7 клас
Тема: Дієприкметниковий зворот. Розділові знаки в реченні з дієприкметниковими зворотами
Мета: Дати поняття про дієприкметниковий зворот, навчити учнів визначати дієприкметникові звороти в реченнях; формувати вміння, правильно інтонувати речення з дієприкметниковими зворотами та вживати у таких реченнях розділові знаки, складати речення з дієприкметниковими зворотами; удосконалювати орфографічну та пунктуаційну грамотність. Розвивати спостережливість, вміння працювати з підручником; виховувати патріотичні почуття
Тип уроку: Урок розвитку зв’язного мовлення
Хід уроку
Добрий день, діти. Сьогодні на нашому уроці присутні гості, привітайте їх. Тож розпочнемо урок. Вам потрібно
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитися, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати!
Сьогодні ми продовжимо подорож у цікавий світ морфології й вивчимо таке явище, як дієприкметниковий зворот. Запишіть тему сьогоднішнього уроку.
На дошці тема уроку(записати)
Тема уроку: Дієприкметниковий зворот. Розділові знаки в реченнях з дієприкметниковим зворотом
Тепер, коли ви знаєте тему уроку, скажіть, що ви очікуєте від уроку?
Інтерактивний прийом «Очікування»
Сьогодні на уроці я хочу:
Що таке дієприкметниковий зворот, яку синтаксичну роль виконує в реченні, навчитися правильно інтонувати речення із дієприкметниковим зворотом, ознайомитися із правилами вживання розділових знаків при дієприкметниковому звороті.
А тепер давайте звіримо ваші очікування із таблицею. яка допоможе зрозуміти, що ви повинні знати і вміти наприкінці уроку
Знати
|
Вміти
|
Актуалізація опорних знань школярів
Щоб розпочати працювати над новою темою, мені потрібно впевнитися, що попередні теми по дієприкметнику ви засвоїли. Тому розпочнемо невеличку гру. "Кубик Блума" на кожній стороні написано:
Щоб нам не сумувати, трішки пам’ять розім’яти, потрібно загадки відгадати та дієприкметники в них відшукати. Гра "Відгадай і відшукай" Назвати активні чи пасивні дієприкметники
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.(змістовно-пошуковий етап) .
Спробуємо здійснити екскурсію у минулі теми і пригадати словосполучення. Словосполучення над мовним матеріалом. Записати словосполучення, визначити головне та залежне слово
яка? чим?
дієприкм. ім. дієприкм. ім.
яке? чим?
дієприкм. ім. дієприкм. ім.
Чим відрізняється словосполучення лівої та правої колонки? У правій колонці дієприкметник - головне слово., а іменник - залежне. Ще раз зверніть увагу на словосполучення правої колонки, це і є дієприкметникові звороти. Спробуймо сформувати визначення дієприкметникового звороту. Так це чи ні нам допоможе з’ясувати підручник
А щоб дізнатися як дієприкметниковий зворот в усному мовленні виділяється, звернемося до ст.126 підручника
Перед вами 3 речення, відшукайте в них дієприкметниковий зворот. Поспостерігаємо, чи залежать розділові значення в реченні від місця дієприкметникового звороту
Так, розділові знаки залежать від місця дієприкметникового звороту
Правило(ст.126) Підручник
А зараз закріпимо теоретичні знання, виконавши практичні завдання.
Робота в парах
Відшукати і підкреслити всі дієприкметникові звороти , які є в цьому тексті, підкреслити як члени речення, пояснити розділові знаки.
Зачарований ліс
Тиша оповила землю, вириту снігом. Спить ліс, зачарований хуртовинами, вдягнутий у теплу снігову шубу. Мріють про весну опушені білим хутром берези й осики, клени і липи, граби і дуби. У зимову пору відпочивають і лісові рослини, сховані під сніговою ковдрою.
Вибіркова робота (впр.209.)
I.-в . Виписує речення у яких дієприкметникові звороти виділяються комою (1,3)
II-в Речення в яких дієприкметникові звороти не виділяються (2,4,5)
3. Цифровий диктант(2, 5, 6, 8)
Виписати номери речень, у яких розділові знаки поставлено правильно
Творча робота
Наведені речення ускладнити дієприкметникові звороти. Записати їх, поставити розділові знаки, вибір аргументувати. (Речення на дошці записані без зворотів, звороти написано окремо)
Конструювання
З кожної пари речень утворити одне, ускладнене дієприкметниковим зворотом
Вправа 213 (за завданням вправи).
Перевірка
Підсумок Куб Блума
На початку уроку ми окреслили цілі, які намагалися досягти. Чи досягли ми бажаного результату? З’ясуємо за допомогою вправи "Незакінчене речення"
Сьогодні на уроці я …
Запишіть Домашнє завдання
Параграф 19. Вивчити правила. Виписати із “Гуси - лебеді летять” 4 речення із дієприкметниковим зворотом і підкреслити як член речення, або Твір-мініатюра про зимову красу рідного краю 5-6 речень із дієприкметниковим зворотом.
1