Брейн-ринг для виховної роботи до Дня писемності 5 клас

Про матеріал
Мета: розширювати і збагачувати знання учнів з мови; розвивати навички застосування знань рідної мови практично, вміння правильно висловлювати свої думки; розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах; прищеплювати любов до української мови, бажання нею досконало володіти і пропагувати серед ровесників та старших; виховувати взаємоповагу, взаємодопомогу.
Перегляд файлу

Філологічний брейн-ринг

У грі пізнається істина

(захід з української мови)

Мета: розширювати і збагачувати знання учнів з мови;

розвивати навички застосування знань рідної мови практично, вміння правильно висловлювати свої думки;

розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, уміння працювати в групах;

прищеплювати любов до української мови, бажання нею досконало володіти і пропагувати серед ровесників та старших;

виховувати взаємоповагу, взаємодопомогу.

 

 

                                                Мова- коштовний скарб народу

                                                                                 І. Франко

Хід заходу

  1. Прикрашений клас мовними та літературними газетами, випущеними учнями, висловами, ребусами, кросвордами.

Вступне слово вчителя:

  •          Мова – багатство народу, її треба вивчати і берегти, щоб передати цей національний склад далі новим поколінням. Без мови нема народу. Соромно буває за тих людей, які живуть на Україні, а мови не знають.
  •          Якщо ви не байдужі до мови, літератури, історії, то ця гра – безумовно для вас!

Грайте в гру «Щасливий випадок», бо ця гра – шлях до вдосконалення. Отож розпочинаємо нашу гру.

У сьогоднішній грі беруть участь дві команди: команда «                    » 5-А клас і команда «                   » 5-В клас.

  •          Перед початком гри дозвольте представити вам членів журі, які визначатимуть переможців.

( На екрані епіграф і грає музика)

  •          Проведімо жеребкування, щоб визначити , яка команда розпочне першою.

І. Представлення візитних карток та емблем команд.

(Журі підбиває підсумки конкурсу «Візитна карта». Ведучий пояснює правила гри. Вона складається з ….. геймів. Команди повинні чітко відповідати на запитання. За правильну відповідь журі нараховує один бал і дає одну зірочку. Між геймами один конкурс із уболівальниками і одна рекламна пауза ).

І ГЕЙМ «Бліц»

1 команда.

  1. Скільки букв в українському алфавіті? (33)
  2. Який знак в українській мові не є розділовим? (Дефіс, апостроф)
  3. Як називається розмова між двома особами? (Діалог)
  4. Скільки звуків у слові «кущ»? (4)
  5. Головними членами речення є…? (Підмет і присудок)
  6. Як називається розділ науки, що вивчає звуки? (Фонетика)
  7. Остання буква у слові «сім»? (Ем)
  8. Як називаються літери, записані в певному порядку? (Алфавіт)
  9. Які знаки ставимо при прямій мові? (Лапки)
  10. Частина слова після кореня? (Суфікс)

2 команда.

  1. Скільки голосних в українській мові? (6)
  2. З якого знаку починається репліка діалогу? (Тире)
  3. Назвіть останній відмінок в українській мові? (Кличний)
  4. Скільки звуків у слові «їда»? (4)
  5. Другорядний член речення, що відповідає на питання який? яка? яке? (Означення)
  6. Що вивчає розділ науки «Морфологія»? (Частини мови)
  7. Скільки букв «о» в слові «молоко» (3)
  8. Найменша одиниця мови? (Звук)
  9. Частина слова перед коренем? (Префікс)
  10. Яка буква не має звука? (ь)

 

ІІ ГЕЙМ «Конкурс капітанів»

Написати на окремих картках 6 прізвищ авторів, а діти повинні правильно написати їх твори.

І команда.

1.Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон»

2.Іван Франко «Фарбований лис»

3.В. Королів-Старий «Хуха-Моховинка»

4.Леонід Глібов «Хто розмовляє»

5.Олександр Олесь «Ярослав Мудрий»

6.Антін Лотоцький

ІІ комадна.

1.Галина Малик «Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії»

2.Іван Липа «Близнята»

3.Василь Симоненко «Цар Плаксій та Лоскотон»

4.Леонід Глібов «Що за птиця?»

5.Олександр Олесь «Микита Кожум’яка»

6.Іван Нечуй-Левицький

ІІІ ГЕЙМ  «Темна конячка»

Команди думають 5 секунд і дають відповідь. Якщо ні – хід переходить до іншої команди.

  1. Без чого не можна викопати колодязь? (Без дна)
  2. Що за трава, що й сліпий зна? (кропива)
  3. З якої миски не можна наїстись? (З порожньої)
  4. Не коваль, а з кліщами? (Рак)
  5. Хвіст гачком, а ніс п’ятачком? (Свиня)
  6. Чого нема в капусті та цибулі, а є в помідорах та огірках? (Букви «о»)

 

  1. Що треба для обіду? (Ложка)
  2. яким гребінцем не можна розчесатись? (півнячим)
  3. Не звір, не птиця, а ніс як спиця? (Одиниця)
  4. На стрісі в кутку висить сито, а не руками звито? (Гніздо)
  5. Чого півень стоїть на одній нозі? (Якщо підніме обидві, то впаде)
  6. На шляху не зустрінеш, а у дорозі знайдеш, в океані, озері навіть у болоті, а в річці не побачиш? (Буква «о»)

Рекламна пауза.

Глядачі рекламують свою команду (віршик, пісенька чи гумореска).

ІV ГЕЙМ «Заморочка із бочки»

Назвати одним словом.

(Питання, написані на окремих аркушах, поставити у бочечку, а діти тягнуть по черзі).

  1. Широкі дерев’яні сани.     (Гринджоли)
  2. Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму порожнистої трубки з отвором.    (Сопілка)
  3.  Органічне добриво, що складається з суміші землі, торфу та гною рослинного і тваринного походження.       (Компост)
  4.  Палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була в козаків символом влади.      (Булава)
  5. Передня варта, передній пост охоронних частин, укріплений пункт на кордоні.       (Форпост)
  6. Покрівля хати з очерету чи соломи.              (Стріха)
  7. Прядиво, намотане на кілок у прядці.             (Кужіль)
  8. Пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять рідку страву.                           (Ложка)
  9. Що можна скласти із слів?              (Речення)
  10. Назвіть третій день тижня.               (Середа)

V ГЕЙМ  «Ти мені – я тобі»

(Учасники ставлять питання іншій команді, вибираючи кому саме ?)

VІ ГЕЙМ «Гра із глядачами»

Що означає вислів?

  1. Не ликом шитий. (не простак)
  2. Дати березової каші. (побити)
  3. На сьомому небі. (Щасливий)
  4. Спати без задніх ніг. (Міцно)
  5. Ніде яблуку впасти. (Багато)
  6. Хоч голки збирай. (Видно)
  7. Піднести гарбуза. (Відмовити)
  8. Клювати носом. (Дрімати)
  9. Ніде голці впасти. (Багато)
  10. Пасти задніх. (Відставати)

VІІ ГЕЙМ  «Утвори слово»

(На екрані написані слова. Утворіть нове слово з двох поданих, не додаючи літер).

І команда                                   

                                               2 команда

Бут + сова  (автобус)                                          Липа + нота  (антилопа)

Кит + рана  (картина)                                        Вода + ринг  (виноград)

 

VІІІ ГЕЙМ «Словникар»

(Грає вся команда. Вам запропоноване одне слово, за 5 хвилин потрібно скласти якомога більше слів. Обмеження одне: записувати лише іменники). На дошці слово ЛІТЕРАТУРОЗНАВСТВО.

 

 

 Слово вчителя.

Дорогі діти! Мабуть, ви впевнилися, що наша мова таємнича, незбагненна, прадавня, невичерпна, але досі нами не опанована. Тому у нас попереду ще багато подорожей до країни Мовограй.

 Наша зустріч завершується. На закінчення спробуємо всі разом дібрати слово у вірш про чарівну мову.

Слайд   Щоб  розумним і мудрим стати, треба мову рідну … (знати).

 А щоб вміти говорити, треба рідну мову … (вчити).

 Знає кожен з нас чудово – не прожити нам без … ( мови).

 Рідна  ж мова пелюсткова, мудра, світла … (світанкова). 

 

 

1.Василь Симоненко               «Цар Плаксій та                                           

                                                                 Лоскотон»

 

2.Іван Франко                           «Фарбований лис»

 

3.В. Королів-Старий               «Хуха Моховинка»

 

4.Леонід Глібов                     «Хто розмовляє»

 

5.Олександр Олесь             «Ярослав Мудрий»

 

6.Антін Лотоцький

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Г.Малик                     «Незвичайні пригоди Алі в                      

                                                      країні Недоладії»

 

2.Народна казка                  «Мудра дівчина»

 

3.Т .Шевченко                    «Садок вишневий коло

                                                                      хати»

 

4.Леонід Глібов                          «Що за птиця?»

 

5.Олександр Олесь                         «Микита

                                                                      Кожум’яка»

 

6.Іван Нечуй-Левицький

 

 

 

 

 

 

 

 

Широкі дерев’яні сани.    

 

Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму порожнистої трубки з отвором.  

 

Органічне добриво, що складається з суміші землі, торфу та гною рослинного і тваринного походження.     

 

Палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була в козаків символом влади.    

 

Передня варта, передній пост охоронних частин, укріплений пункт на кордоні.      

 

Покрівля хати з очерету чи соломи.          

 

Прядиво, намотане на кілок у прядці.         

 

Пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять рідку страву.                          

 

Що можна скласти із слів?             

 

     Назвіть третій день тижня.          

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бут + сова 

 

 

Кит + рана 

 

 

 

 

 

 

 

Липа + нота 

 

 

 

 

 

Вода + ринг

 

 

 

 

 

  1. Широкі дерев’яні сани.     (Гринджоли)
  2. Український народний духовий інструмент з дерева або очерету, що має форму порожнистої трубки з отвором.    (Сопілка)
  3.  Органічне добриво, що складається з суміші землі, торфу та гною рослинного і тваринного походження.       (Компост)
  4.  Палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була в козаків символом влади.      (Булава)
  5. Передня варта, передній пост охоронних частин, укріплений пункт на кордоні.       (Форпост)
  6. Покрівля хати з очерету чи соломи.              (Стріха)
  7. Прядиво, намотане на кілок у прядці.             (Кужіль)
  8. Пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять рідку страву.                           (Ложка)
  9. Що можна скласти із слів?              (Речення)
  10. Назвіть третій день тижня.               (Середа)

 

І команда                                                                             2 команда

Бут + сова  (автобус)                                          Липа + нота  (антилопа)

Кит + рана  (картина)                                        Вода + ринг  (виноград)

 

 

 

 

1.Василь Симоненко              

 

2.Іван Франко                          

 

3.В. Королів-Старий              

 

4.Леонід Глібов

 

5.Олександр Олесь

 

6.Антін Лотоцький        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Г.Малик                                         

                                                 

 

2.Народна казка               

 

3.Т .Шевченко                  

                                                                     

 

4.Леонід Глібов                         

 

5.Олександр Олесь                        

                                                                  

 

6.Іван Нечуй-Левицький

 

 

          

 

«Цар Плаксій та  Лоскотон»

 

 «Фарбований лис»

 

    «Хуха Моховинка»

 

  «Хто розмовляє»

 

 «Ярослав Мудрий»

 

 «Незвичайні пригоди Алі  країні Недоладії»

 

    «Мудра дівчина»

 

 «Садок вишневий коло хати»

 

 «Що за птиця?»

 

 «Микита Кожум’яка»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

        

docx
Додано
26 жовтня
Переглядів
125
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку