Як парость виноградної лози
Плекайте мову…
М.Рильський
Урок 1
Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: ознайомити учнів з дієприслівником як особливою формою дієслова; виробляти уміння й навички розпізнавати дієприслівники в реченнях, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль; розвивати увагу, аналітичне мислення, зв’язне мовлення, вміння працювати самостійно, в групах; розвивати творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву культуру і мовну компетентність, любов до української мови; сприяти формуванню уявлення про народні символи українців.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: мультимедійна дошка, слайди ”Дієприкметник”, “Дієприслівник”, слайд із текстом про калину; ілюстрація тризуба, булава, гілки калини, козацька корогва, рушники; картки з завданням; картки з реченнями.
Хід уроку
I.Організаційна частина
- День добрий, друзі, ще один урок
Прийшов до нас за розкладом сьогодні.
Отож, давайте зробимо ще крок,
Щоб знов пірнуть у мовну цю безодню.
II.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1.Лінгвістична бесіда - “п’ятихвилинка”.
- Що таке дієслово?
- Що ви знаєте про прислівник і його ознаки?
- З якою особливою формою дієслова ви вже ознайомилися, у чому її особливість?
- Що таке дієприкметник?
- Які ще особливі форми дієслова ви знаєте?
- Заповніть таблицю (слайд 1).
Діти заповнюють у зошитах, один читає, інші доповнюють.
ДІЄПРИКМЕТНИК |
||||
стан |
вид |
число |
рід |
час |
- Складіть речення з дієприкметником (усно).
2.Вибірковий диктант.
Учитель зачитує речення, учні виписують дієприкметники.
Тризуб можна побачити й на цеглі підмурків Десятинної церкви в Києві, і на плитах Успенської церкви у Володимирі - Волинському, збудованої у другій половині XI століття. За Сагайдачним ішли хорунжі з військовими корогвами та з турецькими й татарськими бунчуками, здобутими під час походу.
- Про які народні символи йдеться мова?
Учитель показує тризуб і корогву.
III.Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності
1.Проблемне завдання.
Списати речення. Знайти дієприслівники. Визначити, якими членами речення виступають (речення на аркушах у кожного на парті).
1)Капітан, ніби скинувши втому, підвівся збадьорений і, як перед виходом з каюти, машинально провів рукою по ґудзиках кителя - чи застебнуті всі.
2) Потік першим будить Нателлу вранці, м’яко вплітаючись у розкіш дитячих снів.
(О. Гончар)
Висновок.
IV. Вивчення нового матеріалу
Значення |
Вказує на додаткову дію, що супроводжує іншу дію |
Відповідає на питання |
Що зробивши? Що роблячи? |
Творення |
а) основа теп. часу + -чи (теп. ч.); б) основа інфінітива + -ши/-вши(мин.ч.) |
Ознаки дієслова |
Перехідність – неперехідність Вид ( доконаний и недоконаний) Стан (активний і пасивний) Час (минулий і теперішній) |
Ознаки прислівника |
Не змінюється
|
Синтаксичні функції |
Обставина |
Учні ознайомлюються зі статтею підручника, де подається теоретичний матеріал.
I рівень ( для слабких учнів).
Картка
Дієприслівник |
|
1. |
Це … дієслова. |
2. |
Відповідає, не відповідає на запитання (правильне підкреслити). |
3. |
Буває, не буває членом речення ( правильне підкреслити). |
4. |
Має ознаки …. і …. . |
5. |
Приклад . |
II рівень ( для сильніших учнів ).
Дієприслівник |
(Первісне визначення знань про дієприслівник).
Перевірка написаного. Обговорення завдання.
Діти обмінюються думками, будують “узагальнюючий образ дієприслівника”.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Вправа “Знайди частину мови “ (слайд 3).
Завдання: знайти дієприслівники, визначити їх ознаки.
Калина - це символ рідної землі, отчого краю, батькової хати.
Калина – це той символ, що і пам'ять людську береже, нагадуючи про милі краї, символ безсмертя, невіддільний від життя. Козак, умираючи на чужині, просить:
Казав собі насипати високу могилу,
Казав собі посадити в головах калину:
Будуть пташки прилітати калиноньку їсти,
Будуть мені приносити від родоньку вісти!
2. Вправа “ Хто швидше?”
Робота в групах.
Завдання: дібрати до дієприслівників із попередньої вправи синоніми й антоніми.
3. Творча робота.
Завдання: списати текст, вставляючи, де треба, пропущені букви. Визначити ознаки дієприслівника ( текст на дошці ).
Рушник!
Як багато промовляє нам це слово. Скільки зворушливих спогадів пов’язано з ним!
Без рушника не відбувалась жодна ва…лива подія в житті народу.
Родини і хрестини, заручини і весілля, проводи в дорогу та зустріч бажаних гостей, навіть труну спускали в могилу на рушниках. А поховавши небі..чика, пов’язували рушником хреста.
Ще за язичницьких часів, коли наші предки об…жнювали природу і вірили, що в лісах по дуплах живуть божества, ві…даючи їм шану – обвішували дупла рушниками – обрусами.
Довідка. Обрус – скатерть (діалектне).
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
Урок 2
Вид і час дієприслівників. Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їх творення
Мета: ознайомити учнів зі способами творення дієприслівників різних видів; виробляти уміння та навички утворювати дієприслівники доконаного й недоконаного виду; розвивати зв’язне мовлення, увагу, логічне мислення, вміння систематизувати і аналізувати матеріал, працювати самостійно, в парах і малих групах; розвивати творчі здібності; виховувати повагу до хліба, з̕ясувати його роль в обрядах і усній народній творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: мультимедійна дошка; слайд “Вид дієприслівника. Tворення дієприслівників”; картки з індивідуальним завданням; аркуші з текстом про хліб.
Хід уроку
I. Організаційна частина
II. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1.Перевірка домашнього завдання( фронтальне опитування).
2.Усні запитання(прийом “Мікрофон”).
- Яка частина мови називається дієприслівником?
- Від яких частин мови походить дієприслівник?
- Які ознаки має дієприслівник?
- Назвіть спільне та відмінне між дієприкметником і дієприслівником.
3.Індивідуальна робота(3 учні біля дошки).
Списати, розкриваючи дужки. Від дієслів, що в дужках, утворіть дієприслівники.
а)Все зраділо, (стрівати) день; і день зрадів, (розцвітати), ясний, теплий, погожий.
б)В туман (загорнутись), далекі тополі в душі вигрaвають мінорну гаму.
в)Щастя - не знати спокою, в далі (йти) невідомі.
III .Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне питання.
-Пригадайте, як використовується хліб в обрядах українців?
-В яких творах усної народної творчості згадується про хліб?
-Назвіть їх.
VI. Вивчення нового матеріалу
1.Слово вчителя. Опрацювання схеми” Вид дієприслівника. Творення дієприслівника” (слайд 1).
ВИД
ДОК. НЕДОК.
(що зробивши?) (що роблячи?)
заверш. ДОД.ДІЯ незаверш.
п.ф.д. док. виду +-вши-ши У СУФ. – И дієсл.теп.ч.недок.в.+-ачи(-ячи)-учи(-ючи)
згадати - кажуть-
згадавши кажучи
2.Робота з підручником.
- Опрацювати теоретичний матеріал §14.
3.Творча робота ( робота в парах).
- Прочитати текст дібрати заголовок. Виписати дієприслівники. Пояснити творення, визначити вид (текст на аркушах).
При цьому дорослі дбали не лише про прищеплення поваги до хліба як основи людського життя, а й про душу дитини. Виховання здійснювалось у такий неординарний спосіб:”А це для тебе, Миколко, і тобі, Васильку. Xоч гарних дітей маю, але замовляю. Ділю хліб навпіл, щоб був у кожного свій наділ. Не вмієте в злагоді жити, то навчіться хоч хліб один їсти”.
Такі повчання при хлібі, “присмачені” гумором, у своєрідних небуденних обставинах справляли на дітей належне виховне враження. Малі засвоювали й моральні настанови, пов’язані з хлібом: “Не кидайся хлібом - він святий”, “Хто хлібом кидається, того щастя цурається”,” Де хліб на землі, там немає злагоди в сім̕ ї”.
- Доберіть синоніми до виділених слів.
V.Закріплення нового матеріалу
1.Кодований диктант.
- Записувати не слова, а цифри: 1- дієприслівники доконаного виду, 2 - недоконаного виду.
Криючи, схиливши, не зупиняючись, врізаючись, втопивши, тримаючи, притулившись, прикрасивши, розсуваючи, згасаючи, дивлячись, попросивши, написавши, пробігши.
(Відповідь: 2, 1, 2, 2, 1, 2, 1, 1, 2, 2, 2, 1, 1, 1)
Перевірка.
2.Вправа “Коректор” (робота в групах).
- Відрeдагуйте речення і запишіть.
1) Увійшовши в кімнату, сестра сиділа й читала книгу.
2) Слухавши пісню, у мене виникло бажання записати й слова.
3) Сидячи у парку, до нас підійшли товариші з сусідньої школи.
4) Під̕ їжджаючи до станції у мене злетів капелюх.
Перевірка.
3.Творчий розподільний диктант.
- Утворити від дієслів дієприслівники недоконаного виду, записавши їх у два стовпчики: 1) з – учи, - ючи; 2) з -ачи, - ячи.
Ненавидіти, жити, бажати, терпіти, мокнути, сміятися, належати, забувати, носити, боротися, садити, плакати.
(Один учень біля дошки, інші в зошитах).
Перевірка.
4.Творча робота (в групах).
Скласти й записати твір – мініатюру, використавши дієприслівники.
1)Смачна паляниця і в будень, і в свято.
2)З хлібом - сіллю на рушнику.
VI. Підсумок уроку
1.Гра “Чи правда, що…”. Колективна робота.
Визначте правильні формулювання. Якщо є неправильні, виправте їх.
2. Оцінювання.
VII. Домашнє завданн
Урок 3
Дієприслівниковий зворот. Кома при дієприслівниковому звороті та одиничному дієприслівникові
Мета: ознайомити учнів із дієприслівниковим зворотом, виробити уміння й навички правильно розставляти коми при дієприслівниковому звороті й одиничному дієприслівнику; розвивати увагу, логічне мислення, творчі здібності; виxовувати повагу до рідного слова, до рідного народу через призму народних свят.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: аркуші з кросвордами; слайд” Дієприслівниковий
зворот”; мультимедійна дошка; завдання до гри “Зошит із плівки”, текст диктанту перекладу (слайд 2); фразеологічний словник; картки – тести.
Хід уроку
I.Організаційна частина
II.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
1.Взаємоперевірка домашнього завдання.
2.Кросворд (завдання на аркуші).
Робота в парах.
1 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||
4 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
8 |
|
|
|
|
|||||||||||||
1.Тільки після того як доїси кашу підеш гуляти!
2. Іванко йшов додому і дрижав від холоду.
3. Гроза намагалася вдертись у кімнату і била зовні шибки вікон.
4. Дівчина казала це і тихо зітхала.
5. Листя з дерев опало і встелило тротуари.
6. Коли хлопці обминули хутірець - однохатку, вони опинилися на скошених луках.
7. Часом стара бабуся, коли пряде грубу вовну, розповідає онукам про давнину.
8.Коли ви кудись ідете, пам’ятайте про правила дорожнього руху.
(Відповідь: Їжакевич)
3.Творчий вибірковий диктант (самостійна робота).
- 1 варіант виписує дієприслівники недоконаного виду,
2 варіант - доконаного.
Бігаючи, зустрічаючи, подвоївши, проспівавши, зеленіючи, хитнувшись, скосивши, повертаючись.
Перевірка.
III. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
- Які традиції збереглися в Україні до сьогодення?
IV.Вивчення нового матеріалу
1.Слово вчителя. Опрацювання схеми з мультимедійної дошки(слайд 1).
ДПРСЛ. ЗВОРОТ
ДПРСЛ. +З.С. = ДПРСЛ.ЗВ.
….., |-.-.-.-.-.-.|,…. .
ОДИНИЧН.ДПРСЛ. (СПОСІБ ДІЇ)
Шуміло море, виграючи на сонці.
Працювали не покладаючи рук
2.Робота з підручником.
- Опрацювати теоретичний матеріал §13.
V.Закріплення нового матеріалу
1.Гра “Зошит із плівки” (по одному реченню - кілька учнів).
Дві сторінки формату А- 4 з надрукованими завданнями засовуємо у файл. Маємо один аркуш зошита із плівки. На плівці працюємо маркером.
Завдання: вставити пропущені букви, знайти дієприслівниковий зворот, поставити розділові знаки, визначити синтаксичну роль.
Малим хлопцем ходив я з т…варишами від хати до хати співаючи колядки. Бачив і ві…чував те, що, мабуть, побачите і ві…чуєте ви п…р…гортаючи …торінки цієї книжки. Коля…ка вчила м…не вірити в справж…нє диво, справ…дливіст… і показувала, що світ дуже гарний. С…огодні наш народ повертаєт…ся до золотих традицій україн…с…кого …іздва. Вчіться і ви колядувати - це доп…може вам увійти у с…віт краси і духовного …астя.
- Визначити, якими частинами мови є виділені слова.
2.Диктант - переклад. Самостійна робота учнів.
Рождение реки
По горному склону, звеня о камешки, бежит ручеек. Вот он плещется в ямке водопадиком, отбрасывая кругом солнечные зайчики. Иногда он обходит препятствие теряясь в траве.
(Текст показується на слайді 2).
Перевірка.
3.Творча робота в групах.
1 група - скласти текст з дієприслівниковими зворотами, використавши подані дієприслівники і питання від них.
Готуючись (до чого ?), виконуючи (що ?), приїхавши (звідки? ), здобувши (що? ).
2 група - робота з фразеологічним словником.
Знайти три фразеологічні дієприслівникові звороти і ввести їх у речення.
3.1.Звіт творчих груп.
4.Робота в парах.
Гра “Хто більше?”
- Пригадати й записати прислів’я, приказки, загадки, в яких є дієприслівники.
5.Творча робота в групах (клас ділиться на 3 групи).
- Колективно написати твір “Колядуймо, щастя й радість один одному даруймо” або” Селом ходила коляда” .
5.1. Звіт творчих груп.
VI.Підсумок уроку
1.Тестові завдання (на аркушах - картках).
1)Укажіть правильні твердження.
А. Дієприслівник - це самостійна частина мови.
Б. Дієприслівник не змінюється.
В.Дієприслівник ніколи не виділяється комами в реченні.
2)Укажіть дієприслівники:
а)кричить;
б)плачучи;
в)плаксиво;
г)пообідавши.
3)Укажіть дієприслівники доконаного виду:
а)люблячи;
б)вхопивши;
в)заплутавшись;
г)наповнюючись.
4)Укажіть дієприслівники недоконаного виду:
а)задивившись;
б)милуючись;
в)з̕ їдаючи;
г)побувавши.
5)Укажіть речення з дієприслівниковим зворотом.
А.Великий корабель, захитавшись, почав поринати у воду.
Б.Під̕ їжджаючи до села, побачив він на протилежній горі свою хату.
В.Притулившись одне до одного, на хаті сиділо двоє лелек.
Г.І пішов, не озираючись, до чужого села.
6)Укажіть речення, в яких правильно розставлені розділові знаки.
А.Послухавши, господар повертався у хату і в’язав із соломи та сіна три в’язанки.
Б.Підліток, оббігаючи в Різдвяну ніч оселі показував господарям яблуко.
В.Тужливо подивившись у небо, лелека від криниці повертається назад, у бічну вуличку.
Г.Він ясно одчув у собі, ніби од сну пробудившись одчув творця, художника.
7.Укажіть речення з помилками в уживанні дієприслівникового звороту.
А.Вислухавши пацієнта, лікар дає йому рекомендації.
Б.Побачивши дітей, мені захотілося їх пригостити.
(Відповіді: 1)Б; 2)б, г; 3)б, в; 4)б, в; 5)б, в; 6)а, в; 7)А
2.Самоперевірка. Самооцінювання.
VII.Домашнє завдання
Урок 4
Правопис дієприслівників. Не з дієприслівниками
Мета: ознайомити учнів з правописом не з дієприслівниками, виробляти уміння й навички правильного написання не з дієприслівниками; розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення, зв’язне мовлення, уміння мислити творчо, розвивати соціальну компетентність - уміння співпрацювати з іншими людьми, брати відповідальність за індивідуальну та групову діяльність, узгоджувати свої дії з діями членів колективу; виховувати мовленнєву культуру і мовну компетентність, повагу до старших, до народної творчості.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: картка із прислів’ями; паперова ялинка і паперові новорічні кульки; плакат “ Хмаринки”.
Хід уроку
I.Організаційна частина
II.Актуалізація опорних знань, умінь, і навичок
1.Перевірка домашнього завдання.
(1 учень - біля дошки, 2 - 3 зошити перевіряє вчитель всі інші роботи перевіряє учень).
2.Робота з карткою (біля дошки).
Картка
Записати речення, розкриваючи дужки, вставити пропущені букви,
Ніщо (не) підносит…ся вище правди.
В чужому оці і порошинку бачить, а в своєму і сучка (не) добачає.
Не слід (не)хтувати розумною порадою.
3. “Мікрофон”
- Що називається дієсловом?
- Які види дієслів ви знаєте?
- На які питання відповідають дієслова доконаного і недоконаного видів?
- Як пишеться не з дієсловами?
III.Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація. навчальної діяльності
1.Слово вчителя.
2.Проблемна ситуація.
- Розгляньте написані на дошці речення.
Він жив не підносячись, над буденністю.
Дідусь, недобачаючи дрібного тексту, змушений був узяти окуляри.
Нехтуючи багатовіковим досвідом пращурів, люди зневажають природу.
3. “Асоціативний кущ” (запишіть на паперових ялинкових кульках те, про що ви хотіли б дізнатися на уроці. Почепіть кульку на ялинку. В кінці уроку зніміть і прокоментуйте, чи реалізували задумане на уроці).
IV.Вивчення нового матеріалу
1.Опрацювання теоретичного матеріалу §12.
2.Вибірковий творчий диктант.
- Із зачитаного тексту виписати у стовпчик дієслова з не і утворити від них дієприслівники. Пояснити написання не з дієприслівниками.
Не смійтеся над старістю і старими людьми; про старість треба говорити тільки з повагою.
Не заходьте в суперечку з шанованими і дорослими людьми особливо зі старшими.
Не виявляйте незадоволення тим, що у вас немає якоїсь речі.
Не допускайте, щоб мама давала вам те, чого не бере собі.
Не робіть того, що осуджують старші.
Не залишайте старшу рідну людину одинокою.
Не збирайтеся в дорогу, не спитавши дозволу і поради у старших.
Не сідайте до столу, не запросивши старшого.
(В.Сухомлинський).
V.Закріплення нового матеріалу
1.Коментований диктант.
- Продовжіть прислів’я і запишіть їх. Поясніть значення кожного з них. Поясніть написання не з дієприслівниками, визначтe вид дієприслівників.
(Не)терши, (не)м̕ явши, … . (не їсти калача).
Ранком (не)зробивши, … . (ввечері не догониш).
(Не)трудившись, … . (не знайдеш щастя).
Життя - не терниста нива, … . (не пройдеш, ноги (не)вколовши).
(Не)ївши, (не)пивши,… . (скачи ошалівши).
(Підказки записані на дошці, але не послідовно).
2.Кодований диктант.
- Запишіть не словами, а цифрами: 1 - дієприслівники, які пишуться з не разом, 2 - які пишуться окремо.
Нездужаючи, не турбуючись, неволячи, недодивившись, ненавидячи, не думаючи, не слухаючи, не побачивши, недоїдаючи, не відпочивши, недослухавши, не здивувавшись, не маючи, невгаваючи, не прийшовши.
(Відповідь: 1, 2, 1, 1, 1, 2, 2, 2, 1, 2, 1, 2, 2, 1, 2 ).
Перевірка.
3.Творча робота(клас ділиться на групи).
1гр. – 1 - 2 реч.; 2гр. - 3 - 4 реч.; 3гр. - 5 - 6 реч.;
Замінити словосполучення фразеологічними зворотами з дієприслівниками. Пояснити написання не з дієприслівниками.
1)Дивитися пильно. (не відриваючи очей).
2)Трудитися старанно. (не покладаючи рук).
3)Зробити щось, не виявивши свого почуття. (бровою не моргнувши).
4)Перебивати, не давати можливості висловити свою думку.
(не даючи слова сказати).
5)Жити, не втрачаючи надій. (не вішаючи голови).
6)Перевантажити роботою. (не даючи і вгору глянути).
3.1. Звіт груп.
VI.Підсумок уроку
1.Бліц – опитування “Ти - мені, я – тобі” (робота по групах).
Учні ставлять питання одне одному за всією темою.
2.Творча робота (по групах).
Учні заповнюють плакат “Хмаринки”, що висить на дошці, відомостями з усієї теми.
ДІЄПРИСЛІВНИК
3.Підбиття підсумків “Асоціативного куща”
(коментують, чи реалізували задумане на уроці).
VII.Домашнє завдання
Урок 5
Тематичне оцінювання: “ Дієприслівник”
Мета: перевірити знання учнів із теми, навчити учнів бачити проблеми і вміти приймати рішення ; розвивати вміння отримувати і використовувати інформацію, розвивати логічне мислення, виробляти уміння і навички застосовувати набуті знання практично, розвивати критичне мислення учнів - оволодівати прийомами та формами самоосвітньої діяльності, творчу уяву, творчі здібності, вміння аналізувати і систематизувати матеріал, працювати самостійно, в парах і малих групах; виховувати старанність у навчанні.
Тип уроку: контроль і облік знань.
Обладнання: різнорівневі тестові завдання.
Хід уроку
I.Організаційна частина
II.Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
III.Узагальнення та систематизація вивченого
1.Презентація “Я - дієприслівник!” (робота по групах).
Усні повідомлення учнів на тему “Дієприслівник” .
2.Складання сенкану (по групах).
Алгоритм:
1.Іменник - назва поняття.
2.2 прикметники - описання поняття.
3.3 дієслова - визначення дії.
4.Фраза з 4 - х слів, яка виражає відношення до теми.
5.1 слово (синонім до теми), в якому відображено зміст чи сформульовано висновок.
IV.Проведення тематичного оцінювання
1 варіант
1. Правильним є твердження:
а) дієприслівник не змінюється;
б) дієприслівник ніколи не виділяється комами в реченні;
в) дієприслівник має морфологічні ознаки дієприкметника і дієслова.
а) кричить;
б) крикливо;
в) закричавши.
а) задивившись, перемігши, милуючись;
б) принісши, пообідавши, вхопивши;
в) маючи, тримаючись, записавши.
а) виконавши;
б) згадуючи;
в) кинувши.
а) позначити;
б) записати;
в) записувати.
а) (не) просячи, (не) думаючи, (не) створивши;
б) (не) дооцінюючи, (не) навидячи, (не) покоячись;
в) (не) повторюючи, (не) волячи, (не) помітивши.
а) захоплююч.. історії;
б) палаюч.. вогнище;
в) доглядаюч.. дітей.
а) Далеко на обрії дорога вигиналася, зникаючи десь під самим сонцем. (О. Гончар)
б) Великий корабель, захитавшись, почав поринати у воду. (А. Кащенко)
в) Прокинувшись, він дивився на гору супроти його. (Т. Шевченко)
9. Речення, в якому правильно розставлено розділові знаки:
а) Умившись дядько одягав чисту сорочку, і сідав до столу. (Гр. Тютюнник)
б) На тину півень, горланить розчепіривши дзьоба ножицями. (Гр. Тютюнник)
в) Понуривши голову, конячина тюпала степом, провалюючись у сніг ледь не по груди. (Гр. Тютюнник)
10.Речення з помилками в уживанні дієприслівникових зворотів:
а)Згадуючи дитинство, перед моїми очима постає батьківська хата.
б) Поговоривши з учнями, директор повернувся до кабінету.
в) Прочитавши листа, я заспокоївся.
11.Правильна відповідь:
а) побившись — утворено від дієслова побити;
б) вирішуючи — утворено від дієслова вирішити;
в) позначивши — утворено від дієслова позначати.
12.Правильний варіант морфологічного розбору дієприслівника:
а)I пішов, не озираючись, до чужого села. (Т.Шевченко)
Не озираючись —• особлива форма дієслова — дієприсл., док. вид, обставина;
б) Тужливо подивившись у небо, лелека від криниці повертається назад. (Є. Гуцало)
Подивившись — особлива форма дієслова — дієприсл., не- док. вид, обставина;
в) Високо на кручі, схиливши голову набік, стояло лисеня. (Гр. Тютюнник)
Схиливши — особлива форма дієслова — дієприсл., док. вид, обставина.
2 варіант
а) закручений;
б) закрутивши;
в) закрутило.
а) Дієприслівник має морфологічні ознаки виду та часу;
б) Дієприслівники доконаного виду мають суфікси –учи (-ючи), -ачи (-ячи);
в) Не з дієприслівниками пишеться разом тоді, коли дієприслівник не вживається без не.
а) підстрибуючи, відігнавши, перестрибнувши;
б) відгадавши, визначившись, наблизившись;
в) оглядаючись, від̕ їжджаючи, втомлюючись.
а) ухопивши;
б) плачучи;
в) закричавши.
а) Дієприслівник витративши утворено від дієслова витратити.
б) Дієприслівник позначаючи утворено від дієслова позначити.
в) Дієприслівник вирішуючи утворено від дієслова вирішити.
а) З-за Макарової хати викочувалась хмара, вкриваючи галявину передчасними сутінками. (Григір Тютюнник)
Вкриваючи — особл. форма дієслова — дієприсл., док. вид, обст.
б) А в степу, загубивши прямий шлях, гасав і крутив вітер. (К. Басенко)
Загубивши — особл. форма дієслова — дієприсл., док. вид, обст.
в) Спантеличено снували червоненькі божі корівки, ховаючись від негоди у призьбяні шпарки. (Григір Тютюнник)
Ховаючись — особл. форма дієслова — дієприсл., док. вид, обст.
а) виконати;
б) сприяти;
в) замовляти.
а) (не)покоячись;
б) (не)довиконуючи;
в) (не)сказавши.
а) відвідувач., музею;
б) запалююч.. вогнища;
в) захоплююч.. історії.
а) Усяка пташечка, радіючи, співала.
б) Умовк кобзар сумуючи: щось руки не грають.
в) Молодий ліс, поволі набираючи сили, тягнувся до сонця.
а) Послухавши, господар повертався у хату і в'язав із соломи та
сіна три в'язанки.
б) Підліток, оббігаючи в Різдвяну ніч оселі показував господарям яблуко.
в) І довго так стояв малий Мирон то схиляючись то повертаючись над бродом.
а) Поговоривши з дітьми, директор повернувся до свого кабінету.
б) Вивчаючи іноземну мову, мені часто доводиться користуватися магнітофоном.
в) Зручно вмостившись у кріслі, дідусь увімкнув телевізор.
V.Підсумок уроку
“Мікрофон”.
1.Якими знаннями, уміннями збагатив вас цей урок?
2.Які труднощі виникали, як ви їх долали?
3.Чи досягли ви поставленої мети? Якщо ні, то чому?
4.Як оцінюєте власну роботу на уроці? Роботу групи? Інших груп?
5.Кому б хотілося подякувати сьогодні?
VI.Домашнє завдання
Скласти твір - мініатюру “Народні свята” , використавши дієприслівники.