Бінарний урок на тему: «Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов» (П.Тичина) (урок компаративного аналізу творів М.Коцюбинського повісті «Тіні забутих предків» та трагедії

Про матеріал
Мета:навчити робити компаративний аналіз творів української та світової літератури, удосконалити вміння аналізувати твори.
Перегляд файлу

Бінарний урок на тему:

 «Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов» (П.Тичина)

(урок компаративного аналізу творів М.Коцюбинського повісті «Тіні забутих предків» та трагедії В.Шекспіра «Ромео та Джульєтта»)

МЕТА:

  • навчити робити компаративний аналіз творів української та світової літератури, удосконалити вміння  аналізувати твори;
  •  розвивати авторські здібності  учнів, логічне мислення; формувати естетичну культуру школярів, культивувати чистоту людських стосунків;
  • виховувати читацький інтерес.

Формувати компетентності:

Предметні: повторення змісту та художніх особливостей творів В.Шекспіра "Ромео і Джульєтта" і М.Коцюбинського "Тіні забутих предків".

Ключову: розвиток уміння логічно, послідовно обґрунтовувати своє твердження, робити висновки.

Комунікативну: визначення фрагментів поеми, що справили найбільше враження, уміння пояснювати свій вибір.

Громадянську:  виховання зацікавленості читанням.

Очікувані результати.

Учні повинні:

  • навчитися робити компаративний аналіз творів української літератури та світової літератури;
  • удосконалити вміння аналізувати твори, а саме визначати жанр твору, композицію, характеризувати головних героїв;
  • формувати навички групової дослідницько-пошукової роботи;
  • підбирати інформацію з різних джерел та оформлювати у вигляді комп’ютерної презентації;
  • вміти доводити свою точку зору, добираючи потрібні аргументи.
  • виховувати повагу до почуттів, любов до живопису, музики, кіно, художнього слова.

Обладнання: Тексти творів, комп’ютер, ілюстрації, музичне оформлення, відео, уривки з фільмів.

Тип уроку: бінарний  урок української та зарубіжної літератур.

Форми роботи: колективна, групова, індивідуальна.

Методи та прийоми роботи: слово вчителя; мозкова атака; інтерактивна вправа; випереджальне завдання; «створюємо настрій», робота в малих групах, евристична бесіда, творча робота.

ХІД УРОКУ

І.Організаційний момент

ІІ Мотивація навчальної діяльності

  1. Слово вчителя  зарубіжної літератури

Добрий день, шановні дослідники, так саме дослідники, тому що ми сьогодні будемо і досліджувати , і порівнювати, і робити висновки – одним словом, будемо робити компаративний аналіз двох творів: повісті «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського та трагедії «Ромео і Джульєтта» Вільяма Шекспіра.

       Учитель української літератури

Оголошення теми мети та завдань уроку

-   Епіграфом для нашого уроку пропоную такий вислів східного мудреця Абу-ль-фарад «Знання – наскільки дорогоцінна річ, що її не ганебно добувати з будь-якого джерела».

     Але перед тим, як ми перейдемо до теми нашого уроку, пропоную прослухати поезію Ліни Костенко "Спини мене, отямся і отям"

Відео №1

Учитель зарубіжної літератури

2. «Мозкова атака»

  • Про що ми будемо говорити сьогодні? (Про кохання)
  • Чому тема кохання завжди хвилювала людей?

Давайте переглянемо коротке відео, в якому ви висловлюєте свої думки про кохання.

Учитель української літератури

3. «Створюємо настрій»

Сьогодні на уроці хочемо ми знайти

У вас те, що іншим непомітно:

Відвагу – в скромних,

Доброту - в черствих,

В лінивих – працелюбність,

Жагу до знань  у всіх-

І непомітно струни так торкнути,

Щоб звуки всі злились в один оркестр,

Назва якому – успішний урок.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Для того, щоб зробити  компаративний аналіз творів ми повинні  пригадати їх тематику і зміст. Пропоную подивитися презентації, які приготували учні, що отримали випереджальне завдання.

1. "Ромео і Джульєтта"  Опришко М.

2."Тіні забутих предків"  Коваленко Ю.

IV. Вивчення нового матеріалу

  1. Слово вчителя зарубіжної літератури

     Ну що ж, я думаю, що ви пригадали зміст, тему, ідею творів, продовжуємо здобувати знання.

Отже, компаративізм(від лат.-порівняльний) –порівняльно – історичне літературознавство, яке досліджує розбіжності й відмінності, зв’язки та впливи літератур різних країн світу.

Метод компаративного аналізу запропонований німецьким філологом Теодором Бенфеєм, має у своїй основі теорію «запозичень». Його прибічники вивчають певні сюжети, образи та ін.., відстежуючи їх у літературах різних народів і епох.

Відкрийте зошити. Запишіть визначення компаративного аналізу – це порівняння творів, які належать до однієї або різних літературних епох, та знаходження у творах відповідностей та відмінностей.

Учитель української літератури

  1. Робота у малих групах

      Є така китайська мудрість: «Скажи мені , і я забуду, покажи мені, і я запам’ятаю, дай можливість діяти, і я навчуся!». Ось зараз саме ви будете діяти, але діяти будете у малих групах.

1 група Порівняти сюжетні колізії, жанр повісті та трагедії. - Презентація Щербини Дм.

2 група Складання порівняльної таблиці творів «Ромео і Джульєтта» та «Тіні забутих предків».  Попрацюємо з вами у групах.

Площини порівняння

«Ромео і Джульєтта»

«Тіні забутих предків»

1.Рід літератури, жанр

 

2.Родини

 

3.Статус сім'ї

4. Опис краєвидів

 

5. Причини смерті героїв.

 

6. У  яких стосунках перебували закохані.

7. Час написання твору.

8. Проміжок часу, який описаний у творах.

1.Рід літ. -драма, жанр-трагедія;

2.Сім'я Монтеккі та Капулетті;

3.Небагатодітна сім'я;

4.Відсутній опис краєвидів;

5. Мотивом самогубства Ромео і Джульєтти є їхнє кохання;

6.Одружені (повінчанні);

7.Твір написаний 1559р.

8.Події відбуваються протягом 5 днів;

 

1.Рід літ. - епос, жанр-повість;

2.Сім'я Палійчуків та Гутенюків;

3.Багатодітна сім'я;

4.Опис краєвидів;

5. Лише Іван гине через несилу перенести смерть коханої. Марічка  іде з життя випадково;

6.Неодружені;

 

7.Твір написаний 1911р.

8.Події відбуваються протягом років;

 

  1. Стосунки між родинами
  2. Чому така велика увага до цих творів?
  3. Яка ідея?

 

         Спільне

Ворожнеча між сім'ями;

 

Твори світової класики;

 

 

Гімн коханню

 

 

КОЛО ВЕННА

92462.001.png

3 група Інтерактивна вправа https://learningapps.org/display?v=p5nb1w8gk22

Порівняння  головних героїв (Івана та Марічки, Ромео та Джульєтти).

Усне опитування. Очікувані відповіді

Ромео: 1. Італієць (веронець);

2. Вихований, освічений, розважливий;

3. До Джулєтти мав кохану дівчину Розалінду;

          4. Нічим не займався;

5. «Дитя бенкетів»;

          6. Комунікабельний, умів висловити свою думку;

          7. Має друзів;

Іван: 1. Українець(гуцул);

2. Не мав ґрунтовної освіти;

3. До Марічки не мав дівчини;

4. Не йшло господарство і тому пішов у найми;

5.  «Дитя гір», вірив у Чугайстра;

6. Некомунікабельний;

7. Часто тікав у гори;

8.  Грав на флоярі;

9.  6 років сумував за Марічкою, а на 7 рік одружився з Палагною;

10. Любив худобу;

11. Вдало повторював  голоси птахів;

12.  Дивакуватий.

Спільне : взаємне кохання, ровесники.

Джульєтта:1. Італійка;

2. Живе в достатку;

3. Вихована, освічена;

4. Не виявляла ніякого таланту;

5. Довіряла лише своїй інтуїції;

6. Мала нареченого Паріса;

7. Виховувала нянька;

          8. Повінчана з Ромео.

Марічка: 1. Українка;

2. Немає статків;

3. Малоосвічена;

4. Складала пісні;

          5. Вірила в надприродну силу;

         6. Не мала нареченого;

         7. Виховувалася лише батьками;

         8. Невінчана з Іваном.

Спільне:

  1. Були вірні своєму коханню;
  2. Загинули;
  3. Однолітки.

V. Презентація результатів роботи учнів

Еврестична бесіда

  1. Що ж спільного у цих творах?
  2. Що ж відмінного у цих творах? І у героїв трагедії і повісті.

Підсумок учителя

Що ж  ми з’ясували, що об’єднує ці твори це непідробне кохання, яке на  жаль закінчується трагічно.

Учитель зарубіжної літератури

  1.               Що ж включає в себе компаративний аналіз?                 

VІ. Повідомлення учнів (домашнє завдання)

  • Ромео і Джульєтта в різних жанрах мистецтва  - презентація 
  • Повідомлення про фільм «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова.

Перегляд уривка із кінофільму.

Учитель української літератури. Учитель зарубіжної  літератури

VІІІ.  Рефлексія.

  • Що сподобалося під час уроку?
  • Чого навчились на уроці?
  • Що об'єднує два твори?
  • Продовжіть речення: Справжнє кохання - це ...

Учитель української літератури

IХ. Домашнє завдання: взяти інтерв’ю у батьків на тему:
« Справжнє кохання, яке воно», написати есе «Любов…» (за вибором)

 

docx
Додано
25 травня 2022
Переглядів
574
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку