Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нову букву, читати склади, слова текст з буквою ща…
Мета: вивчити букву щ ‹‹ ща ›› , її звукові значення ; формувати в учнів
уміння читати склади , слова з буквою щ; розвивати в учнів фонетичний слух, мовлення, мислення ; активізувати словниковий запас словами ‹‹ щербет››,‹‹ щабель››,‹‹ плющ››,‹‹ хаща››; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тема: Буква Щ щ ﴾ ‹‹ ща ››) , позначення нею звукосполучення [ ш ч].
Звуко – буквений аналіз слів. Читання складів, слів, тексту
Мета: вивчити букву щ ‹‹ ща ›› , її звукові значення ; формувати в учнів
уміння читати склади , слова з буквою щ; розвивати в учнів фонетичний слух, мовлення, мислення ; активізувати словниковий запас словами ‹‹ щербет››,‹‹ щабель››,‹‹ плющ››,‹‹ хаща››; виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання : таблиця, таблиці слів для гри ‹‹ Пеньок››, малюнки ляща, щуки, щура, звуко - буквені моделі слів, малюнки облич настрою смайликів, малюнковий план уроку
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
1. Привітання
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки.
Працюють голівки,
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви. Бажаю вам я!
2. Робота з малюнками облич настрою смайликів
- З яким настроєм ви прийшли на урок ?
Зааплодуйте в долоньки тоді, коли я покажу обличчя настрою того смалика ,в якого такий настрій як у вас
3.Очікування. Гра « Мікрофон»
- Чого ви очікуєте від цього уроку?
II. Ознайомлення з планом уроку
Я пропоную вам сьогодні на уроці навчання грамоти трішки помандрувати.
У подорож відправляємось пішки,
а наш транспорт – наші ніжки.
Зупинки: 1. «Мовленнєва розминка». 2. «Галявина загадок». 3. «Будинок букви Щ ». 4. «Відпочинок». 5. «Інформаційна». 6‹‹Річкова». 7. «Ігрова».
III. Актуалізація опорних знань
ЗУПИНКА‹‹МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА»
1.Дихальні вправи
Щоб ротик і язичок були на уроці слухняними,
виконаємо зараз такі дихальні вправи:
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, ніби гасимо свічку.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, показуємо, як із кульки виходить повітря.
- 1,2,3 – вдихаємо повітря, 4 – видихаємо, щоб олівець покотився на парті
2.Робота над чистомовкою
Ща-ща-ща — піймали ляща.
Щу-щу-щу — сметани до борщу.
Ще-ще-ще — дуже смачно, дайте ще.
3.Робота над скоромовкою
У лузі журавлик
Щипав собі щавлик.
Купіть йому горщик,
Він зварить вам борщик.
ЗУПИНКА‹‹ ГАЛЯВИНА ЗАГАДОК››
IV. Робота над новим матеріалом
1. Відгадування загадок
Спритна, хижа і зубата,
З довгим тілом і хвостата.
Виглядом своїм лякає,
Рибку в річці поїдає.
﴾ Щука)
Хтось відкрив на небі душ,
Повно на землі калюж.
І на нас водиця ллється.
Як це явище зоветься?
﴾Дощ )
Хто таку тварину знає :
Губить хвіст, коли втікає.
Не шукає й не пита
Хто знайшов її хвоста.
Бо секрет для себе має –
Хвіст швиденько відростає.
﴾Ящірка)
ЗУПИНКА ‹‹БУДИНОК БУКВИ Щ››
2.Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми будемо вивчати нову букву, читати склади, слова текст з буквою ща…
А тепер сидіть всі тихо,
Щоб почуть розмову мишок.
Діалог
Мишка мишку запитала :
- Що сьогодні поробляла
Відказала мишка мишці :
- Букву ‹‹ ща ›› шукала в книжці.
Буду азбуку вивчати,
Щоб самій книжки читати.
3.Ознайомлення з буквою Щш
Розгляд друкованої букви, друкування букви, вимова її
Тільки в неї , - каже Костик, -
Унизу праворуч хвостик.
4.Прослуховування історії про букву ‹‹ ща ››
Історію про букву ‹‹ ща ››
Весь знає алфавіт.
Отож послухаєм і ми ,
І нам це знати слід.
Прийшов до міста Алфавіт
Злодюга Щур колись.
Схопив два звуки [ш] і [ ч]
﴾на них чомусь він зливсь)
І міцно мотузки зв’язав .
Помічника Ляща позвав.
І бідолашних [ш] і [ ч]
Втопити наказав.
Лящ не послухався Щура.
Топити звуки – це не гра.
Під ранок [ш] і [ ч] знайшли
Та розв’язати не змогли.
Так утворилась буква ‹‹ ща ››
Із витівки Щура й Ляща.
5. Звуко – буквений аналіз слів лящ, щур, хаща.
Лящ – вид риби коропових
Щур – рід гризунів з групи мишовидні
Хаща – густий, непрохідний ліс, чагарник.
6.Читання вірша В.Крищенка ‹‹Вудкарі›› вчителем
Робота над змістом
- Коли хлопчики пішли на рибалку?
- Яке ім′я одного з них ?
- Чому хлопчики називали себе вудкарями ?
- Як ще можна назвати тих, хто любить рибу?
- Яких риб упіймали хлопчики ?
7. Читання злиття у ‹‹променевих›› таблицях, слів с.160.
ЗУПИНКА ‹‹ВІДПОЧИНОК››
8. Фізкультхвилинка
ЗУПИНКА«Інформаційна ››
9. Робота з ‹‹віночком›› слів – робота в парах
Ліщина - деревовидний кущ 2-4 м заввишки
Щиглик - веселий, жвавий, спритний, з гарним оперенням птах, представник родини в'юркових. Його пісня вирізняється своєрідністю різних звукових відтінків.
Щавель – багаторічна трав'яниста рослина
Ящірка – рід плазунів
Плющ – вічнозелений виткий кущ, який своїми численними
рисоскоподібними коренями прикріплюється до сторонніх предметів
10. Читання слів у стовпчиках с.161
ЗУПИНКА ‹‹РІЧКОВА››
11.Формування техніки читання
Гра ‹‹Так – ні ›› ﴾Послухайте речення, якщо ви згодні покажіть знак +,
якщо ні – ,
1група |
2група |
3група |
Прочитати слова |
Прочитати два речення |
Прочитати текст і придумати заголовок |
Перевірка завдання
1група |
2група |
3група |
Прочитати перше речення |
Прочитати текст і визначити кількість речень в тексті |
Прочитати текст і відшукати в ньому слова ‹‹щука – ненажера››, ‹‹зблиснули - сріблом ››,пояснити, що вони означають |
Перевірка завдання
ЗУПИНКА ‹‹ІГРОВА››
v. Підсумок уроку
Гра « Крісло автора»
- Сьогодні на уроці ми вивчили цікаву букву. Буква ‹‹ ща ›› завжди позначає два звуки … На уроці мені сподобалось … Я хотів би б … Важко було виконувати …
сир
|
мак |
ліс |
дим |
ніс |
сом |
кит |
шум |
поле |
нора |
сир
|
мак |
ліс |
дим |
ніс |
сом |
кит |
шум |
поле |
нора |
сир
|
мак |
ліс |
дім |
ніс |
сом |
кіт |
шум |
поле |
нора |
сир
|
мак |
ліс |
дим |
ніж |
сом |
кит |
шум |
поле |
нора |
сир
|
рак |
ліс |
дим |
ніс |
сом |
кит |
шум |
море |
нора |
син
|
мак |
ліс |
дим |
ніс |
сом |
кит |
сум |
поле |
гора |
сир
|
мак |
ліс |
дим |
ніс |
сон |
кит |
шум |
поле |
нора |
сир
|
мак |
лис |
дим |
ніс |
сом |
кит |
шум |
поле |
нора |
сіно
|
жити |
лин |
мило |
орел |
кріп |
пава |
коса |
рій |
кінь |
сіно
|
жити |
лин |
мило |
орел |
кріп |
пава |
коса |
рій |
кінь |
сіно
|
жити |
лин |
шило |
орел |
кріп |
пава |
коса |
рій |
кінь |
сіно
|
шити |
лин |
мило |
орел |
кріп |
пава |
коса |
рій |
кінь |
сіно
|
жити |
син |
мило |
орел |
кріп |
кава |
коса |
рій |
кінь |
кіно
|
жити |
лин |
мило |
осел |
кріп |
пава |
коса |
рій |
лінь |
сіно
|
жити |
лин |
мило |
орел |
кріт |
пава |
коса |
мій |
кінь |
сіно
|
жити |
лин |
мило |
орел |
кріп |
пава |
коза |
рій |
кінь |