Що ми знаємо про людину? Чи знаєте ви, що людина складається з більш ніж ста трильйонів (1014 ) клітин, із більше, ніж 200 кісток? Точної кількості кісток у скелеті людини назвати неможливо, бо у 20% людей є відхилення щодо кількості хребців. Дехто із 20% має зайве ребро, проте з віком кількість кісток змінюється: деякі з них зростаються. Через це не завжди зрозуміло, як їх рахувати. Так, крижова кістка, очевидно, складається з 5 хребців, які зрослися. Аналогічно, ніхто не може назвати точної кількості м'язів у людини. Фахівці нараховують їх від 400 до 680. Для порівняння: у коників близько 900 м'язів, у гусениць – близько 4000 тисяч.
Проте навіть найточніші числа й обчислення не можуть охарактеризувати людину. Тому доречно нагадати напис, який, за Платоном, зробили семеро давньогрецьких мудреців у храмі Аполлона в Дельфах: ”Пізнай самого себе!”
Цікаві факти.
Що ми знаємо про людину? Чи знаєте ви, що людина складається з більш ніж ста трильйонів (1014 ) клітин, із більше, ніж 200 кісток?
Точної кількості кісток у скелеті людини назвати неможливо, бо у 20% людей є відхилення щодо кількості хребців. Дехто із 20% має зайве ребро, проте з віком кількість кісток змінюється: деякі з них зростаються. Через це не завжди зрозуміло, як їх рахувати. Так, крижова кістка, очевидно, складається з 5 хребців, які зрослися. Аналогічно, ніхто не може назвати точної кількості м’язів у людини. Фахівці нараховують їх від 400 до 680. Для порівняння: у коників близько 900 м’язів, у гусениць – близько 4000 тисяч.
Проте навіть найточніші числа й обчислення не можуть охарактеризувати людину. Тому доречно нагадати напис, який, за Платоном, зробили семеро давньогрецьких мудреців у храмі Аполлона в Дельфах: ”Пізнай самого себе!”
Чи знаєте ви, що...?
Розв’яжи задачі
Задача 1. Загальна довжина кровоносних судин в організмі людини – близько 100 тис. км. У скільки разів це число більше від довжини екватора, якщо діаметр земної кулі приблизно дорівнює 12,7 тис. км?
Задача 2. Маса мозку людини становить загальної маси тіла. Яка маса мозку, якщо маса хлопчика становить 41,4 кг?
Задача 3. За хвилину через мозок протікає близько 750 мл крові. Скільки крові протікає через мозок за добу? ( 1л = 1000 мл )
Задача 4. Поверхня шкіри в середньому дорівнює близько двом квадратним метрам. Це потрібно знати, призначаючи деякі ліки і процедури. Для обчислення площі поверхні шкіри застосовують таку формулу:
Поверхня тіла = (маса тіла 4 + 7)/ (маса тіла + 90)
(Масу слід брати в кг, поверхня вийде в м2)
Задача 5. Ковток води – це багато чи мало? Вимірювання засвідчили, що чоловік проковтує в середньому 21мл рідини, а жінка на менше. Скільки проковтує за один ковток жінка?
Задача 6. У стакані спокою кров у організмі людини розподіляється так: загального її об’єму міститься у м’язах; 25% - у нирках; 15% - у судинах стінок кишечника; об’єму – у печінці; об’єму – у мозку; 4% - у судинах серця; решту – в судинах легень і решти органів. Скільки відсотків крові міститься у судинах легень і решти органів?
Задача 7. Частота пульсу бика утричі менша, ніж у людини, а у жаби – на 5 ударів за хвилину більша, ніж у бика, у кроля – 200уд/хв.Якщо додати частоту пульсу бика і людини, потроєну частоту пульсу жаби, частоту пульсу кроля і ще половину, то отримаємо частоту пульсу миші – 400уд/хв.Яка частота пульсу людини і кожної з названих тварин?