ЧИСЛІВНИКИ КІЛЬКІСНІ ( НА ОЗНАЧЕННЯ ЦІЛИХ ЧИСЕЛ, ДРОБОВІ, ЗБІРНІ) І ПОРЯДКОВІ. ЧИСЛІВНИКИ ПРОСТІ, СКЛАДНІ Й СКЛАДЕНІ. РОЗДІЛЬНЕ НАПИСАННЯ СКЛАДЕНИХ ЧИСЛІВНИКІВ

Про матеріал
Ознайомити учнів з розрядами числівниками за значенням та будовою, групами кількісних числівників; навчити встановлювати належність числівників до певного розряду та групи; формувати вміння правильно писати складені числівники; розвивати пам'ять, увагу; виховувати відповідальність і почуття патріотизму, любові до рідної країни.
Перегляд файлу

ТЕМА. ЧИСЛІВНИКИ КІЛЬКІСНІ ( НА ОЗНАЧЕННЯ ЦІЛИХ ЧИСЕЛ, ДРОБОВІ, ЗБІРНІ) І ПОРЯДКОВІ. ЧИСЛІВНИКИ ПРОСТІ, СКЛАДНІ Й СКЛАДЕНІ. РОЗДІЛЬНЕ  НАПИСАННЯ СКЛАДЕНИХ ЧИСЛІВНИКІВ

 

МЕТА: ознайомити учнів з розрядами числівниками за значенням та будовою, групами кількісних числівників; навчити встановлювати належність числівників до певного розряду та групи; формувати вміння правильно писати складені числівники; розвивати пам'ять, увагу; виховувати відповідальність і почуття патріотизму, любові до рідної країни.

 

Тип уроку: аспектний, комбінований.

 

Обладнання: таблиця  “Числівник. Розряди за значенням. Розряди за будовою”, картки 1-2, тестові завдання.

 

ХІД УРОКУ

 

                                                                            Єдиний скарб у тебе — рідна мова.

                                                                                                          П.Куліш

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

        Створення настрою на урок “Прогноз погоди”.

 

 

ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.

 

1. Теоретична хвилинка “Я тобі, ти — мені”.

 

 

2. Робота з картками ( 2 учні).

 

 

Картка №1. Зробити синтаксичний розбір речення. Записати у фонетичній транскрипції слово ластівка.

 

            Одна ластівка весни не робить.

 

 

Картка №2. Зробити синтаксичний розбір речення. Записати у фонетичній транскрипції слово однієї.

 

                 Боюсь людини однієї книжки.

 

3. Вибірковий диктант.  Виписати числівники, визначити їх розряд.

 

                                                  Катюша

 

                 Кожні 17 місяців мала планета №1900, яку відкрила астроном

Т.М.Смирнова, буде зближуватися із Землею й астрономи всіх країн, припавши до телескопів, пильно приглядатимуться до обличчя зовсім юної Катюші. Таке ім’я присвоїв планеті Міжнародний планетарний центр на вічну згадку про Катюшу Зеленко — дівчину-льотчицю, що першою серед жінок здійснила повітряний таран. Вона загинула у перший рік Другої світової війни — 12 вересня. Свідки — жителі села Анастасівки на Сумщині, спостерігаючи той нерівний бій одного проти семи, навіть не знали, що за штурвалом літака сидить дівчина. Це з’ясувалося вже після того, як Катерина, кинувши машину в останнє піке, протаранила “мессера” і мертвою, але непереможеною впала на землю.

                   Жителі Анастасівки поховали відважну льотчицю і встановили її бюст.

                     Кожні 17 місяців мала планета Катюша наближається до Землі. На зоряному небі — це одна з найдорожчих нам зірок. Отак Катюша пішла у вічність.

 

 

ІІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

 

1. “МОЗКОВИЙ ШТУРМ”. Робота з підручником 

 

2. Закріплення теоретичного матеріалу.

 

3. Робота у групах.

 

     Завдання. Виписати у дві колонки числівники прості й складені.

 

           П'ять, дев'ятнадцять, сімдесят три,  шістдесят шість, сто тридцять один, тринадцять, двадцять, сто, дев'ятий, дві тисячі сімнадцять, тисяча, мільйон.

 

 

      Завдання.  Записати прислів'я та приказки, дати письмову характеристику числівників.

 

           Де просто, там живуть років зо сто. Нарозказував три мішки гречаної вовни. Одна книга тисячі людей навчає. Що знають троє, то скоро триста знатимуть.

Сто — числівник, кількісний, ціле число, простий.

Три — числівник, кількісний, ціле число, простий.

 

Одна -

Тисячі -

Троє  -  числівник, кількісний, збірний, простий.

Триста — числівник, кількісний, ціле число, складний.

 

 

4. Завдання. Виконання вправи 

 

5. Завдання.   “Пограймось з поетом”

         На  місці пропусків треба поставити числівники.

 

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе,

Ми навчимося рахувати,

І додавати, й віднімати.

......  на світі Батьківщина,

І мати теж .......- єдина.

Над нами сонечко ....

Проміння шле нам неземне,

Земля  ......, планет — багато,

На небі -........  зірок.

......... буднів тижня - ......... свято,

І безліч у полях квіток.

 

                     (Л.Лужецька).

 

 

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе,

Ми навчимося рахувати,

І додавати, й віднімати.

ОДНА  на світі Батьківщина,

І мати теж ОДНА- єдина.

Над нами сонечко ОДНЕ

Проміння шле нам неземне,

Земля  ОДНА, планет — багато,

На небі -ТИСЯЧІ  зірок.

ШІСТЬ  буднів тижня - ОДНЕ свято,

І безліч у полях квіток.

 

                     (Л.Лужецька).

 

 

 

 

ІV. ПІДСУМОК УРОКУ.

 

   Тестові завдання.

1. Укажіть речення, у якому вжито числівник.

     А. У спартакіаді взяли участь вісімдесят два учні.

     Б. Козацька сотня розтанула в пітьмі.

     В. Серед альпіністів лише одиниці змогли подолати цей маршрут.

2. Усі числівники кількісні в рядку:

    А. Обидва, мільйонний;

    Б. двадцять перший, семеро;

    В. одна друга, півтори.

3. Усі числівники складні в рядку:

     А. П'ятнадцять, сто один;

     Б.  П'ятсот, дев'ятсот;

     В. Сімсот, шістдесят п'ять.

4. Укажіть рядок, у якому немає дробових числівників.

     А. Три цілих і дві десятих, сім дев'ятих;

     Б. Одна третя, півтора;

     В. Обоє, кільканадцять.

 

 

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Вивчити правила

2. Виконати вправу

 * 3. Написати твір-розповідь “Приліт птахів”, використовуючи числівники.

 

 

VІ. ОЦІНЮВАННЯ.

 

ЗАГАДКИ

 

1. Двоє дивляться, одне говорить, двоє слухають. ( Очі, язик, вуха)

 

2. Живуть п'ять братів, один одного менший. (Пальці)

 

3. Сімсот соколят на одній подушці сплять.  (Соняшник)

 

docx
Додано
27 січня 2020
Переглядів
1532
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку