ДІЄСЛОВО, ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
Мета:
навчальна: поглибити знання про дієслово, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль;
□ розвивальна: розвивати вміння системно розширювати свої знання;
□ виховна: виховувати любов до рідної природи, до навколишнього середовища.
Тип уроку: засвоєння нового матеріалу.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
Доброго дня!
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Будемо старанно працювати,
Щоб мову рідну добре знати
ІІ. Мотивація навчання школярів
Складання девізу уроку з «розсипаних» слів.
Навчати, добре, знати, хто, хоче, все, того.
(Добре того навчати, хто хоче все знати).
– Хто з вас хоче багато знати?
Я рада, що у мене є багато однодумців
ІІІ. Актуалізація опорних знань
- Діти, ми з вами давно вже мандруємо по країні Морфології, тому побували в різних її областях. Давайте згадаємо, де ж ми побували, які краї відвідали.
(Учні називають: іменник, прикметник, числівник, займенник)
- Ці частини мови ми називаємо самостійними, чому?
(Відповіді учнів)
- Які частини мови вам відомі іще?
- Чому прийменник, сполучник частку ми називаємо службовими?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності . Оголошення теми та завдань уроку.
Дієслово – незвичайна частина мови. Хоча б у тому, що вона означає дію. Адже споконвіку український народ не мислив свого життя без дії: працювати, робити добро, співчувати, мріяти, вірити, навчатись. І сьогодні ми повинні не тільки вживати ці дієслова у власному мовленні, а й втілювати їх у життя. Дієслово на другому місці по вживанню у мові після іменника, тому треба знати цю частину мови й вміти користуватися нею в усному та писемному мовленні. Тому запишіть тему сьогоднішнього уроку. ДІЄСЛОВО, ЗАГАЛЬНЕ ЗНАЧЕННЯ, МОРФОЛОГІЧНІ ОЗНАКИ, СИНТАКСИЧНА РОЛЬ
ІV. Вивчення нового матеріалу
Вправа 65. Прочитайте вірш, поставте запитання до виділених слів. Що вони називають?
(Записати подані дієслова у дві колонки)
Означають дію Означають стан
Стріляти, писати, умитись, лякатись, мріяти, любити, читати, знати, ущипнути, думати, ходити, спати,
- Що ми можемо визначити у цих дієсловах?
(Діти називають: час, число, особу, рід, дієвідміна)
- Отже, дієслова мають свої морфологічні ознаки. Давайте їх узагальнимо.
5. Робота з таблицею
► Прочитайте таблицю. Які морфологічні ознаки притаманні дієслову? З якими ви вже знайомі?
Морфологічні ознаки дієслова
Морфологічна ознака |
Приклади |
Вид (доконаний і недоконаний) |
Написати (що зробити?) Писати (що робити?) |
Часи дієслова (теперішній, минулий, майбутній) |
Вчиться, вчився, буде вчитися (вчитиметься) |
Способи (дійсний, умовний, наказовий) |
Слухає, слухав би, слухай |
Особа (перша, друга, третя, безособові) |
Читаю, читаєш, читає; думається |
Число (однина, множина) |
Говорить, говорять |
Дієвідміни (І, ІІ) |
Йдуть, стоять |
ЗАКРИТИ ДОШКУ
( Фразеологізм замінити дієсловом)
Задирати носа - (зазнаватися);
Сушити зуби – (сміятися);
Пускати сльози – (плакати);
Не взятися ні за холодну воду – (ледарювати);
Ані телень – (змовчати).
Скласти речення і записати.
- Давайте згадаємо, що таке антоніми?
Працювати - лінуватися
Творити - руйнувати
Любити - ненавидіти
Світити – гасити
Віддавати – забирати
Родатися – цуратися
Пам’ятати – забувати
З’являтися – щезати
Дружити – ворогувати
Радіти – сумувати
Підніматися – спускатися
Говорити - мовчати
VI. Закріплення вивченого
Що називається дієсловом?
Що означає ця частина мови?
Користуючись таблицею, перерахуйте морфологічні ознаки дієслова.
Яким членом речення найчастіше буває дієслово?
VIІ. Підсумок уроку
VIІI. Домашнє завдання
-