Новослобідська громада
с. Мазівка
Біографічна екскурсія
«Видатні особистості с.Мазівка.
Олесандр Михайлович Царенко»
2022
Зрозуміти та оцінити справжнє можна, тільки порівнявши його з минулим. Вивчаючи історію свого села, ми бачимо успіхи нашої Батьківщини і всього народу. Краєзнавство - цікава і водночас копітка дослідницька праця, а ще-міцне підґрунтя історичної пам’яті. Самовіддані зусилля кількох поколінь краєзнавців, істориків, археологів підтримували у суспільстві інтерес до культури, мови, традицій українського народу.
Актуальність екскурсії. Сучасні діти не цікавляться видатними особами села, історією. Але ж, гадаємо, що саме ми, майбутнє покоління, повинні знати історію свого села, історію створення незалежної Батьківщини, дізнаватися і брати приклад з людей, які своїми вчинками заслуговують на повагу. Сьогодні ми опрацьовуємо тему про славних людей, а завтра, можливо, наші здобутки доповнять колекцію світових фахових видань з історії України.
Мета. Простежити історію становлення та розквіту села Мазівка, а також на конкретних прикладах показати, яку роль відіграв Олександр Царенко в культурному, соціальному житті села; привернути увагу однолітків до видатних осіб і зберегти інформацію для нащадків.
Одне із основних завдань, на наш погляд, полягає у відновленні та збереженні спадщини рідного краю.
Об’єктом екскурсії є Олександр Михайлович Царенко.
Предметом - виступають газетні публікації, художня література, архівні матеріали та фотографії, власні історико-краєзнавчі дослідження.
Мазівка- село у складі Новослобідської громади, розташоване за 12 км від стародавнього міста Путивль. Місцевість навколо села пересічена балками, просторими полями та луками, що з давніх-давен приваблювали до себе увагу населення, охочого до хліборобської праці.
Площа сучасної Мазівки-187,4 га. Селом протікає пересихаючий струмок із загатою, а за 2 км знаходиться річка Вільшанка, течія якої оточена берегами з крутими схилами.
Розквіт Мазівки сучасні її мешканці пов’язують з появою в селі 36-річного Олександра Царенка.
Народився Олександр Михайлович 31 січня 1950 року в селі Кочерги Путивльського району (зараз Конотопський район) у родині колгоспника. Закінчив восьмирічку в рідному селі, далі-Баницьку середню школу. Продовжував навчання в Українській сільськогосподарській академії в Києві. Працювати повернувся до рідного краю: був головним інженером колгоспу імені Куйбишева (1972-1977 рр.), заступником голови колгоспу «Зоря» (1977-1979 рр.), головним інженером колгоспу імені Карла Маркса (1979-1986 рр.). Взимку 1986 року Олександр Михайлович разом з мешканцями с. Мазівка створює нове господарство «Мир», від якого залежала доля не тільки цього села, а й усіх невеликих хуторів, які його оточували. Назва колгоспу «Мир» невипадкова, тому що саме 1986 рік вважався за календарем Всесвітнім роком Миру. На урочистих зборах 7 листопада 1987 року, присвячених відродженню села, О.М. Царенка обрали головою правління колгоспу. Господарство йому дісталося таке, що не позаздриш: рентабельність - мінус 16%, два мільйони боргів, середньорічний удій молока від корови менш двох тисяч літрів, а середній вік працездатного населення – 60 років [Фото 1].
Першою новою спорудою в Мазівці тоді став дитячий двоповерховий садочок «Казка», кав’ярня, потім сільська дільнична лікарня, до речі, яка зараз відновлює своє функціонування завдяки голові Новослобідської громади Гаркавенко О.О. [Фото 2, 3]. За два роки до села повернулося багато молоді, яка раніше його покинула. Почувши, що Мазівка відроджується, стали приїжджати сюди спеціалісти із різних країн, завдяки яким були збудовані 60 будинків. Займаючись виробництвом, будівництвом, вирішенням соціальних питань, Олександр Михайлович одночасно організував кінноспортивну школу, закупив музичні інструменти для ансамблю «У Якова», який своїми концертними програмами став радувати не тільки односельчан, але і неодноразово становився лауреатом обласних і Всеукраїнських фестивалів [Фото 4] . Так, протягом п’яти наступних років, зусиллями трудівників, у стислі терміни було побудоване нове село з відповідною інфраструктурою європейського зразка. До Мазівки почали приїжджати звідусіль молоді родини різних національностей. Корінні мешканці відтоді й думки не мали, щоб залишити село, а молодь, отримавши дипломи ПТУ, технікумів і вузів, поспішала повертатися до рідних домівок. Життя кипіло.
Вже наприкінці 1990 року Олександр Михайлович вже займав посаду заступника міністра Міністерства машинобудування СРСР (1990-1992 рр.), потім був заступником голови Сумської облдержадміністрації, начальником Управління сільського господарства і продовольства (1992-1997 рр.), а у 1997-2002 роках – ректором Сумського державного аграрного університету. За цей час О.М. Царенко встиг захистити кандидатську, а потім й докторську дисертації, отримавши звання доктора економічних наук. У 2002 – 2006 роках О.М. Царенко – депутат Верховної Ради України IV скликання. Нині - голова ДП ДАК «Хліб України» у місті Пирятин Полтавської області.
Під час екскурсії наша маленька експедиційна група побувала у музейній кімнаті старостинського округу, поспілкувалася з мешканцями громади, які працювали з О.М. Царенко та зробили колекцію фото споруд, які були збудовані під час керівництва О.М. Царенка [Фото 5] .
Можна зробити висновок, що такі грандіозні плани могла втілити в життя тільки людина з винятковими здібностями, яким є Царенко Олександр Михайлович. Ми будемо пам’ятати про нього так, як це наша маленька історія і ми є спадкоємцями всього цього.
Список використаних джерел і літератури
1. Віктор Савченко. Зарницы. – Сумы: издательско-производственное предприятие « Мрія-1»ООО, 2011.-340 с.
2. Газета «Путивльські відомості» ( З історії села Мазівка) 23.09.2022.
Фото 1
О.М. Царенко
Фото 2
Дитячий садок «Казка»
Фото 3
Сільська дільнична лікарня
Фото 4
Фото 5
Старостинський округ
Нитка екскурсійного маршруту