Декоративно-ужиткове мистецтво. Види орнаменту. Виготовлення геометричного орнаменту.

Про матеріал
На уроці варто використати предмети побуду давніх часів. Це можуть бути вишиті сорочку, глечики макітри...
Перегляд файлу

31.01           труд. навчання                                     2 клас               

Тема: Декоративно-ужиткове мистецтво. Види орнаменту. Виготовлення геометричного орнаменту.
Мета: продовжувати знайомити учнів з декоративно-ужитковим мистецтвом; сформувати уявлення про орнамент, про спосіб його отримання шляхом вирізування з паперу; навчити вирізати симетричні фігури з паперу; розвивати фантазію та уяву; дрібну моторику рук, розширювати світогляд; виховувати любов до національних традицій, терпіння і акуратність, бажання працювати в команді.
Обладнання: зразки орнаментів, зразки виробів декоративно-ужиткового мистецтва, ілюстрації, роздатковий матеріал, ножиці, клей, папір, картон, ТЗН.
(презентація)

Хід уроку

І. Організація класу
1. Перевірка готовності робочих місць.
3. Моє побажання вам, діти:
Бажаю усім, щоб до кожного з вас
Завітало натхнення сьогодні у клас
І збудило бажання здобути знання,
Щоб потім життям ви не йшли навмання.
Щоб вам захотілось новеньке пізнати,
Самим научитись та інших навчити.
Тож я побажаю, щоб лінь ви прогнали
Й натхнення щоб кожного дня зустрічали.
- Тож бажаю вам наполегливості, старанності та працездатності.

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку 
- Сьогодні на уроці ми маємо:
  ознайомимось з декоративно-ужитковим мистецтвом;
• познайомитись з поняттям «орнамент» та його видами;
• навчитись створювати орнамент;
• пригадати правила техніки безпеки;
• попрацювати в групах;
• отримати максимум задоволення від уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Давайте подумаємо над словами, що включає в себе поняття декоративно-ужиткового мистецтва .

( виставка предметів побуту)
Декоративне – бо прикрашають наше життя.
Ужиткове – ми користуємось ним в побуті.
2. Складання «Асоціативного куща»
- А які витвори декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?

                           вишиті рушники                           ювелірні вироби

                                              Декоративно-ужиткове
             іграшки                                мистецтво                              одяг

                        писанки                    мереживо                    килими

3. Демонстрування зразків виробів декоративно-ужиткового мистецтва (малюнки, рушники, серветки, куманці, іграшки, посуд) – виставка.

IV. Мотивація навчальної діяльності
- Чи сподобалась, діти, вам виставка робіт?
- А чи хотіли б ви навчитись створювати таку красу?
- А для чого? (щоб милуватись, дарувати іншим, самому користуватись)
- Те, що сьогодні будемо робити ми, сподіваюсь, вам теж сподобається. І свої вироби ви зможете теж комусь подарувати, когось ними порадувати.
- А  оздоблені вироби декоративно-ужиткового мистецтва:
О Р Н А М Е Н Т О М

- Так, це орнамент. Тож давайте познайомимось з цим поняттям.

V. Сприймання та усвідомлення нового матеріалу
1. Вступна розповідь з елементами бесіди: 
Отже, орнамент – це прикраса, візерунок, побудований на ритмічному чергуванні геометричних елементів або стилізованих рослин і тварин, це багаторазове повторення зображення предметів.

Результат пошуку зображень за запитом "декоративно-ужиткове мистецтво. орнамент. види орнаменту. рушник 2 клас"
Орнаменти бувають:
• геометричний (квадрати, трикутники, овали...)
• рослинний (квіти, листочки, рослини)
• зооморфний (звірі)
2.  Гра «Який це орнамент» 

Пов’язане зображення  Пов’язане зображення   Результат пошуку зображень за запитом "декоративно-ужиткове мистецтво. орнамент. види орнаменту. рушник 2 клас"

 

 

 
3. Розгляд зразка виробу:
(вчитель демонструє геометричний орнамент у квадраті, смужці та орнамент у колі.)
4. Інструктаж вчителя
- Які матеріали знадобляться вам для роботи:
1) основа – це картон будь-якого кольору.
2) сам орнамент – геометричні фігури з кольорового паперу.
3) клей, ножиці, серветка, підкладний аркуш.
- будувати орнамент будемо за таким планом:
1) Зверніть увагу на свою картонну основу (смужку). Вона поділена на рівні частини.
2) Ці частини треба заповнити геометричними фігурами (деталями) різного кольору.
3) Побудову можна починати від центру, або з боків від центру, або по краю форми.
4) Симетрично розташовані деталі мають бути однаковими за розміром, формою і відстанню.
5) Розкласти елементи, тобто знайти місце кожному елементу.
6) Наклеїти деталі акуратно, щоб не забруднити фон. Нагадую, кожну деталь слід покласти на підкладний аркуш і якомога акуратніше нанести клей, приклеїти деталь на місце, пригладивши ганчіркою.
7) В одному файлі – картонна заготовка і деталі – геометричні фігури.
8) В другому файлі – кольоровий папір, з якого ви можете вирізати свої деталі і прикрасити ними роботу.

5. Повторення правил техніки безпеки.
5.1. При роботі з ножицями пам’ятайте:
- ножиці – гострий інструмент
- не тримайте їх кінцями вгору
- не залишайте їх у відкритому вигляді
- передавайте ножиці у закритому вигляді кінцями і бік товариша
- при роботі стежте за пальцями неробочої руки
- без дозволу вчителя не беріть інструмент


5.2. При роботі з клеєм пам’ятайте:
- клей зберігати в закритому вигляді
- вичавлювати тільки необхідну кількість клею
- клей наносити акуратно
- залишки клею витерти ганчіркою чи серветкою

VI. Практична робота учнів.
(діти працюють , вчитель надає індивідуальну допомогу, або проводить додатковий інструктаж)

VII. Виставка та оцінювання робіт.
- Чим схожі ваші роботи? (деталями – геометричними фігурами)
- А чим відрізняються? ( кількістю елементів та їх розташуванням)
- Зверніть увагу на якість роботи: точність, акуратність, оформлення.
- Капітани презентують свої роботи.
- Для чого ви зробили ці роботи? Де їх можна використати? (можна подарувати, прикрасити ними клас, використати як наочний та лічильний матеріал на уроках математики)

VIII. Підсумок уроку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31.01                                     природознавство                            2 клас

Тема. Повторення вивченого. Контрольна робота з темит«Природа взимку»

Мета: поглибити, узагальнити  знання учнів з теми, розвивати пізнавальну активність дітей, допитливість, самостійність, спостережливість, уміння порівнювати, узагальнювати; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.

Обладнання:  мікрофон, демонстраційні картки.

Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Повідомлення синоптиків про погодні умови дня за планом (Слайд 1)

За будь–якої погоди майте гарний настрій.

Сьогодні на уроці ми підведемо підсумок по темі, яку вивчали на попередніх уроках. Розшифруйте тему уроку (Слайд 2)

ІІІ. Узагальнення і систематизація знань

Вправа «Асоціативний кущ»

А які асоціації у вас викликає слово зима? Що вам спливає на думку?

  • Що робить зиму неповторною? (Сніг)
  • У чому користь снігу? (Захищає землю від переохолодження, дає вологу)
  • Яка прикраса зими? (Іній)
  • У чому сила зими? (У морозах)
  •  
  • Назвіть головні ознаки зими.
  •  
  • Назвіть зимові місяці.

Робота в групах

  • А чи знаєте ви, як живуть тварини в зимовому лісі?
  • Яких птахів ми називаємо зимуючими?

Розкажіть, як ви допомагаєте птахам і тваринам взимку.

Гра «Оплески»

(Діти плескають в долоні, якщо прозвучала правильна відповідь.)

  • Що ви покладете у годівничку птахам?

Гарбузове насіння, пшоно, підсмажене соняшникове насіння, зерно, крихти хліба, насіння бур’янів; несолоне сало, насіння динь, кавунів, цукерки.

Пам’ятайте! Чорний хліб і підсмажене насіння, солоне сало птахам давати не можна.

ІV. Руханка

Гра «Хибне, істинне»

Хибне – руки вгору

Істинне – плескаємо в долоні

  1. Горобець – перелітний птах 
  2. Взимку – холодно +
  3. Всі дерева взимку стоять голі 
  4. Взимку ночі короткі 
  5. Їжак запасів на зиму не робить. +
  6. Сніговий покров служить теплою ковдрою для рослин. +
  • Що відбувається з трав’янистими рослинами взимку?
  • Які дерева не заснули взимку?
  •  

Метод «Прес»

Всі люди різні: комусь подобається зима, комусь – ні.

Розподілитися за вподобаннями:

  • І група – подобається зима,
  • 2 група – не подобається зима.

Захистіть свої вподобання. Почніть словами:

  • «Мені подобається зима тому, що ..
  • Мені не подобається зима, тому, що..»

А зараз  перевіримо ваші знання.

Завдання контрольної роботи

 

«Зима. Ознаки зими. Жива та нежива природа взимку»
Дата _____________________________

Прізвище __________________________________

                                                              І варіант
1. Вкажи рядок, у якому записані назви зимових місяців

А липень, серпень, червень
Б грудень, січень, лютий
В березень, квытень, травень


2 . Хто з цих птахів «зимові гості»?
А снігур,

Б  синичка
В дятел


3. Хто з цих звірів не робить запасів на зиму ?
А білка
Б їжак
В ховрах


4. Допиши речення.
Найбільша біда для пташок взимку ― _________________________________________.
Хутро у звірів взимку стає _______________________________________________________.
5. Підкресли зимові явища природи.
Мороз , листопад, іній, хуртовина, снігопад, цвітіння дерев, ожеледь, роса, відліт птахів у вирій, бурульки, замерзання водойм.


6. З’єднай лініями назву тварини і те, чим вона харчується взимку.
Дятел    ·                · полює на мишей , зайців та пташок.

 

Заєць   ·                · під снігом знаходить жолуді.


Лисиця ·                 · з-під кори дерев дістає личинки комах.


Кабан     ·                · гризе кору молодих дерев, кущів


7. Напиши, чим харчуються птахи взимку. 
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________                         
                        «Зима. Ознаки зими. Жива та нежива природа взимку»
Дата _____________________________

Прізвище __________________________________
                                                              ІІ варіант
1. Вкажи рядок, у якому записані зимові місяці.
А січень, лютий, березень
Б грудень, січень, лютий
В листопад, грудень, січень


2. Хто з цих тварин цілу зиму спить?
А лось
Б борсук, їжак, ведмідь
В  лисиця


3. Хто з цих звірів змінює на зиму колір хутра ?
А  їжак
Б ведмідь,
В білка, заєць


4. Дай відповідь на питання.
Що потрібно зробити, щоб птахи і дикі тварини не загинули взимку ? ______________________________________________________________________________________________.
Для чого прорубувати у кризі ополонки ? ______________________________________________________________________________________________.
5. Підкресли назви осілих птахів.
Синичка, голуб, соловей, ворона, снігур, горобець, сорока, шишкар, дятел, лелека, омелюх, посмітюха, ластівка, повзик, вівсянка, жайворонок.


6. З’єднай лініями назву тварини і те, чим вона харчується взимку.
Козуля    ·                · насінням шишок та жолудями.


Дятел·                · полює на зайців.


Вовк         ·                 · гілочками дерев та кущів.


Білка       ·                · личинками комах, які сховалися під корою дерев.


7. Напиши назви рослин, які взимку залишаються зеленими. 
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Вправа «Мікрофон»

  • Про що захотілося розповісти своїм друзям ?
  • Які знання використаєте в повсякденному житті?

 

VІ. Домашнє завдання

Виконати малюнок або скласти розповідь по темі «Зима».

 

docx
Додано
30 січня 2019
Переглядів
1195
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку