Диференціація С - Ш у складах і словах

Про матеріал
Корекційне заняття з учнями першого класу по подоланню вад мовлення, зумовлених загальним недорозвитком мовлення III ступеня.
Перегляд файлу

 

Диференціація звуків “С” і “Ш” у складах і словах                               

 

Корекційне  заняття з учнями першого класу по подоланню вад мовлення, зумовлених загальним недорозвитком мовлення III ступеня.

 

Тема: Диференціація звуків С і Ш.

Лексична тема: Весна. 

Мета: вчити розрізняти звуки С-Ш та відповідні букви; вправляти в читанні складів і слів з буквами С, Ш; закріплювати навички звуко-буквенного та складового аналізу й синтезу слів; збагачувати словниковий запас словами із цими звуками; повторення графічного образу даних звуків; розвивати зорову й слухову увагу, уяву, пам’ять, логічне мислення, самостійність; викликати у дитини позитивний емоційний стан.  Виховувати любов до природи виховувати чуйність, доброту.

Обладнання: розрізна азбука, малюнки, картки, логопедичне лото, зошит, пазли, вірші, загадки.

Хід заняття

  1. Організаційний момент

- Давайте подивимось у віконце.  Погляньте як яскраво світить сонце.  Як                

ви думаєте, яка зараз пора року ?

- Весна.

- Вірно.  Молодці.   З приходом весни сонечко пригріває все сильніше.  В

природі починають співати птахи, з’являється перша молода зелена

травичка, розпускаються перші весняні квіти.  А зараз я прочитаю вам

загадку, а ви уважно слухайте у відгадці буде звук, який ми вивчили на

минулому занятті

(Додаток 1). 

 

Я найперша квітка в гаю

Синім цвітом зацвітаю

Відгадайте, що за квітка

Бо мене не буде влітку (пролісок)

 

  • Діти, яка це квітка ?
  • Пролісок.
  • Молодці.  А скажіть проліски можна рвати?
  • Ні.  Бо їм буде боляче.
  • Ці квіти занесені до Червоної книги, бо їх залишилось дуже мало.  Ними потрібно милуватись в лісі.  А який же звук ми згадали ?
  • Звук С.
  • Молодці.  А ще ми сьогодні згадаємо звук Ш.

 

  1. Основна частина

2.1.  - Давайте повторимо як ми вимовляємо наші звуки С та Ш (Додаток 2.1.). 

Чистомовки:

Язик вгору – ша, ша, ша,

наша Маша в ліс пішла.

 

Язик донизу – си, си, си,

бережися від оси .

 

Язик угору – ши, ши, ши,

Машу в лісі не знайшли.

 

Язик донизу – си, си, си,

вуса, вуса у оси.

 

 

  1.        - А тепер, діти,  давайте почитаємо.

Са- ша  со-шо     су-шу

Сад-шар сом-вовк          сум-шум

Коса-груша пісок-мішок        несу-прошу

 

Аш-ас     ваш-квас                            кішка – кіска

Еш-ес береш-прес              мишка - миска

Уш-ус  душ - вус              шапка – сапка

 

2.3. - А тепер згадаємо як ми на письмі позначаємо звуки С – Ш.

Діти прописують в логопедичних зошитах. 

 

  1.        - Дітки, давайте трішки відпочинемо (Додаток 2.4.).

 

Фізкультхвилинка.

Виростемо, виростемо,

Сил своїх прибавимо,

Руками працьовитими

Рідний край прославимо.

 

Діти разом повторюють віршик, виконуючи активні рухи руками.

 

  1.        Давайте пограємо в гру.  Я буду називати слова, а ви коли почуєте звук С , то плескайте в долоньки, а якщо звук Ш, то тупаймо ніжками.  Домовились?

       Слова для гри: сани, сосна, весна, шов, шахта, шлюб, осел, усмішка,         

       пастушок, матрос, автобус, ромашка, машина, сироп, сорока, салат,            

            солома, клас, роса, коса, мишка, волос, груша, квас.

  • А які ж ви в мене молодці помітили, що в деяких словах було обидва звука, то ви плескали і тупали разом. 

 

  1.      - А тепер попрацюємо з картками.  Вам потрібно вставити пропущені літери С або Ш (Додаток 2.6.)

 

. ерце  . офер . игнал                        ко. ик

. онце . убка                     . ирокий ко. инка

ка. ета на. а                         лі. ок мура. ка

 

. тілець      . пак    . оня. ник . апка

ли. тя     . нур      ма. ина . уба

го. тинець     ви. ня       кі. ка ри.

 

  1. - Діти давайте прочитаємо текст.  Зафарбуйте у тексті букву С синім олівцем, букву Ш червоним (Додаток 2.7.).

 

Перше квітня

 

День сміху буває лише раз на рік. Можливо, цього дня ти почуєш, що у тебе спина в крейді або що захворів учитель фізкультури і не буде уроку.  А повернувшись зі школи додому, відповідатимеш на телефонні дзвінки, що твоя квартира – не зоопарк і не пожежна служба... Першого квітня можна собі дозволити жарти з друзями і рідними.  Веселі витівки піднімуть настрій і ще довго згадуватимуться з доброю посмішкою.

 

 

 

 

 

 

 

  1.        - Послухайте та розгадайте загадки. 

 

 

 

Невидимка ходить у гаї,

всі дерева роздягає.  (осінь)

 

Хто з хвостиком і з вушками ?

В кого лапки з подушками ?

Як ступа, ніхто не чує,

тихо, крадучись,полює.

І маленькі сірі мишки

Утікають геть від... (кішки)

 

Сіренька, маленька,

Для всіх чуженька.

Шкодить, коли тиша,

Капостлива... (миша)

 

У лісі вирізана,

гладенько витесана,

співає, заливається,

Як називається ? (сопілка)

 

Через воду переводить

тільки з місця сам не сходить (міст)

 

Набита пухом,

Лежить під вухом.  (подушка)

 

- Зараз будемо грати в логопедичне лото.  Я  роздаю вам картки з предметами посуду.  До шафи кладемо ті в яких є звук Ш, а до серванта ті в яких присутній звук С.  Потім разом перевіримо один одного. 

Діти самостійно виконують завдання.

- А тепер візьміть картки з предметами одягу.  Грати будемо так.  Беремо картку називаємо, що на ній зображено,  який звук тут присутній С або Ш. Згадуємо коли ми це одягаєм ,потім картку кладемо на малюнок з зображенням зими або весни.

До слів дібрати ознаки (Додаток 2.9.). 

 

Вишня  соковита спіла

Груша хитра руда

Лисиця кисла червона

миша сіра шкідлива

 

Завдання для кожної парти: з розрізної азбуки викласти слово (син, шар, сила, штани, школа, стіл, листівка, листоноша, кішка, волос, миска).

 

 

  1.        Давайте разом з вами вивчимо цікаву скоромовку (Додаток 2.10).

Семен сказав синам:

«Скосіть сіно». 

Сини скосили сіно. 

Старий Семен сказав синам:

«Спасибі». 

- Дітки, а де знаходиться звук «С» у цих словах.

 

C:\Documents and Settings\Маргарита\Рабочий стол\IMAG2378.jpg

2.11 Робота з сюжетним малюнком. 

Діти дивляться на малюнок (Додаток 2.11) та відповідають на питання:

  • Хто є на малюнку?
  • Що є на малюнку?
  • Яка пора року?
  • Скільки звірів є на малюнку?
  • Де сидять білочки?
  • Де стоїть їжак і білка?
  • Що зробив їжак?
  • Куди їжак приніс кошик?
  • Що зробив їжак?

2.12.Назви малюнок. Визнач місце звука «Ш» на кожному малюнку

(Додаток 2.12)

2.13. Назви малюнок. Визнач місце звука «С» на кожному малюнку

(Додаток 2.13)

2.14. Добери слова. З’єднай стрілочкою (Додаток 2.14).

 

2.15. Добери риму (Додаток 2.15)

  1. Підсумки заняття

Дітки, сьогодні всі ви дуже гарно працювали. А вдома давайте ви згадаєте овочі та фрукти, у назвах яких є звуки «С» та «Ш».

Список використаної літератури:

 

  1. Жильцова О.Л. Недоліки мовлення дітей і шляхи їх подолання. - 1971 р.
  2. Ільченко І.А. Будівельні професії. Диференціація звуків [Р]-[Л] у складах,словах, реченнях. - Науково-методичний журнал «Логопед», № 11 (47), листопад 2014. – С.33 – 35.
  3. Макарова С. Щоб ротик був слухняний. Логопедичний практикум. – Тернопіль: підручники  і посібники, 2007. – 160 с.
  4. Малярчук А.Я. Обстеження мовлення дітей: Дидактичний матеріал. – К.: Літера ЛТД, 2003. – 104 с.: іл.
  5. Момот Т.Л. Грамотійко: Логопедичний зошит №3 для розвитку усного  і писемного мовлення. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2013. - 48с.
  6. Савченко М.А.,  Смирнова Л.О. Виправлення вад вимови в учнів молодшого шкільного віку.
  7. Салійчук О.П. Диференціація звуків [С] - [Ш] у складах і словах. – Науково-методичний журнал «Логопед», № 4(40), квітень 2014. – С.27 – 31.
  8. Филичева Т.Б.,  Чевелева Н.А., Чиркина Г.В. Основы логопедии. - 1989р.
  9. Рожнів В.М .  Вимовляйчик (звуки с, ш ) зошит для логопедичних занять.

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ

Додаток 1

     Я найперша квітка в гаю

Синім цвітом зацвітаю

Відгадайте, що за квітка

Бо мене не буде влітку (пролісок)

 

Додаток 2.1.

Чистомовки:

Язик вгору – ша, ша, ша,

наша Маша в ліс пішла.

 

Язик донизу – си, си, си,

бережися від оси .

 

Язик угору – ши, ши, ши,

Машу в лісі не знайшли.

 

Язик донизу – си, си, си,

вуса, вуса у оси.

 

Додаток 2.2.

Са- ша  со-шо     су-шу

Сад-шар сом-вовк          сум-шум

Коса-груша пісок-мішок        несу-прошу

 

Аш-ас     ваш-квас                            кішка – кіска

Еш-ес береш-прес              мишка - миска

Уш-ус  душ - вус              шапка – сапка

 

 

 

 

Додаток 2.6.

. ерце  . офер . игнал                        ко. ик

. онце . убка                     . ирокий ко. инка

ка. ета на. а                         лі. ок мура. ка

 

. тілець      . пак    . оня. ник . апка

ли. тя     . нур      ма. ина . уба

го. тинець     ви. ня       кі. ка ри.

 

Додаток 2.7.

Перше квітня

День сміху буває лише раз на рік.

Можливо, цього дня ти почуєш, що у тебе спина в крейді або що захворів учитель фізкультури і не буде уроку.  А повернувшись зі школи додому, відповідатимеш на телефонні дзвінки, що твоя квартира – не зоопарк і не пожежна служба… Першого квітня можна собі дозволити жарти з друзями і рідними.  Веселі витівки піднімуть настрій і ще довго згадуватимуться з доброю посмішкою.

 

Додаток 2.8.

Надворі горою,

А в хаті водою.  (сніг)

 

Тане сніжок, оживає лужок,

день прибуває, коли це буває.  (весною)

 

Невидимка ходить у гаї,

всі дерева роздягає.  (осінь)

 

Хто з хвостиком і з вушками ?

В кого лапки з подушками ?

Як ступа, ніхто не чує,

тихо, крадучись,полює.

І маленькі сірі мишки

Утікають геть від... (кішки)

 

Сіренька, маленька,

Для всіх чуженька.

Шкодить, коли тиша,

Капостлива... (миша)

 

У лісі вирізана,

гладенько витесана,

співає, заливається,

Як називається ? (сопілка)

 

Через воду переводить

тільки з місця сам не сходить (міст)

 

Набита пухом,

Лежить під вухом.  (подушка)

 

Додаток 2.9.

Вишня  соковита спіла

Груша хитра руда

Лисиця кисла червона

миша сіра шкідлива

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.10

Семен сказав синам:

«Скосіть сіно». 

Сини скосили сіно. 

Старий Семен сказав синам:

«Спасибі». 

 

 

Додаток 2.11.

C:\Documents and Settings\Маргарита\Рабочий стол\IMAG2378.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.12.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 2.13

 

Додаток 2.13

 

Додаток 2.14

docx
Пов’язані теми
Логопедія, Розробки уроків
Інкл
Додано
9 червня 2021
Переглядів
14467
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку