Тема. Дієприслівниковий зворот. Кома при дієприслівниковому звороті та одиничному дієприслівнику
Мета: поглиблювати знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, вчити знаходити та відокремлювати дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники в реченнях і текстах, дотримуватися інтонації речень із дієприслівниковими зворотами; формувати навички конструювання простих речень з дієприслівниковими зворотами та заміни їх складними реченнями з підрядним обставинними;
розвивати уміння влучно й доречно використовувати дієприслівниковий зворот в усному та писемному мовленні, знаходити та виправляти помилки в побудові речень з дієприслівниковими зворотами;
виховувати любов до української мови.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок на основі набутих знань з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Дієприслівник»
Хід уроку
І. Повторення вивченого, перевірка домашнього завдання
1. Взаємоопитування (метод «Мікрофон»): учні ставлять одне одному запитання з теми «Дієприслівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»
2. Метод “Гронування” (робота в групах).
До поданих дієслів доберіть дієприслівники, які б увиразнювали дію.
І група – танцювати, ІІ група – співати, ІІІ група – іти.
Конспект уроку української мови у 7-В класі
Дієприслівниковий зворот.
Кома при дієприслівниковому звороті та одиничному дієприслівнику
Саєнко Інна Миколаївна,
учитель української мови та літератури
КЗ «Долинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4
Долинської районної ради»
2018р.
Тема. Дієприслівниковий зворот. Кома при дієприслівниковому звороті та одиничному дієприслівнику
Мета: поглиблювати знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, вчити знаходити та відокремлювати дієприслівникові звороти та одиничні дієприслівники в реченнях і текстах, дотримуватися інтонації речень із дієприслівниковими зворотами; формувати навички конструювання простих речень з дієприслівниковими зворотами та заміни їх складними реченнями з підрядним обставинними;
розвивати уміння влучно й доречно використовувати дієприслівниковий зворот в усному та писемному мовленні, знаходити та виправляти помилки в побудові речень з дієприслівниковими зворотами;
виховувати любов до української мови.
Тип уроку: урок формування умінь і навичок на основі набутих знань з використанням інтерактивних технологій.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, таблиця «Дієприслівник»
Хід уроку
І. Повторення вивченого, перевірка домашнього завдання
1. Взаємоопитування (метод «Мікрофон»): учні ставлять одне одному запитання з теми «Дієприслівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль»
2. Метод “Гронування” (робота в групах).
До поданих дієслів доберіть дієприслівники, які б увиразнювали дію.
І група – танцювати, ІІ група – співати, ІІІ група – іти.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми, мети, завдань уроку
- Сьогодні на уроці, діти, ми з вами з’ясуємо поняття «дієприслівниковий зворот», засвоїмо правила відокремлення зворотів у реченні, будемо вчитися розпізнавати, утворювати дієприслівникові звороти, розрізняти одиничні дієприслівники і дієприслівниковий звороти, доречно й правильно вживати їх у мовленні. Виконавши всі завдання уроку, ми з вами не тільки вивчимо нову тему, а й зробимо ще один крок у підготовці до ЗНО
ІІІ. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Новий матеріал розповідає учень, який підготувався наперед.
(Орієнтовна розповідь: Дієприслівник разом із залежними словами утворює дієприслівниковий зворот, який у реченні виступає в ролі поширеної обставини. На письмі дієприслівниковий зворот відокремлюють комами:
1)якщо дієприслівниковий зворот стоїть на початку речення, то кому ставлять після нього: Не дочекавшись обіду, хлопчики з дівчатками зібрались додому (Борис Харчук);
2) якщо дієприслівниковий зворот стоїть в середині речення, то його відокремлюють з обох боків: Мешканці, виставивши голови з віконечок, ведуть розмови (Володимир Винниченко);
3) якщо дієприслівниковий зворот стоїть в кінці речення, то кому ставлять перед ним: Уважно слухали селяни, занімівши в різних позах (Андрій Головко).
Не відокремлюють комами дієприслівниковий зворот, якщо в реченні він є фразеологізмом і стоїть безпосередньо після присудка: Він біг не чуючи ніг; Олена працювала не покладаючи рук.
Крім того, зазвичай відокремлюють не лише дієприслівниковий зворот, а й одиничний дієприслівник. Наприклад, Повечерявши, полягали спати (Панас Мирний). Але якщо одиничний дієприслівник безпосередньо стоїть після присудка та відповідає на запитання як?, то його не відокремлюють. Наприклад, Співають ідучи дівчата (Тарас Шевченко); Вона сиділа замислившись (Юрій Яновський).
2. Вітер виконує обов’язки санітара, ... (очищаючи міста й селища від пилу, газів, кіптяви)
3. Жита зашамотіли, .... (підіймаючи догори свої похилені колоски)
4. Сонце любо усміхалося з синього неба, ... (посилаючи на землю теплі, благодатні промені)
ЗРАЗОК. Бабуся задрімала, сидячи в кріслі. - Бабуся, сидячи в кріслі, задрімала.
1. Учитель продовжив розповідь, зробивши невелику паузу.
2. Обіпершись на палицю, дідусь дивився на річку.
3. Собачка побігла в подвір’я, дзявкнувши декілька разів.
4. Гра лише починалася, але Василько побіг додому, згадавши про уроки.
II. Прочитайте вголос записані речення з відповідною інтонацією
2. Коли невеличкі гурти гайвороння перелітали з місця на місце, вони тривожили тишу 3. Не берись об’їжджати коня, коли не знаєш його повадок .
4. Створюючи живу красу, людина зазнає насолоди від неї (В. Сухомлинський ).
Коментар вчителя .
ПРАВИЛЬНО |
НЕПРАВИЛЬНО |
Коли я приїхав у село, раптово |
Приїхавши в село, раптово |
1. Приїхавши в село, була вже ніч. 2. Сидячи в парку, до нас підійшли хлопці із сусідньої школи. 3. Повернувшись додому, у нас виникли нові проблеми. 4. Виходячи з вагона, у моєї сумки відірвалася ручка.5. Повернувшись зі школи, мене радісно зустрів собака. 6. Закінчивши гру, музикантам аплодували глядачі.
Скласти усну розповідь про ваші стосунки з учителями й однокласниками, використовуючи подані словосполучення: побачивши вперше, пояснюючи нову тему, разом готуючи уроки, складаючи сценарій свята, запізнившись на урок, беручи участь у…
ІV. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
Подумати і дати відповіді
1. Що називається дієприслівниковим зворотом?
2. Коли дієприслівниковий зворот відокремлюється комами? Навести приклади.
3. Коли ставляться коми при одиничному дієприслівнику?
4. Як відрізнити одиничні дієприслівники від дієприслівникових зворотів? Навести приклади.
5. Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні?
6. Коли не ставляться коми в реченнях із дієприслівниками?
V. Домашнє завдання.
Вивчити § 28. Виконати вправу 332 (письмово)
Творча робота (для групи “Юних мовознавців”)
Прислухайтесь на перерві до мови своїх товаришів. Чи вживають вони дієприслівники? Зробіть висновок про те, чи поширені дієприслівники та дієприслівникові звороти в усному мовленні. Доведіть, що в книжній мові вони зустрічаються частіше (для цього розгляньте підручник з української літератури).
Використана література
1. Дияк О. В., Прудка В. М. Українська мова: комплексне видання для підготовки до ЗНО: навч. пос. – 2014
2. Глазова 0.П. Українська мова. Підручник для 7 класу. – К.:Видавничий дім «Освіта», 2016
3. Пилипенко Л. І., Сандулєєва О. Д. Живе слово. Донецьк: ЦПА, 2001
4. Програма для загальноосвітніх навяальних закладів. Українська мова. 5-9 класи (наказ МОН України від 29.05.2015 №585)
5. Ужченко В. Д. Вивчення фразеології в середній школі. Посібник для вчителя. – К.: Рад. шк., 1990