Біжить у море річка безупинна… В.Лучук «Скільки рік в Україні ?».

Про матеріал
Розширювати та доповнювати знання дітей про Україну, її річки, формувати навички правильного свідомого виразного читання (інтонування); збагачувати мовлення учнів новими словами, пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу, сприяти вихованню бережливого відношення до природи (річки), виховувати любов до рідного краю бажання вивчати куточки своєї Батьківщини.
Перегляд файлу

Тема уроку . Біжить у море річка безупинна… В.Лучук «Скільки рік в Україні ?».  

Мета уроку .Розширювати та доповнювати знання дітей про Україну, її річки,  формувати навички правильного свідомого виразного читання (інтонування); збагачувати мовлення учнів новими словами, пробуджувати зацікавленість до оточуючого світу, сприяти вихованню бережливого відношення до природи (річки), виховувати любов до рідного краю  бажання вивчати куточки своєї Батьківщини.

Обладнання уроку: мультимедійна презентація

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Пролунав дзвінок

Починаємо урок

Працюватимем старанно

Щоб почути у кінці ,

Що у нашім третім класі

Діти просто молодці.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  1. Гра «Зайве слово»

Послухайте групу слів і виділіть в ній «зайве» слово. А ті слова , що залишилися,  назвіть узагальнюючим словом .

Червоний, слово, синій, жовтий, чорний.

(«Зайве» - слово; всі інші –кольори.)

Що нагадало вам це завдання?

  1. Вибіркове читання оповідання Є.Гуцала «Якого кольору слова»
  • Які слова написані про рідну матір?
  •      Прочитайте абзац, де говориться про колір осені
  •      Які слова уявляються автору синіми?
  • Рядки, де сказано, що автор на може уявити синім.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- А якого кольору ви уявите слово – відгадку наступних загадок?

1. Робота з загадками

- Через луки край села

Не дорога пролягла ,

А синенька стрічка

Вона зветься … (річка ).

 

- Тече, тече – не витече ,

Біжить, біжить – не вибіжить.

- Наче скло прозоре

в’ється синя стрічка.

То біжить у море

безупинна … (річка)

  1. Гра «Доповни речення», метод «Гронуванняя».

Падали в річку краплини.

З неба падали краплини в річку.

 З неба падали краплини в глибоководну річку.

Зривалися з неба і падали в глибоководну річку важкі краплини .

3. Читання слів – анаграмм

- Прочитайте, як говорять про річки.

вненапин   (невпинна)

хлибурва   (бурхлива )

чамальовни   (мальовнича )

каглибо    (глибока )

сьгірка    (гірська )


ІV. Оголошення теми і мети уроку

  1. Вправа «Припущення»
  2. - Діти, можете зробити припущення, про що саме буде мова йти у нас на уроці?
  3. Метод «Очікування»
  • Що б ви хотіли дізнатися про річку?

3. Оголошення теми і мети

- На уроці ми познайомимося з віршем українського поета Володимира Лучука «Скільки рік в Україні»

V. Сприйняття навчального матеріал

1. Опрацювання вірша В. Лучука «Скільки річок в Україні?»

а) Читання вірша вчителем  у супроводі презентації

- Назви яких річок почули? Про які ніколи не чули?

 б) Словникова робота

Рине - бурхливо тече.

Террикон – насип з пустої породи біля шахти .

Гін – частина шляху.

Свічадо – дзеркало .

Зорять – дивляться.

Пруг – край чого-небудь .

Чимдуж -  дуже швидко

в) Самостійне читання вірша

г) Бесіда за змістом прочитаного

- Які річки течуть серед гір?

- Яка річка тече під Карпатами?

- У яку річку впадає Стрий?

- Яке місто зростає над річкою Уж?

- Яка річка протікає в Донбасі?

- Яка річка є символом України?

- Яка річка тече в Полтаві?

д) Виразне читання вірша

- На яке питання автор не дав відповіді?

- Скільки річок пригадав автор?

- Як ви гадаєте, чи всі річки України пригадав автор?

3. Подорож картою України. Це цікаво знати

- Погляньте на карту України. Вона ніби вишита блакитними нитками річок. В Україні нараховується понад 73 тисячі річок.

За слов’янськими легендами Сонце мало за дружину водяну богиню Дану. Це ім’я перекладається як «ріка». Назви багатьох українських річок мають корені «дан» , («дн»).

VІ. Осмислення і узагальнення вивченого

  1. Ознайомлення з віршами інших поетів. Читання учнями

Річка

Яке то диво-дивне влітку річка.

 Краса безмежна, в вербах береги.
Прозора й тепла, лагідна водичка

І стільки в цьому радості й снаги.

Пливеш по ній, а над тобою небо

Бездонне, чисте, іноді в хмарках.

 До цього придивитись лише треба,
Щоб описати цю красу в словах.

Талановита річка

Йшла вздовж берега Марічка,

 поруч швидко бігла річка.

 Зацікавилась Марічка:

— Що робити вміє річка?

— Вмію плинути, звиватись,

 і текти, і розливатись,

 гомоніти та співати,

 на порогах танцювати,

 швидко мчати і сміятись,

можу в хованки погратись:

 заховатися між лози

чи під кригою в морози,

 човник місячний гойдати,

 із зірками мандрувати,

 квіти, трави поливати,

 спраглу землю напувати.

 Дивувалася Марічка:

— Надзвичайно здібна річка!

 Розповім усім на світі,

 що річки — талановиті.

 

Звернення річки

Ой, рятуйте мене, люди,

Витягайте з русла сміття,

Що кидають у воду всюди

І вкорочують життя.

Помирати рибка стала,

Так забруднена вода,

Вже купатись перестала

В каламуті дітвора.

Мохом, склом побитим

Вкрились русло, береги.

Не хотять вже воду пити

З мене коні та воли.

Задихаюсь від бензину,

Масла, бруду, хоч умри.

Як почнуть свої машини

Мити в річці шофери.

Я прошу вас, люди добрі!

Не засмічуйте ви нас!

Збережіть для покоління,

Що прийде вже після вас.

 

  1. Бесіда про річки селища (Нецвітай, Лосик, Уди)

Багато річок є на землі . У кожного своя назва, своя вдача. Навіть найменша річечка, яка щедро ділиться з нами своєю водою, варта уваги і прихильності. На нашій карті не зображено річок, які протікають через наше селище, бо вони дуже маленькі.

  • А хто знає, які назви вони мають?
  • 3. Слухання легенди

Жив у стародавні часи могутній богатир Лиман, і було в нього двоє дітей — дочка Десна та син Дніпро. Десна була старшою, а Дніпро молодшим. От виросли діти, настав час Лиману передавати їм свої володіння.

 Каже батько:

— Діти мої любі, приходьте завтра до мене за благословенням. Хто першим прийде, тому й спадок мій залишу.Полягали Десна та Дніпро спати. Та не спиться Дніпрові, сон не йде до нього. Хоче син першим батькове благословення взяти. І ранком, як тільки зоря зійшла, Дніпро прийшов до Лимана.

  Благословіть, тату!

— Добре, сину,— каже Лиман,— Та чому ж не прийшла Десна, адже вона старша за тебе і більше прав має на мій спадок?

  Вона ще спить, батьку,— відповів Дніпро.

Благословив Лиман сина, і той пішов батьківську землю міряти, господарювати на ній.

Проспала Десна вранішню зорю. Прокинулась — а молодшого брата вже немає. Прибігла до батька:

  Благословіть, тату!Лиман благословив дочку, а потім каже

:— Дніпро першим від мене благословення взяв, але якщо випередиш його і першою землю мою зміряєш — пануватимеш на ній по праву.

Побігла Десна за братом, а попереду себе сокола пустила, щоб він дорогу їй показував. Але як не намагалась, усе одно випередити Дніпра не змогла. Раптом побачила  Десна братів слід: «Якщо не випереджу його, то разом із ним отримаю батьківську спадщину».Ступила Десна у слід Дніпра — і вмить обидва стали ріками, потекли разом. Це батько вирішив примирити дітей своїх.Проте Дніпро з тих пір усе одно вважається головною річкою України. Як розрізнити, де вода сестри, а де брата? Просто — в Десні вода світліша, а в Дніпрі темнувата.

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія

  • Чим сподобався урок?
  • Чи відповідав він нашій темі «Сторінки для допитливих»? Як саме?
  • Чи справдилися ваші сподівання, що були на початку уроку?

Бережіть річки!

Люди майбутнього!

Будьте дбайливі,

Ви маєте досвід тисячоліть!

Природа й людина - єдине ціле,

Їх неможливо ділить.

Вчіть і досліджуйте рідну природу,

І для нащадків своїх збережіть.

Не зупиніть шлях історії людства

На жоден крок, жодну мить.

Ми чисті річки, чисті озера

Хочемо вам залишить,

Щоб на планеті Земля ніколи

не пролунало: - "ДОПОМОЖІТЬ!"

 

VІІІ. Домашнє завдання

 с.11, виразно читати, творчій групі – знайти вірші про річки і вивчити.

 

 

 

 

 

Завантаження...
docx
Додано
24 січня 2020
Переглядів
678
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку