Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами.

Про матеріал
Навчити розпізнавати дієслова майбутнього часу у тексті, відмінювати дієслова за особами та числами; розвивати вміння аналізувати мовні явища, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотичні почуття.
Перегляд файлу

Тема. Дієслова майбутнього часу. Змінювання дієслів майбутнього часу за особами і числами.

 Мета: навчити розпізнавати дієслова майбутнього часу у тексті,
  відмінювати дієслова за особами та числами;
розвивати вміння аналізувати мовні явища, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати патріотичні почуття.

Обладнання: картки індивідуального опитування, презентація.

План

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  3. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.
  4. Оголошення теми й мети уроку.
  5. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
  6. Закріплення та систематизація знань.
  7. Підсумок уроку.
  8.  Домашнє завдання

 

 

 

Хід уроку

   I. Організаційний момент. 

- Добрий день! (Добрий день!)

     - Сідайте будь ласка!

     - Чи готові до уроку української мови?

Перевірте в себе на партах чи є в кожного з вас підручник з української мови, зошит та ручка.

- Працюймо  наполегливо, швидко, старанно, щоб жодна хвилинка  не втратилась марно.

II. Перевірка домашнього завдання

Перш ніж почати нашу плідну роботу перевіримо домашнє завдання.

     Додаткові питання:

  • Що називається дієсловом? (частина мови, що означає дію предмета і відповідає на питання що робити? що робив? що зробив? що робить? що зробить? що буде робити? що робитиме?)
  • На які питання відповідає неозначена форма дієслова? (що робити? що зробити?)
  • На які питання відповідає минулий час дієслова? (що робив? що зробив?)
  • На які питання відповідає теперішній час дієслова? (що робить?)
  • Яку дію можуть виражати дієслова? (завершену, не завершену)
  • Поясніть:завершену і незавершену дію дієслів.
  • Як визначити число й особу дієслів теперішнього часу?
  •  Усно змініть дієслово дивлюсь. (однина, 1-ша особа)

ІІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчання.

  1. Каліграфічна хвилинка
  2. Зараз я вам роздам картки індивідуального опитування, вам потрібно буде виконати завдання яке написано на цих картках.

Картка 1

Спиши. Підкресли дієслова теперішнього часу. Визнач їх число й особу.

Сонце заходить, гори чорніють.

Пташечка тихне, поле німіє.

Веселиться земля, зеленіють поля,

Розвеселились гаї і діброви.

Соловейко в гаю тьохка пісню дзвінку.

Все збудилось од сну. Зустрічає весну...

Картка 2

Від неозначеної форми утвори дієслова теперішнього часу 2-ї особи однини і множини.

Сидіти —    

Клеїти —

Прати —    

Різати —

Картка 3

Від неозначеної форми утвори дієслова теперішнього часу 3-ї особи однини і множини.

Писати —   

Лежати —

Бачити —   

Нести —

 III. Оголошення теми й мети уроку.

Сьогодні на уроці ми навчимося  розпізнавати дієслова майбутнього часу та змінювати їх за особами і числами, вчитися визначати особу і число дієслів майбутнього часу.

IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу

Наступним нашим завданням буде виконання вправи 110 на сторінці 59 .

  • Прочитай будь-ласка вправу.
  • Виберіть і запишіть дієслова майбутнього часу. (визиваю одного учня)
  •  Що цікавого ви можете сказати про форму дієслів майбутнього часу? (Може виражатися одним словом або двома словами.)

— Як утворюється складна форма дієслів майбутнього часу? (Допоміжне дієслово бути в майбутньому часі + неозначена форма дієслова.)

 

1. Робота із таблицею із вправи 111

— Роздивіться таблицю змінювання дієслів у вправі 111 і дайте відповіді на питання. (презентація.)

Повторіть запитання майбутнього часу.

Як змінюються дієслова майбутнього часу?

Зверніть увагу на особові займенники, питання й особові форми дієслів майбутнього часу.

 Які закінчення мають дієслова майбутнього часу. Чи відрізняються вони від закінчень дієслів теперішнього часу?

Виразно і чітко вимовляйте закінчення дієслів.

Свої висновки і спостереження порівняйте з правилами с. 60, 61, зробіть висновки.

Фізкультхвилинка.

Тепер всі дружно встали

будемо робити вправи

Руки-вгору, руки-вниз

                                              І легесенько прогнись

   Покрутились, повертілись,

На хвилинку зупинились

  Раз присіли, другий встали

Всі за парти посідали

Вчитись знову почали.

V. Закріплення та систематизація знань

Трохи відпочили, взялись знову до роботи , подивіться на вправу 112.

- Зачитай будь ласка перший стовпчик?

- Знайди дієслова і визнач їх час?

- Порівняй особові закінчення майбутнього і теперішнього часу, зроби висновок.

- Другий стовпчик зачитає…

- Визнач будь ласка час дієслів другого стовпчика?

- Порівняй особові закінчення майбутнього і теперішнього часу, зроби висновок.

Молодці, справились з цим завданням.

Подивіться будь ласка на наступну вправу під номером 113.

- Записувати дієслова до дошки піде… (визиваю на кожне слово одного учня)

 Хвилинка чистопису (презентація)

Без праці меду не скуштуєш.

— Визначте час і особу дієслова майбутнього часу.

— Як ви це зробили?

 Розподільний диктант

— Запишіть дієслова майбутнього часу у три стовпчики:

в перший — дієслова 1-ї особи; в другий — дієслова 2-ї особи; в третій — дієслова 3-ї особи.

Носитиму, носитимуть, носитимеш, готуватиме, готуватиму, готуватимеш, одягатимемо, одягатимеш, одягатиме.

— Підкресліть дієслова у множині.

— Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

 

VI. Підсумок уроку

Бесіда

Ось і наш урок підійшов до завершення.

  • Вам сподобався урок?
  • Скажіть, важко визначати дієслова майбутнього часу?

 -   Усно змініть за числами та особами дієслово грати.

 -  Що можете розповісти про змінювання дієслів майбутнього часу?

 - Як визначити число й особу дієслів майбутнього часу?

 VII. Домашнє завдання

 

 

docx
Додано
7 серпня 2023
Переглядів
1467
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку