Цикл уроків з української мови в 2 класі "Ненаголошені голосні звуки е та и"

Про матеріал

Урок-міркування для учнів 2 класу. Мета: ознайомити учнів з рядом слів, правопис яких здійснюється не за

правилами; прищеплювати потребу і вміння користуватися орфографічним словником; розвивати зв'язне мовлення;

виховувати культуру мовлення; виховувати повагу до людей праці.

Перегляд файлу

 

Цикл уроків з української мови в 2 класі

Тема. Вимова і правопис слів з ненаголошеними  е   ,  и   , що не перевіряються

             наголосом

 Мета. Ознайомити учнів з рядом слів, правопис яких здійснюється не за

            правилами;

            прищеплювати потребу і вміння користуватися орфографічним словником;

            розвивати зв’язне мовлення;

            виховувати культуру мовлення;

            виховувати повагу до людей праці.

Тип.    Урок - міркування

Хід уроку

  1.      Організація класу.

Діти, який у нас урок?

Хочу побажати вам гарного уроку.

Щоб було цікаво всім нам працювати,

Щоб хотіли дуже всі відповідати.

Щоб допомагало вам вміння міркувати

І дванадцять балів легко заробляти.

  1. Актуалізація опорних знань.

Почнемо урок з повторення абетки. Пригадаємо назви  букв та порядок їх розміщення в алфавіті. Назвіть «ланцюжком» алфавіт.  Запишіть прислів’я, підставивши замість цифр порядкові букви з алфавіту.

Робота в парах.

 

 

 

Старання і труд до мети ведуть. 

 

Як ви розумієте це прислів’я?

Який звук найчастіше  чуєте в цьому прислів’ї?

 

 

 

 

  1.     Удосконалення каліграфічних навичок.

Якщо сядемо красиво,

То напишемо на диво

Чисто, рівно і красиво.

Раз, два, три, чотири, п’ять,

Починаємо писать.

Ручку вправо поверніть.

 Зошит гарно покладіть.

І рівненько напишіть.

Т  Те  То  Тр  Тв  Та  Ть   ведуть – 6 букв, 5 звуків.

Старанність і труд до мети ведуть.

  • (Підкреслити основу речення)
  • Знайдіть слово з ненаголошеним   е  , яке перевіряється наголосом.

Ведуть – вести

  • Продовжимо хвилинку каліграфії за підручником. Вправа 214.                                                          ( Самостійне списування народних прикмет за варіантами)
  • Перевірка самостійної роботи
  • Які інші народні прикмети, пов’язані з явищами природи ви знаєте?

 

  1.                  F:\Фото\Фото0183.jpgПеревірка домашнього завдання

Перевіряємо за допомогою сигнальних карток «Світлофор». Учні доводять свою правильну відповідь, добираючи перевірні слова.

  1.         Поетична хвилинка

Складіть вірш за поданими римами:

------------------------- школа,

------------------------ простора,

------------------------ вітає,

------------------------ навчає.

 

 

 

(Слова для довідки: рідна, наша, світла, та, радо, нас, грамоти)

 

j0101856Учні.

       Рідна наша школа,

       Світла та простора,

       Радо нас вітає,

       Грамоти навчає.

 

  1.                  Прийом ейдетики. Словникова робота.

Уяви, щоб запам’ятати!

  • Ви відкриваєте двері школи, а замість водопроводу перед вами викопана й захищена від обвалу яма для добування води з водоносних шарів землі – криниця.
  • Повертаєте у сторону свого класу, і до вас доноситься знайома вашої улюбленої пісеньки – мелодія. 
  • Відкриваєте двері класу, а перед вами велика присадибна ділянка їз           сінокосом і фруктовим садом  - левада.
  • Сідаєте за парту, відкриваєте портфель, а там довгаста коробочка для зберігання учнівського приладдя – пенал.

А тепер уявіть маршрут нашого руху і доберіть слова за допомогою малюнків. Запишіть їх у зошит. Поставте наголос. Чи можна в цих словах перевірити ненаголошені е та и наголосом?

  1.              Повідомлення теми  й мети уроку.

Сьогодні ми будемо вчитися правильно вимовляти  слова з ненаголошеними                  е  , и  ,  а правопис будемо перевіряти за орфографічним словником.

 

 

 

 

 

 

F:\Фото\Фото0208.jpg

F:\Фото\Фото0213.jpgF:\Фото\Фото0210.jpgРобота з малюнками – назвами предметів

F:\Фото\Фото0216.jpg

 

 

F:\Фото\Фото0207.jpg

Очерет, апельсин, черемха, директор, горизонт.

 

Складання таблиці

 

Знаю

Щоб перевірити слова з ненаголошеними е та и , треба змінити слово або дібрати спільнокореневе

Хочу знати

Чи всі слова з ненаголошеними е та и можна перевірити наголосом

Вивчу

Слова з ненаголошеними е та и з орфографічного словника

 

  1.          Фізкультхвилинка під музику «Танок маленьких каченят»
  2.                   Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

Запис на дошці

  • Діжечка на ліжечці, а зверху китичка
  • Плодове дерево, яке має жовтогарячий, солодкий на смак плід з великою кісточкою
  • Дерево, яке цвіте пахучими білими квітами.

Чи можна перевірити ненаголошені  е  , и    наголосом? То як перевірити правопис  цих слів?

 

 

 

 

 

 

  1.       Закріплення та осмислення знань.

Знайдіть у вправі 214 слова, які зустріли нам в орфографічному словнику. Складіть речення (на вибір)

  1.                   Диференційована робота

1 варіант (легкий) вправа 212. Робота біля дошки з коментуванням.

Держава – країна з певним політичним ладом.

Україна – одна з найбільших держав Європи.

 

2 варіант (складний) вправа 213. Самостійно, перевіряємо світлофориками.

  1.               Складання діалогу за малюнком «Бабуся та внучка»

Робота в групах

  • Бабусю, приший, будь ласка, ґудзик до плаття.
  • Добре, Оленко, бери голку і нитку.
  • Ой, щось криво виходить.
  • Нічого, будь терплячою. Спробуй ще.
  • Спасибі, бабусю.
  • За що ж?
  • А за те, що навчила!

Які прислів’я можна дібрати до ситуації? Якою була дівчинка?

  1.               Рефлексія

Пам’ятайте  завжди, любі діти,

У житті всім потрібні знання

А ще завжди слід добре творити

Щохвилини та щодня.

  1.            Оцінювання учнів
  2.                Домашнє завдання

1 група: Вправа 216 До слів дібрати споріднені

2 група:  Вправа 215 Користуючись орфографічним словником вставити літери

 

 

 

   Тема. Спостереження за вимовою слів з ненаголошеними  е    , и  .                        

            Правила написання слів з цими звуками

Мета. Формувати в учнів вміння правильної вимови слів з ненаголошеними

            голосних в корені слова;

            ознайомити з правилом перевірки ненаголошених;

              збагачувати словниковий запас;

              розвивати літературну вимову;

              виховувати любов до книги.

  Тип.    Урок - знайомство

Хід уроку

  1.      Організація класу.

Продзвенів дзвінок,

Розпочавсь урок:

З Божої ласки,

З маминої казки,

Гомінких пісень.

F:\Фото\Фото0209.jpg«Добрий день всім, діти! Добрий день!»

  1. Словникова робота

Що за приміщення зображено на малюнку?

Хто працює в бібліотеці?

Як ви розумієте значення цього слова?

K:\бджоли 007.jpg

Що таке бібліотека?

Це домівка для книжок.

Складіть речення з цим словом.                                  Запишіть його.

  1.                     Каліграфічна хвилинка

Урок почнемо без зупинки

З каліграфічної хвилинки

Люби і бережи книгу.

 

 

 

 

 

Які прислів’я про книгу ви знаєте?

Книги читати – усе знати.

Кому книга розвага, а кому навчання.

Книга мовчки все розкаже.

Книга корисна, коли її читають.

 Книга вчить, як на світі жить.                                                                                                  Дорога нам книжка кожна, нам без книг ніяк не можна.

 

А як треба поводитись з книгою?

Народна мудрість говорить: «Книга – це віконечко, через яке увесь світ видно»

  •        Брати книгу чистими руками
  •        Не перегинати сторінок
  •        Користуватися закладками
  •        Обгорнути книгу
  •        Не класти інші предмети
  •        Не читати під час вживання їжі

 

  1. Вивчення нового матеріалу

Сьогодні на уроці ми ознайомимось з правильною  вимовою слів з ненаголошеними   е   та  и    в корені слова. Будемо вчитися перевіряти слова                             з ненаголошеними   е   ,  и  .

Прочитайте виразно вірш (Вправа 196)

Назвіть ненаголошений склад у виділених словах. Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

  1.   Ознайомлення з особливостями літературної вимови слів з ненаголошеними  е  , и

Вправа 197

Прочитайте словосполучення. порівняйте вимову голосних звуків у виділених коренях.

 

 

 

 

 

 

Давайте згадаємо правило про вимову ненаголошених голосних звуків,                          яке ми вивчили в 2 класі

  • Ненаголошені звуки    е   та   и  вимовляються чітко
  • Ненаголошений звук   е   у вимові наближається до  и   : озеро, степи
  • Ненаголошений звук   и   у вимові наближається до  е   : листок, життя

Отже, потренуємось правильно вимовляти ці звуки

  1.       Фізкультхвилинка

Книжку, друже, бережи!

Не згинай її, не рви!

Закладку не забувай покласти!

Щоб книжечка наша завжди була нова

Будемо її оберігати, і від розбишак захищати.

 

  1.                   Тренувальні вправи

Добір перевірних слів. Вправа 199

  1.              Робота в групах

Спішіть речення. До слів з пропущеними буквами доберіть перевірні.

Виділіть корінь, поставте наголос, підкресліть букви, якими позначені                       звуки, що перевірялися.

Любій мамі

Мамо, настала в…сна, квітне в…рба запашна,

Річка в долині с…ніє. Мамо, настала в…сна.

 

Перевірка виконання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1.     Рефлексія уроку

Ось за хвилину ви почуєте дзвінок,

І я скажу: «Закінчився урок!»

 

Як перевірити ненаголошені  е  ,   и   в корені слів?

  1.       Оцінювання учнів
  2.    Домашнє завдання

Вправа 200 сторінка 85 Записати за зразком

Скласти невеличкий текст -  розповідь від імені книжки

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  Тема. Перевірка правильності написання слів  з ненаголошеними

                голосними   е  ,   и 

   Мета. Формувати в учнів уміння добирати перевірні слова до слів з 

             ненаголошеними голосними в  корені слів шляхом  словозміни або

             добору спільнокореневих слів;

               ознайомити з правилом перевірки ненаголошених;

               збагачувати словниковий запас;

               розвивати пам'ять, мовлення;

               виховувати бережливе ставлення  до природи.

     Тип.  Урок - гра

Хід уроку

  1.           Організація класу.

Будеш писати, будеш читати,

Мову мами, мову тата з натхненням вивчати.

Бо рідна мова – то усмішка мами,

Бо рідне слово - то тата порада.

Що потрібно, щоб будь-яка справа вийшла, коли за неї беруться діти?                            Яку роль відіграє настрій у роботі? А що можна сказати людям, щоб вони мали гарний настрій? Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати  над вимовою і правописом слів з ненаголошеними голосними   е   ,  и .

  1.      Фронтальне опитування
  •        Як вимовляти звук  е   у ненаголошеному складі?
  •        Як вимовляти звук  и   у ненаголошеному складі?
  •        Як вимовляти звуки  е  ,  и   в ненаголошеному складі?
  •        Як дізнатися, яку букву (е чи и) писати в ненаголошеному складі?

 

  1. Удосконалення каліграфічних навичок

Зошит свій я відкриваю,

Навскоси його кладу.

Ручку я ось так тримаю,

Сяду рівно, не зігнусь.

До каліграфічної хвилинки берусь.

 

 

 

 

 

Якими буквами ми позначаємо звуки  е  та  и   на письмі. Давайте каліграфічно напишемо ці букви та їх з’єднання з іншими літерами.

Е е е е е И и и  и и  ве зе ре ли

Які звуки позначають ці букви? Чому? Якими бувають голосні звуки?

Введіть буквосполучення з каліграфічної хвилинки у слова.

…сна, …мля, к…ло, …сток.

Які слова утворились? Визначте наголос у кожному слові, підкресліть букву, що позначає ненаголошений голосний звук.

  1.   Цікавинка

Букви «е» та «и» - маленькі, чарівні дівчатка з казкової країни Орфографія. Вони надто вередливі і завжди сперечаються одна з одною, щоб зайняти те чи інше місце у слові. Давайте, дітки, спробуємо їх примирити. Допоможемо їм знайти свої місця. Добре?

Вам необхідно вставати у слова пропущені букви

З…лений, з…ма, ве…селка, кр…чить.

А тепер зробимо висновок: за яким правилом букву «е» чи «и» писати в ненаголошеному складі?.

  1.        Закріплення вивченого матеріалу

 

  •             Перевірка ненаголошених  е   ,   и   шляхом словозміни
  •             До поданих слів доберіть перевірні, визначте наголошений склад, підкресліть пропущені букви.

             

 

 

 

 

  • Перевірка ненаголошених шляхом добору спільнокореневих слів

 

  1.                  Хвилинка відпочинку
  • Посміхніться один до одного
  • Посміхніться, підморгніть
  • Погладьте товариша по голівці
  • Потисніть один одному руку
  • Поплескайте в долоні
  • Вклоніться
  • Скажіть один одному комплімент

 

  1.              Робота над текстом-діалогом

Вправа 201

  •   Прочитайте текст. Як можна назвати розмову двох звірів?
  •   Що це за текст?
  •   Яка його мета?
  •   Знайдіть речення із звертанням. Знайдіть питальні речення
  •   Якою була лисиця? А їжачок?
  •   Випишіть слова з пропущеними буквами, доберіть до них перевірні.

 

 

 

  1.              Письмо по пам'яті

Вес_ло лягає дорога до гаю.

Нам  золотом осінь дорогу вст._ляє.

 

  •        Які букви пропущені?
  •        Скільки речень у вірші?
  •        Про що йдеться в першому реченні?
  •        Про що розповідається в другому?

F:\Фото\Фото0214.jpg

  1.    Розвиток мовлення

Відгадайте загадку

Живуть  у тісній темниці

Без страху у темноти

Хлоп’ята яснолиці –

Вогню малі брати.

І мають душу щедру,

Хоч дерева сини,

Згоряючи дощенту,

Вогонь дають вони.

 

       Поміркуйте, яким буває вогонь. За яких обставин може виникнути  пожежа?

  1.    Рефлексія уроку

Метод «Незакінчені речення»

  •         На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям стало…
  •         Сьогоднішній урок навчив мене…

 

  1.      Оцінювання учнів
  2.                   Домашнє завдання

Вправа 204 сторінка 87 Записати і відгадати загадку

 

Скласти розповідь «Обережно! Вогонь»

 

 

 

 

Тема. Закріплення знань про вимову й правопис слів з ненаголошеними

            голосними  е   ,  и  

Мета. Формувати вміння учнів писати слова  з ненаголошеними  голосними  в 

            коренях слів;

            ознайомити з правилом перевірки ненаголошених  е   ,  и   ;

            збагачувати словниковий запас;

            розвивати правильну літературну вимову;

            розвивати вміння аналізувати;

            вчити розуміти красу природи.

Тип.   Урок - змагання

Хід уроку

 

  1.          Організація класу.

Добрий день, сонце золоте!

Добрий день, небо голубе!

Добрий день, усі люди!

Добрий день, мої друзі!

 

F:\Фото\Фото0200.jpgДітки, я вас всіх люблю, вітаю, бо живемо ми в одному селі. Підніміть смужечку, яка вам подобається понад усе.

  1.      Хвилинка активного читання
  2. Словникова робота

F:\Фото\Фото0212.jpgЯк називається електронна обчислювальна машина? Складіть речення                      з цим словом.

 

 

 

 

 

 

 

  1.             Оголошення теми і завдань уроку

Ми з вами вивчили тему «Вимова і правопис слів з ненаголошеними                  е  ,  и  в коренях».

І тому сьогодні будемо закріплювати вміння правильно вимовляти і писати ці слова. Я впевнена, що ви гарно попрацюєте і виконаєте всі завдання, тому і приготувала для вас  гру – змагання. За правильні                                 відповіді будете отримувати фішки

  1.                 Кросворд
  1.                    Змінна частина слова
  2.                    Словотвірна частина слова, яка знаходиться перед коренем і

              потрібна для зв’язку слів у реченні.                                 

  1.                    Слова, що є близькими за значенням
  2.                    Звуки бувають приголосні і …
  3.                    Слова, що об’єднані за змістом і висловлюють закінчену думку

 Яке вийшло слово? Як його потрібно написати? А чому?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Молодці, дякую!

 

 

 

 

 

 

 

F:\4.jpg 

  1.   Зоровий диктант

Грамоти не знаю, а цілий рік пишу.                          

F:\2.jpg 

 

 

 

                                                         Лід на річках, сніг на полях,

           Віхола гуляє, коли це буває?

F:\Фото\Фото0222.jpg

 

Ніхто  їх не лякає,                                                     

А вони тремтять

F:\фото на вчитель року 2010\природа.jpg

                                                                      Хто на зиму роздягається,

                                                                      А на літо одягається?

 

 

  1.    Фізкультхвилинка

Гімнастика для очей. Звучить легенька музика. Заплющить свої оченята і уявіть собі те місце, де хотіли б побути зараз.

  1.                   Логічні  ланцюжки

Знайти зайве слово

 

 

  1.    Робота в парах

Правильно з’єднати частини речення, вставити пропущені букви

Усі люди називаються…

на планеті З_мля.

Це тому, що ми живемо…

куля

Земля – це велетенська…

краю до краю З_млі.

До Ніч прослалася від…

з_млянами

 

  1.    Рефлексія уроку

Збіг наш урок, як коротка мить.

Дуже швидко час біжить.

Ще попереду у нас багато кроків,

І цікавих, і важких уроків.

Допитливим, цікавим будь,

Та тільки не байдужим.

В країну Знань велику путь

Долай уперто, друже

 

Метод «Інтерв’ю»

Учні об’єднуються у пари, розподіляють ролі: кореспондент і                                респондент. Кореспондент складає три питання щодо теми уроку,                                            а респондент відповідає на них. Потім учні міняються ролями.

Учні рахують свої фішки

 

  1. Оцінювання учнів
  2. Домашнє завдання

Повторити вивчені орфограми

Згадати прислів’я, в яких зустрічаються ненаголошені  е  ,  и

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Неверова Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
7 лютого 2018
Переглядів
7306
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку