Пархоменко Оксана Михайлівна,
вчитель початкових класів
Броварської ЗОШ І-ІІІ ступенів №6
Клас: 2
Предмет: математика.
Розділ: дії з двоцифровими числами.
Тема. Віднімання від круглих чисел виду 40 – 6.
Мета. Сформувати вміння віднімати одноцифрове число від круглого, закріплювати відомі учням прийоми обчислень, вміння аналізувати задачі та розв’язувати їх. Розвивати мислення, увагу.
Обладнання. Петерсон Л.Г. Математика 2 клас, 1 частина: Навчальне видання.-2019р.-Суми.: ТОВ НВП «Росток А.В.Т.». Картки для індивідуальної роботи, каси з дидактичним приладдям.
Хід уроку
I Самовизначення до діяльності.
Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляймось не шуміти.
На уроці не дрімати,
Правильно відповідати.
То, ж гаразд, часу не гаєм,
І урок розпочинаєм.
- Зробіть прогноз на сьогоднішній урок. Яким він буде?
II Актуалізація знань.
1. Усні вправи.
- Порахуйте від 39 до 43, від 71 до 66.
- Назвіть наступне число після 59, попереднє числу 80.
- Прочитайте числа і скажіть, скільки десятків і одиниць має кожне:
44, 17, 26, 80.
- Що спільного в цих числах? (Двоцифрові, сума цифр 8.)
- Знайдіть «зайве» число. (44 – записане однаковими цифрами; 80 – кругле.)
- Назвіть найменше двоцифрове кругле число. (10)
2. Повторення складу числа 10.
- Вставте пропущені числа:
… + … = 10 … + … = 10 … + … = 10 … + … = 10
- Назвіть інші двоцифрові круглі числа.
3. Гра «Збери стрічки».
III Постановка навчальної задачі. Індивідуальна робота на картках. Виконайте обчислення швидко – за 2 хвилини.
14 + 56 68 – 41 30 – 6
17 + 43 59 – 25 40 – 3
- Які приклади викликали труднощі? Чому? (Два останні приклади – не знаємо, як обчислити.)
- Чим вони відрізняються від усіх інших? (Виконуються дії з двоцифровим круглим і одноцифровим числом.)
- Отже, мета нашого уроку – навчитись віднімати одноцифрові числа від круглих.
IV Побудова проекту виходу з утруднення.
1. Побудова графічної моделі.
- За правилом одиниці віднімаємо від одиниць. Але у зменшуваному немає одиниць.
- Де взяти одиниці?
- Для цього 1 десяток «дробимо» - замінюємо на 10 одиниць.
- Який вигляд тепер має число 30? (Тепер це 2 десятки і 10 одиниць.)
- Тепер можемо відняти 3 одиниці від 10 одиниць.
- Що залишилося? (Залишилося 3 десятки і 7 одиниць, або число 37.)
2. Робота з підручником (№1, с. 8). Учні вже знайомі з такою роботою. Вони закінчують графічні моделі, з’єднують їх з відповідними виразами і записують відповіді.
- Який висновок можна зробити? (Щоб відняти одноцифрове число від круглого, треба «роздробити» десяток і відняти від нього одиниці, розряд десятків зменшиться на 1 десяток.)
V Первинне закріплення.
Застосування нового обчислювального прийому за допомогою математичних знаків.
1.Поясніть розв’язання прикладу:
50 – 2 = 40 + 8 = 48 Учні пояснюють: У зменшуваному немає одиниць.
40 10 «Дробимо» десяток. 50 – це 40 і 10. Віднімаємо
одиниці: 10 – 2 = 8. Отже, залишається 4 десятки і
8 одиниць, або 48.
2.Розв’яжіть з коментуванням:
80 – 4 = 60 – 9 =
3.Розгляд запису прикладів у стовпчик (№3, с. 8)
- Що означає число 10 над розрядом одиниць? («Роздробили» десяток, а точка над розрядом десятків – нагадує, що їх тепер на один менше.)
VI Самостійна робота з самоперевіркою. Розв’яжіть решту прикладів.
70 70 70 70 70
5 4 3 2 1
- Перевірте:
65, 66, 67, 68, 69.
- Яку закономірність ви помітили? (Від’ємник зменшувався на 1, а різниця
збільшувалась на 1.)
VII Включення в систему знань і повторення.
1. Змагання «Хто швидше».
І ряд ІІ ряд ІІІ ряд
40 – 6 80 – 4 70 – 6
70 – 3 60 – 9 90 – 3
50 – 8 40 – 6 40 – 7
90 – 7 70 – 5 80 – 8
60 – 5 50 – 3 60 – 4
- Перевірте, чи правильно ви обчислили?
І ряд |
34, 67, 42, 83, 55. |
ІІ ряд |
76, 51, 34, 65, 47. |
ІІІ ряд |
64, 87, 33, 72, 56. |
2.Робота з підручником (№5, с.9)
- Складіть задачі за схемами і розв’яжіть їх (по групах):
а) ? б) 45 марок
хл. д.
21 18 13 ?
в) 38 пиріжків г) 48 рибок
п. к. м. І
12 15 ? 18 рибок
ІІ
- Що позначають на цих схемах відрізки та їх частини? (Кожна група озвучує складену задачу, називає ціле і частини та пояснює, як знайти невідоме їхньої задачі.)
3.Розв’язування прикладів «ланцюжком» на додавання в межах 20 з переходом через десяток (№7 на ст.9)
- Який приклад «зайвий»? ( 5 + 4 = 9, бо відповідь – число одноцифрове, а у решти двоцифрові.)
4.Робота з геометричним матеріалом.
-Які фігури ви бачите на кресленні? Назвіть їх. (Відрізок АВ, чотирикутник АВСD)
- За клітинками в зошиті побудуйте фігури, рівні даним.
5.Цікаві завдання.
-Складіть всі двоцифрові числа, до складу яких входять цифри 3 і 7. (Це числа 33, 77, 37,73.)
-А скільки всього існує двоцифрових чисел? (99 – 9 = 90 чисел)
VIII Підсумок уроку. Рефлексія діяльності.
- Які приклади ми вчились сьогодні розв’язувати?
- Для чого треба «дробити» десяток?
- Чи справдився прогноз нашого уроку?
ІХ Домашнє завдання. Розшифруйте назву казки з № 4 на с.8 та розв’яжіть задачу №6 на с. 9.