Математика 1 клас
Тема. Число і цифра 7. Знаходження значень виразів за числовим променем
Мета. Розширити знання учнів про число і цифру 7, ознайомити із способом утворення числа , з місцем числа у натуральному ряді чисел, ознайомити з написання цифри 7, учити порівнювати предмети, учити виконувати додавання та віднімання на числовому промені, вдосконалювати обчислювальні навички, розвивати в учнів логічне та образне мислення, старанність, увагу; виховувати в учнів наполегливість, старанність, повагу до однокласників.
Хід уроку
1.Організаційний момент
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо!
Сьогодні ми з вами вирушимо у дивовижну подорож. В чарівну країну, назву якої дізнаєтесь відгадавши загадку: Дощ пройшов, через ставок
Перекинувся місток.
Кольорів у нього сім,
Він подобається всі! (Веселка)
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Для того щоб потрапити у цю країну нам треба згадати, те що вивчали на попередніх уроках і не тільки з математики. Подумайте , що повинно статися, щоб на небі з’ явилася веселка.
1.Усний рахунок
Гра «Сонечко» (за кожну правильну відповідь до сонечка діти кріплять промінчики)
-Полічіть від 1до 10 в прямому і зворотному порядках.
- Назвіть сусідів чисел 3, 5, 6,
-Навіть наступне число від числа 1, 2, 4
- Назвіть попереднє число від 7, 9, 8
- Що означає додати? Відняти?
- Молодці!
2.Практична робота з математичними матеріалами «Числа та кружки».
- Покладіть на парті 6 кружків. Відсуньте 4 кружки. Покажіть кружки, що залишилися. Треба об’єднувати чи вилучати?
Що означає вилучити?
Складіть із карток вираз, за яким дізнаємося, скільки кружків залишилось.
Перелічіть кружки, які залишилися. Складіть відповідну рівність.
- Покладіть зліва на парті 5 трикутників, а справа — 1 кружок.
Присуньте кружок до трикутників. Покажіть усі фігури.
Треба об’єднувати чи вилучати? Що означає об’єднати?
Перелічіть усі фігури. Складіть рівність.
- Покладіть на парту стільки чотирикутників, скільки позначає цифра: 6, 4, 1.
У мене на картці число.Відгадайте його, якщо це число є наступним до числа: 5, 2, 1, 3.
Як одержати наступне число до даного?
Відгадайте число на картці, якщо воно є попереднім до числа: 5, 3, 6, 2.
Як одержати попереднє число до даного?
Між якими числами міститься число: 2, 5, 6?
Покладіть на парті пару чисел, які складають назване число. (4 — це 3 і ...)
Фізкультхвилинка (« Дощик накрапає»)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Недаремно ми мандруємо країною веселок. Підксажіть скільки кольорів у веселки ? Вірно! Отже тема нашого уроку «число і цифра 7».
ІV. Формування вмінь і навичок
Розгляньте на числовому промені місце числа 7.
Між якими числами стоїть 7?
Як одержати число 7 із попереднього до нього числа?
Отже, 7 — це 6 і 1; 7 = 6 + 1.
Назвіть наступне число до числа 7.
Як одержати 7 із 8?
Отже, 7 — це 8 без 1;
2.Позначення числа 7 цифрою.
Число 7 на письмі позначають цифрою 7.
Розгляньте рукописну цифру 7 ( на дошці зразок рукописної цифри 7).
Розглянемо елементи цифри 7
- Цифра сім складається із трьох елементів: хвилястої горизонтальної лінії, довгої прямої похилої лінії та короткої горизонтальної лінії. Починаємо писати хвилясту лінію трохи нижче середини верхньої сторони клітинки, доводимо її до верхнього правого кута клітинки, звідти, не відриваючи руки, проводимо основну похилу «паличку» до середини нижньої сторони клітинки. Маленька горизонтальна паличка має перекреслювати довгу паличку приблизно посередині.
- А зараз, дыти, пропоную вам потренуватися в написанні цифри 7
Спочатку в повітрі. А тепер за зразком. Зворотньою стороною ручки
Пальчикова гімнастика «Прогулянка»
Розгинати з кулака пальці по одному. Загинати пальці в кулак по черзі.
Раз, два, три, чотири, п’ять — вийшли пальчики гулять.
Раз, два, три, чотири, п’ять — в хатці знову всі сидять.
У зошиті діти пишуть цифру 7.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розвиток логічного і образного мислення. Вправа « Веселка»
Розфарбуйте веселку.
Який колір перший?
Який другий?
Який колір наступний?
Між якими кольорами синій?
Над яким кольором жовтий?
Під яким кольором Фіолетовий?
2.Формування віння добирати малюнок до схеми
VІ. Рефлексія Навчально- пізнавальної діяльності
Самооцінювання.
- Оцініть свою роботу на уроці за допомогою Сонечок.
- Візьміть жовте Сонечко, якщо вам на уроці було легко виконувати завдання,
оранжевий – якщо виникали деякі труднощі у виконанні завдань,
червоне – якщо вам було дуже важко на уроці.