Сім чудес села Саджавка
Усний твір-опис пам'ятки історії та культури в
художньому стилі
Вчитель української мови і літератури Гонтарук Н. Б
Тема: Сім чудес села Саджавка.
Усний твір-опис пам'ятки історії та культури в художньому стилі
Мета: на основі здобутих знань формувати та систематизувати вмшня описувати ,пам'ятку історії та культури; вдосконалювати культуру усного мовлення, сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу учнів; розвивати спостережлив1сть, образне мислення, виховувати почуття шанобливого ставлення до історичного минулого.
Тип уроку: урок мовленнєвої діяльності.
Обладнання: підручник О. В. Заболотного та В. В. Заболотного «Рідна мова», тлумачн1 словники, виставка штератури, портрет О. Довженка, комп'ютерна техніка.
Епіграф: Народ, який не знає свого минулого, не має майбутнього.
О. Довженко
Проблемне питання. Чи вважаєте ви питання збереження пам'яток історії та культури першочерговим державним завданням? Чому?
Хід уроку L Організаційний момент.
Пісня про с. Саджавка.
IL Повідомлення теми та мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчш,ьної діяльності уроку.
Вчитель: З давні-давен відома така істина: «Дерево життя - це гілочка, на якій ростуть три листочки. Перший листочок - символ минулого, другий сучасного, а третій - майбутнього. Щоб правильно орієнтуватися у житті, щоб бути освіченою людиною, треба знати минуле свого народу, його
історію, жити сьогоденням, а також бути щирим патріотом своєї країни.
1. Перевірка домашнього завдання.
Робота із тлумачним словником: з'ясування лексичного значення слів пам 'ятка, пам'ятник.
1
IV. Робота пад завданням уроку
Вчитель: Нашим путівником сьогодні буде число 7. 7 днів тижня, 7 кольорів веселки, 7 чудес світу, 7 чудес села Саджавка.
Знати:
-- про ІсторІю ІХ створення.про історичні пам'ятки нашого села,. . ..
Уміти:
- працювати у складі творчої групи,
- створювати опис історичної пам'ятки.
Цінувати:
- славне минуле нашої України, - історичні пам'ятки нашого села.
Вчитель: Про історичне минуле ми довщуємося не тшьки Із
стародруків і теперішніх історичних книг, а й від побачених нами пам'яток, якими є старовинні замки, величні собори, сільські церкви, пам'ятники і меморіальні дошки видатним людям, а також музейні експонати, де зібрані побутові речі наших предків. У се це збагачує нашу уяву і знання, має велике виховне І шзнавальне значення.
Пам'ятки бувають рухомі 1 нерухом1. До нерухомих належать розташовані просто неба пам'ятки архітектури. Рухомі пам'ятки - це твори живопису, скульптури, рукописи, книжки, документи. Дослідженням нерухомих пам'яток займається пам'яткознавство. Рухомі вивчаються
1. стор1єю, археолопєю, мистецтвознавством . . .
1. Дати відповіді на запитання.
1. Які стилі мовлення вам відомі?
2. Які типи мовлення ми знаємо? З. Яка будова опису?
2
Віртуальна екскурсія рідним селом ( перегляд презентації)
VI. Робота над завданням уроку Словникова робота.
Вчитель: Для того, щоб скласти опис чого-небудь, нам потрібний будівельний матер1ал. Давайте звернемося до словника архітектурних терм1юв.
- Меморіал-
- Статуя- Рельєф- Постамент -
- П'єдестал-
- Реконструкція-
Творчий диктант
Граніт, мармур, пісок, п'єдестал, постамент, монумент.
Робота в групах
Складіть із запропонованими словами словосполучення і речення.
Бесіда за запитаннями
1. Як, на вашу думку, описуючи історичну пам'ятку, що потрібно знати?
2. Про що ми повинні пам'ятати під час опису історичної пам'ятки?
Самостійна робота над складанням твору-опису.
Зачитування чорнових варіантів твору, корекція недоліків.
з
VI. Підсумок уроку
Інтерактивний метод «Мікрофон».
- Чи вважаєте ви збереження пам'яток історії та культури першочерговим державним завданням? Чому?
VIL Мотивація оцінок.
VIII. Домашнє завдання.
Закінчити роботу над твором-описом, шдготувати до контрольної здач усного твору-опису у художньому стил1.
4