Сучасне суспільство — це ера технологічної культури, де людина створює свій мікрокосмос, своє середовище існування і виявляє свій багатогранний творчий потенціал
У сучасній науці субкультуру прийнято розглядати як систему цінностей, настанов, способів поведінки і життєвих стилів певної соціальної групи.
Особливе місце у формуванні соціокультурного світу дитини посідає навколишнє середовище. Однією з його складових є співтовариство людей, у якому кожна група виробляє свою особисту систему поглядів на світ, свою картину світу. Такими групами є, зокрема, неформальні молодіжні об’єднання (субкультури).
Молодіжною субкультурою називають культуру певного молодого покоління, яке має спільний стиль життя, поведінки, групових норм, цінностей та переконань.
У складний період переходу з дитинства в доросле життя перед молодими людьми постає дуже багато проблем, які вони часто не в змозі розв'язати самостійно. У цьому випадку їм необхідна група ровесників, що мають ті самі проблеми, ті самі цінності та ідеали. Для полегшення переходу з одного періоду в інший і необхідна молодіжна субкультура, яка акумулює в собі досвід розв'язання всіх життєвих проблем, накопичений багатьма поколіннями молоді.
Серед соціальних причин виникнення молодіжної субкультури найбільш важливими є такі:
Учені виділяють певні ознаки сучасної молодіжної субкультури:
Неформальні молодіжні об'єднання діють за принципом
«Я — ми — вони»:
Російський науковець С. Сергєєв запропонував таку класифікацію молодіжних субкультур:
Резюмуючи викладене вище, зазначимо: субкультура — це сукупність соціально-психологічних ознак (норм, цінностей, стереотипів, смаків тощо), які впливають на стиль життя і мислення певних номінальних і реальних груп людей і дозволяють їм утверджувати себе як «ми», відмежоване від «вони» (інших представників соціуму).
Отже, на сьогоднішній день психолого-педагогічним завданням є гуманістичне виховання молодого покоління, навчання учнів толерантного ставлення до різних соціальних груп, етносів, націй та формування духовних цінностей і пріоритетів.
Практичний психолог: Пастущак М.В.
Тел. 38-6-47
Бронницька СЗШ І-ІІ ступенів
Молодіжні субкультури
ПРОСВІТНИЦЬКА РОБОТА З ПЕДАГОГАМИ