Дієслово як самостійна частина мови. Дієслівні форми

Про матеріал

Матеріали уроку знайомлять учнів з дієслівними формами, їхніми морфологічними ознаками. На уроці вдало поєдналися лінгвістичні ігри та завдання дослідницького характеру

Перегляд файлу

Тема. Форми дієслова

Мета:

  • ознайомити учнів із дієслівними      формами, їхніми морфологічними ознаками;

 

  • формувати загальнопізнавальні вміння визначати дієслівні форми в тексті, характеризувати їх;

 

  • за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти осмисленню цінності мови в житті людини.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Епіграф:

 Батьківщина – це твоє рідне слово.

Знай, бережи, збагачуй велике

духовне надбання народу –

рідну українську мову.

В. Сухомлинський

Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

Налаштуйтеся на серйозний лад, адже сьогодні потрібно буде плідно попрацювати. А щоб налаштувати себе на активну роботу, проведемо аутотренінг. Прошу повторювати за мною.

Я – учень.

Я – особистість творча.

Я – думаю, аналізую.

Я – не боюся висловлювати свої думки.

Помилившись, міркую далі. На помилках вчаться.

Я хочу багато знати.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Лінгвістична гра «Так» чи «Ні»

1. Дієслово – це самостійна частина мови.

2. Дієслово називає дію або стан предмета.

3. Дієслово відповідає на запитання що робити? що зробити? що роблять? що робитимуть? тощо.

4. Дієслова мають час.

5. Дієслова мають вид.

6. Дієслова мають спосіб.

7. Дієслова змінюються за відмінками.

8. У реченні дієслова найчастіше виконують роль додатка.

9. За підрахунками мовознавців, за поширеністю в мовленні дієслово посідає перше місце.

10. У висловлюваннях різних стилів кількість дієслів однакова.

11. У мовленні дієслова вживають тільки в прямому значенні.

12. Дієслова не входять до складу фразеологізмів.

 

Зв’язна розповідь з використанням УДО «Я - дієслово»

 

ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку.

Оголошення епіграфа й робота з ним.

Прокоментуйте епіграф до уроку.

 

ІV. Засвоєння учнями нового матеріалу.

Колективне опрацювання таблиці на сторінці 56 підручника.

Використовуючи матеріал таблиці, схарактеризувати, які є форми дієслова, назвати їх загальне значення, на які питання відповідають, навести приклади.

 

V. Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі практичної роботи.

Розподільний акродиктант

Згрупуйте дієслова за дієслівними формами: в а р і а н т 1 – неозначена форма дієслова, в а р і а н т 2 – особове дієслово, в а р і а н т 3 – дієприкметники, в а р і а н т 4 – дієприслівники. Свій вибір обґрунтуйте.

Мовити, думає, розуміючи, навчений, освітити, укладають, шанує, вивчити, осяявши, афішувати, додаючи, аналізований, ахкає, увімкнувши.

(У кожному слові підкреслити першу букву. З цих букв прочитаєте речення)

 

Творче спостереження з елементами аналізу

 Прочитайте текст. Визначте його тему й основну думку. До якого типу мовлення він належить,. Визначити форми виділених дієслів.

Спроба зібрати найжиттєдайніше і найцінніше з океану слів української мови робилася здавна. Українське словникарство має кількасотлітню історію. З-поміж усіх словників вирізняється славнозвісний “Словарь української мови” за редакцією Бориса Грінченка. Словник було видано на початку ХХ століття. Він містить близько 70 тисяч слів. Це найвидатніше досягнення українського словникарства, найповніша на свій час видрукувана мовна скарбниця нашого народу. Словник і досі знаний як словник Грінченків, словник залюбленого у народне слово письменника, який з великою сумлінністю зібрав усе найдобірніше з живої української мови. Він не втратив свого значення й досьогодні.

 

 

Лінгвістична гра «Третє зайве»

1. Зникає, зникати, зникають.

2. Навчився, навчити, навчитися.

3. Любити, улюблений, улюблені.

4. Вимовляючи, вимовивши, вимовляю.

Я – особистість творча

Складіть власний варіант лінгвістичної гри «Третє зайве» з чотирьох рядків так, щоб у першому рядку був зайвим дієприкметник, у другому – неозначена форма дієслова, у третьому – особове дієслово, у четвертому – дієприслівник.

Дослідження-відновлення

 Відновіть ритм уривка з поданого вірша, переставивши слова в належному порядку.

Мова в землі віки лежала

І врешті на світ вибилась.

О мово, колискова ноче!

Прийми привіт мій радісний.

Навік пройшла безславна пора…

Цвіти і сяй, державна моя…

Олександр Олесь

 Назвати форми дієслова.

 

 

VІ.  Підсумок уроку.

Зв’язна розповідь «Я - дієслово» з використанням матеріалу, вивченого на уроці.

 

Диктант-тест

1. До яких дієслівних форм належать виділені слова

І якщо завтра моя мова згине,

Уже сьогодні вмерти ладен я.

2. На питання який? яка? яке? які? відповідає

а) неозначена форма дієслова

б) дієприслівник

в) дієприкметник

г) особове дієслово

3. Дієприслівник відповідає на питання

а) що робити? що зробити?

б) що роблю? що зроблю?

в) який? яка? яке? які?

г) що роблячи? що зробивши?

4. Дієприслівник має значення

а) дії або стану

б) ознаки предмета за дією

в) додаткової дії.

5. Ознаку предмета за дією означає

а) неозначена форма дієслова

б) особове дієслово

в) дієприкметник

г) дієприслівник.

6. Мова – це цілюще народне джерело, і хто не припадає до нього вустами, той сам висихає від спраги.

  У реченні є

а) неозначена форма дієслова

б) особове дієслово

в) дієприкметник

г) дієприслівник

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити матеріал підручника на сторінці 56, виконати вправу 72.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
14 березня 2018
Переглядів
6295
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку