Брейн-ринг з української мови в 10 класі з розділу «Стилістичні засоби лексикології та фразеології»

Про матеріал

Матеріал можна використати на уроці узагальнення і систематизації вивченого з даної теми.

Перегляд файлу

Брейн-ринг з української мови в 10 класі з розділу

«Стилістичні засоби лексикології та фразеології»

 

Мета: Навчити учнів розуміти і збагачувати рідну мову, мислити творчо. Розвивати уміння аналізувати і синтезувати, активність, мислення, творчі здібності дітей. Виховувати повагу до рідної мови, дружбу, згуртованість, бажання змагатись і перемагати у чесній грі.

 

Тип уроку      Урок – брейн-ринг.

 

Умови гри: Клас ділиться на команди ( в залежності від кількості учнів), які очолюють капітани. В ході змагання команди набирають бали, виграє та, у якої кількість балів більша. По закінченню гри команда-переможець отримує медалі.

 

Обладнання: конверти із завданням.

Девіз уроку: Думати – колективно,

                       Діяти оперативно,

                       Сперечатись – доказово,

                       Це для всіх обов’язково!

 

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. . Мотивація навчальної діяльності,  оголошення теми і мети, завдань

уроку.

Слово вчителя.

  •                 Діти! Сьогодні ви маєте можливість позмагатися на звання кращих знавців мови серед учнів 10-го класу. Змагання проходитимуть у формі брейн-рингу. Слово «брейн» (від англ.) «brain», що в перекладі «мозок», а слово «ринг» - дзвінок. Назва гри укр. мовою «мозок дзвонить».

Брейн – блискуча думка, ідея.

Ринг – майданчик для змагань, арена

   Наш брейн-ринг присвячений Міжнародному дню рідної мови, який відзначатиметься 21 лютого. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато часу. Аж у 1999 році на 30 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято Міжнародний день рідної, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.

 

  1. Вихід і привітання команд.

«Мовознавці»

Девіз:  Без неї жити неможливо,

Для всіх людей вона важлива.

Без неї пісні не співати.

Без неї й слова не сказати.

«Дивослово»

Девіз: Тож до бою кличте, друзі,

До мовного бою.

Мово рідна, Україно,

Ми завжди з тобою.

«Патріоти»

Девіз: Ми за Україну,

 Ми за рідне слово.

Будем знати й пам’ятати

Солов’їну мову.

«Розумники»

Девіз: Хто мову вшановує свою,

Хай той переможе в бою.

Вчіть нашу мову солов’їну і не зазнавайтесь.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

І команда. Що вивчає розділ науки про мову лексикологія?

II команда. Що вивчає розділ науки про мову фразеологія?

І команда. Що таке лексика!

ІІ команда. Що таке лексичне значення слова?

 

Вчитель: Щоб дізнатися яка команда буде першою починати гру, вам треба відгадати загадки.

  • Як із «меду» та «мухи» скласти ім'я турецького султана? (Мухамед)
  • Хоч я з дерева, з соломи, та ніколи не згорю. (попіл)
  • Як записати «замерзла вода» за допомогою трьох букв? (лід)
  • Як записати словосполучення «суха трава», щоб було всього чотири букви? (сіно)
  • Який це двірник походжає, без віника замітає? (вітер)
  • Який числівник наказує? (три)

ІV.  Закріплення вивченого матеріалу.

1.Конкурс «Розминка».

  1.        Якою косою не можна косити? (Дівочою)
  2.        Яке поле не виореш? ( В зошиті)
  3.        Скляний ящик із водою для риб? (Акваріум)
  4.        Яке місто літає над головами? (Орел)
  5.        Якою частиною мови може бути слово мати? (Іменник, дієслово)
  6.        Прилад для визначення сторін світу (Компас)
  7.        На які антоніми націлена стрілка компаса? (Північ – південь)
  8.        Жуйна тварина з одним чи двома горбами? (Верблюд)
  9.        Апарат для розмови на відстані (Телефон)
  10.    Підземна міська залізниця (Метро)

 

2. Конкурс «Швидко назвати антоніми»

(У разі затримки відповідає наступний гравець.)

1 команда

Мороз – спека       

Сміється – плаче                                                 

Ворог – друг

Працьовитий – лінивий

Кричати – мовчати

Шкідливо – корисно                                           

Старість – молодість

Згадати – забути

Чисто – брудно

Скупість - щедрість

Свіжа газета – давня газета

Свіжий хліб – черствий хліб

Свіжий огірок – квашений огірок

Свіжа сорочка – брудна сороча

2 команда

Весело – сумно

Зло – добро

Цікаво – нудно

Праця – лінь

Запитання – відповідь

Порожня – повна

Дружба –ворожнеча

Плюс – мінус

Хвалити – лаяти

Фініш – старт

Сухий одяг мокрий одяг

Суха трава – свіжа трава

Суха розмова – щира, емоційна розмова

Сухі дрова – сирі дрова

Сухе дерево – живе дерево

3. Конкурс «Відгадайте шаради».

А)  Корінь від слова «тепло»

Суфікс від слова «столиця»

Закінчення від слова «земля»

(Теплиця)

Б)  Префікс від слова «посадка»

Корінь від слова «двірник»

Закінчення від слова «земля»

(Подвір’я)

В)  Префікс від слова «під’їхав»

Корінь від слова «водичка»

Суфікс від слова «лісник»

(Підводник)

Г)   Префікс від слова «поїзд»

Суфікс від слова «лісник»

Корінь від слова «радити»

(Порадник)

 

4.Конкурс «Творче завдання».

Складіть твір-мініатюру на тему: «Птахи навесні» за поданим зачином

З приходом весни, з появою рослин і комах у сади і ліси переселилися зимуючі птахи…

 

  1. Конкурс «Знавці фразеологізмів»

Пропонуємо командам вибрати конверт із завданням. Час на виконання – 3 хвилини.

 

  1. Як зірок на небі – багато.

Пасти задніх – відставати.

Збити  з пантелику – заплутати.

Брати ноги на плечі – тікати.

           Ворон лічити – байдикувати.

Під самим носом – близько.

Від горшка два вершка – маленький.

На голках сидіти – переживати.

           Кліпати очима. -зніяковіти

     Вище ніс. - веселіше

     Водити за ніс - обманювати

     І носом не поведе – не реагує

     Комар носа не підточить - ідеально

 

 

  1. Нагріти руки – збагатитися.

Ні пари з вуст – мовчати.

Побити горшки – посваритись.

За царя Панька, як була земля тонка – давно.

          Прикусити язика – замовкнути.

Як кіт наплакав – мало.

Зарубати на носі – запам’ятати.

Мов у воду опущений – сумний.

          Прикипіти очима – дивитися в одну точку

          Кури не клюють –багато

          Запахло смаленим – небезпечно

          Хоч око вийми – темно

          Вітер у голові – легковажний

 

6. Вправа – розминка "Австралійський дощ". 5 хв.

Мета: забезпечення психологічного розвантажен­ня учасників. Учасники стають у коло.

 Інструкція: Чи знаєте ви, що таке австралійський дощ? Ні? Тоді да­вайте послухаємо разом, який він. Зараз по колу лан­цюжком ви будете передавати мої рухи, Як тільки во­ни повернуться до мене, я передам наступні. Слідкуй­те уважно!

• В Австралії піднявся вітер. (Ведучий тре до­лоні)

  Починає накрапувати дощ. (Клацає пальцями)

  Дощ посилюється. (Почергово плескання доло­нями по грудях)

   Починається справжня злива. (Плескання по стегнах)

  А ось і град - справжня буря. (Тупіт ногами)

  Але що це? Буря стихає. (Плескання по стег­нах)

• Дощ стихає. (Плескання долонями по грудях)

  Рідкі краплі дощу падають на землю. (Клацання пальцями)

  Тихий шелест вітру. (Потирання долонь)

  Сонце! (Руки догори)

 

7. Мовна гра "Коректор". Знайдіть помилку у виборі слова, правильну відповідь запишіть.

Команда №1 Терміново подзвони - терміново зателефонуй, завдати удару -

нанести удар, трудівники журналу - працівники журналу, приймати участь, оставляти вдома, вірна відповідь, любе питання, заказувати обід, книжковий шкаф, гарні обої, відкривати вікна, коврові доріжки, оцінка по математиці.

 

Команда №2  На протязі тижня - протягом тижня,  дав вірну відповідь - дав правильну  відповідь, дякую Василя, хворий грипом, екзамен по мові, слідуючого тижня,  іншим мішає, я рахую, самий кращий, може мені повезе більше, дуже капризний, , згідно умові, робили невірно.

 

 

8. Конкурс «Підбери синоніми».

1.

І команда

• Прикрашати. (Оздоблювати, квітчати, заквітчувати)

• Гарний. (Хороший, красний, славний, прегарний, прехороший,

прекрасний, чудовий, чудесний, чарівний, вродливий, гожий, красивий)

• Думати. (Гадати, міркувати, роздумувати)

 

ІІ команда

• Іти. (Ходити, простувати, крокувати, прямувати, чимчикувати,

ступати, шкандибати)

• Поважний. (Серйозний, солідний, статечний, важний, величний)

Сміливий (хоробрий, відважний, безстрашний)

 

2. Підбери синонім запозиченим словам зі слів сучасної української.

 

І команда. Чемпіон. (Переможець) Лідер. (Керівник) Афіша. (Оголошення)

Мемуари. (Спогади) Доза. (Кількість) Протест. (Заперечення) Натура.

(Природа) Конкурс. (Змагання)

 

II команда. Фініш. (Закінчення) Аналіз. (Розбір) Раціональний. (Розумний)

Сигнал. (Знак) Компетенція. (Обізнаність) Рекомендувати. (Радити)

Еволюція. (Розвиток).

 

9. Конкурс капітанів

І капітан

1.Розділ мовознавчої науки, який вивчає звуки мови… /Фонетика/

2.Чий день народження 9 березня 1814 року? /Т.Г.Шевченка/

3..Скільки звуків в українській мові? /38/

4..Що таке лексика? /Всі слова мови, або словниковий склад мови/

5.Розділ мовознавства, який вивчає слово, його значення і походження… /Лексикологія/

6.Слова з протилежним лексичним значенням…/Антоніми/

7.Дієприкметник із залежними словами…/Дієприкметниковий зворот/

8 .Самостійна частина мови, що вказує на предмет, його ознаку чи кількість, але не називає його…/Займенник/

9.Розмова двох осіб…/Діалог/

10.Частина слова без закінчення? /Основа/

11.Частина мови, яка позначає предмет і відповідає на питання хто? що? /Іменник/

12.Інфінітив—це…/Неозначена форма дієслова/

13.Що буває кількісним і порядковим? /Числівник/

14.На які групи поділяються всі звуки? /Голосні і приголосні/

     15.Слова, різні за звучанням та написанням, але близькі чи однакові за лексичним значенням…/Синоніми/

 

ІІ капітан

1.Речення, що має одну граматичну основу…/Просте/

2.Частина слова, що знаходиться перед коренем…/Префікс/

  1. Слова, однакові за звучання, але різні за лексичним значенням… /Омоніми/
  2. Співзвучні закінчення рядків у вірші…/Рима/
  3. Скільки букв в алфавіті української мови? /33/
  4. Незмінна значуща частина слова, що стоїть після кореня…/Суфікс/
  5. Художнє означення…/Епітет/
  6. Те, що слово означає слово…/Лексичне значення/
  7. Частина мови, що вказує на ознаку предмета / прикметник/
  8.  Дієприслівник із залежними словами…/дієприслівниковий зворот/
  9.  Опис зовнішності людини./ портрет/
  10. Людина, яка знає багато мов. (Поліглот)
  11. Що буває кількісним і порядковим? /числівник/
  12. Ой, ах, ціп-ціп, дзень це частина мови../вигук/
  13. Відповідає на питання «Що робить підмет?» / присудок/

 

10. Загадки-жарти

 1. Яке місто ширяє над головами? (Орел)

2. З якого крана не набереш води? (З підйомного)

3. Яку річку можна зрізати ножем? (Прут).

4. Яку державу влітку можна носити на голові? (Панама)

5. Що спільного між неслухняним хлопцем і порожнім будинком? (І перший і

другий пустують)

6. Слово пил — це мій синонім, а омонім — у патроні (Порох).

 

V.  Підсумки уроку  (5 хв.)

1.Підведення підсумків змагання (підрахунки жетонів).

 

2.Заключне слово вчителя

Наш урок закінчився. Я хочу подякувати вам за щирість і небайдужість. Це було лише змагання, я хочу, щоб команди посміхнулись одна одній і ніхто ні на кого не ображався.

3. Вправа на завершення «Крок—раз!» 5 хв.

Мета: створення позитивної атмосфери.

Вчитель: я пропоную вам стати в коло.

 Учасники групи стають у широке коло, тримаючись за руки. Кожен по колу гово­рить: «Сьогодні я...(навчився, відчув, зро­зумів тощо)», і вся група робить крок уперед. Після промовляння всіх досягнень коло має стати щільним.

 

Також я хочу подарувати рецепт доброти:

 

Візьмить чашу терпіння,

Влийте туди повне серце любові.

Киньте дві жмені щедрості.

Хлюпніть туди ж хоча б кілька крапель гумору.

Присипте  добротою.

Додайте якомога більше віри.

Усе це добре перемішайте.

Потім намастіть на шматок відпущенного вам життя

і пропонуйте всім, кого зустрінете на життєвому шляху.

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
4.5
Відповідність темі
4.5
Загальна:
4.5
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Korol Inna
    Дуже цікаві і різноманітні завдання)
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Петленко Аліса Олександрівна
    Загальна:
    4.0
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    4.0
doc
Додано
2 січня 2018
Переглядів
3474
Оцінка розробки
4.5 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку