Презентація "Повторення та узагальнення вивченого з синтаксису й пунктуації"

Про матеріал
Презентація створена до уроку-віночка за темою "Повторення та узагальнення вивченого з синтаксису й пунктуації" в 5-му класі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Повторення та узагальнення вивченого з синтаксису та пунктуації (урок-віночок)

Номер слайду 2

Ваші квіти – замріяна казка,Ваші квіти – зупинена мить. З ними можна радіти й страждати,З ними можна крізь роки іти. В. Борисова

Номер слайду 3

Психологічне налаштування на урок. Вправа «Веселка»Сядьте зручно, заплющте очі та уявіть веселку, зокрема, як виграють, переливаються її кольори, уявіть себе серед цих барв. А який у вас настрій?

Номер слайду 4

Гарно й зручно ми сідаєм,Щось нове завжди вивчаєм. Те, що вчили, - пригадаєм,Будь уважний, починаєм!Організація класу

Номер слайду 5

Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене з синтаксису та пунктуації й одночасно плестимемо віночок. Віночок – це плетене коло із квітів, листя, гілок. Український віночок – не просто краса, а й оберіг, «знахар душі», бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Мотивація навчальної діяльностіЗвичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Усього в українському вінку 12 видів квітів. Дівчаткам, яким виповнилося 9 років, плели віночки із 7 квіточок. І ми будемо вплітати по одній квіточці, виконуючи певне завдання.

Номер слайду 6

Уплітаємо у віночок першу квіточку. Ромашка. Вона символ кохання, ніжності та вірності. У всі часи на ромашці ворожили. Щоб дізнатися відповідь на питання, обривали пелюстки, примовляючи «так», «ні». Поворожімо й ми з вами, пригадаймо таким чином вивчене з синтаксису та пунктуації.

Номер слайду 7

Гра «Так – ні»1. Синтаксис – розділ науки про мову, який вивчає будову й граматичне значення словосполучень і речень.2. Словосполучення — це поєднання щонайменше трьох слів.3. Словосполучення має головне слово й залежні.4. За метою висловлювання речення поділяються на окличні й неокличні.5. Підмет і присудок - граматична основа речення.6. В односкладному реченні одна граматична основа, а у двоскладному їх дві.

Номер слайду 8

7. Означення, додаток, обставина — це другорядні члени речення.8. Однорідними називають члени речення, які відповідають на однакове питання й залежать від одного й того ж слова.9. Звертання відокремлюємо комами, якщо воно стоїть на початку або в кінці речення.10. Складним називають речення, у якому є дві або більше граматичних основ.11. Пряма мова завжди береться в лапки й супроводжується словами автора.12. Пунктуація вивчає правила написання слів.

Номер слайду 9

Уплітаємо у віночок другу квіточку. Цвіт яблуні Він є символом материнської відданості й любові.

Номер слайду 10

Утворіть словосполучення, користуючись текстом. Запишіть їх. Визначте головне слово та вид словосполучення за головним словом. Вітер колише травневий Яблуні ніжні в цвіту, Цвіт рідний біло-рожевий, Падає вниз на льоту. В. Назарук. Вітер (який?) … колише (що?) … яблуні (які?) …яблуні (які?) …цвіт (який?) … цвіт (який?) … падає (куди?) … падає (як?) … . Чому не є словосполученнями сполуки вітер колише, цвіт падає? ?Які ще сполуки слів не є словосполученнями?

Номер слайду 11

Уплітаємо третю квіточку. Волошка. Вона символ людського прозріння, краси й величі неба, чистоти й радості.

Номер слайду 12

Утворіть п’ять речень, у яких слово «волошка» виступало б різним членом речення. Запишіть за зразком. Насіння волошок ховалося серед житніх зерен і так мандрувало разом з ним.

Номер слайду 13

Уплітаємо четверту квітку. Мак. Квітка є символом сонця, безкінечності буття й життєвої скороминущості, пишної краси, волі, гордості, сну, отрути, оберегу від нечистої сили, а також хлопця-козака, крові, смерті.

Номер слайду 14

З’єднайте частини речень, запишіть, ставлячи необхідні розділові знаки й пояснюючи свій вибір. Однорідні члени речення підкресліть. Червоний мак та сині волошки оксамитові чорнобривці та дика рута Червоний мак на вишивці вважався Я вплітаю у вінок свої улюблені квіти і барвінок і ромашку і мак.оберегом роду та захистом від зла.ці квіти прикрашали дівочі голівки.

Номер слайду 15

Уплітаємо п’яту квіточку. Калина. Вона є символом краси та дівочої вроди, символом нашої України.

Номер слайду 16

Прочитайте речення, додайте й поясніть розділові знаки. Виберіть і запишіть звертання, визначте їх вид. Ти котись, котись віночку попереду в лісочок. Не стелись хрещатий барвінку не стелись низенько. Червона калино чого в лузі гнешся?Білі-білі конвалії милі вас насіяла тут весна.

Номер слайду 17

Уплітаємо шосту квіточку. Мальва. Квітка є символом любові до рідної землі, до свого народу, до батьківської хати.

Номер слайду 18

Прочитайте поданий текст. Випишіть з нього складні речення, ставлячи необхідні розділові знаки. Підкресліть граматичні основи. Мальва була єдиною донькою козацького сотника Григорія Кандиби. Під час одного із спустошливих набігів турки захопили село у якому жила Мальва. Загинув її батько матір забрали в полон а Мальві якось удалося втекти в ліс. Вона вирішила помститися ворогам і взяла до рук зброю. Слава про сміливу дівчину пішла по всій окрузі. Але підлий зрадник видав її і турки порубали тіло дівчини й розкидали по полю. З кожного понівеченого шматка виросли яскраво-червоні квіти які й назвали мальвами.

Номер слайду 19

Уплітаємо сьому квіточку.. Барвінок. Він є символом життя та безсмертя душі людської, оберегом від злих сил, зіллям кохання, дівочої краси, чистого шлюбу.

Номер слайду 20

Прочитайте текст. Поставте пропущені розділові знаки в реченнях. Свій вибір поясніть. Одягну вінок з барвінку заплету червону стрічку і скажу я мамі Мамо, люба і хороша, глянь на мене, чи я схожа на весну-веснянку? Моя мама так сказала Цвіт весна подарувала цвіт весна розкрила але ти маленька дочко в барвінковому віночку українка мила.

Номер слайду 21

Квітів яскравих барвисті узори. Сяють у віночку, як вранішні зорі. Кожна говорить до нас, промовляє,Про свої символи розповідає.

pptx
Додано
28 жовтня
Переглядів
136
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку