Тема: Ділення трицифрового числа на двоцифрове способом випробовування. Задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків
Мета: узагальнити вміння учнів знаходити частку способом випробовування при діленні ; закріплювати вміння розв‘язувати задачі, обернені до задач на знаходження суми двох добутків; розвивати вміння знаходити частини числа; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, пам‘ять; виховувати старанність, почуття взаємодопомоги, доброзичливість, співпереживання за успіхи своїх товаришів; повагу до людей праці.
Обладнання: комп‘ютерна презентація, сигнальні картки, картки індивідуальної допомоги, мікрофон, індивідуальні картки, девіз, смужки з числами до гри.
Хід уроку
І. Організаційний момент
- «Доброго ранку! - мовим за звичаєм,-
- Здоров‘я доброго кожному зичимо.»
1.Метод «Мікрофон»: «Закінчи речення»
- Починається урок…(математики).
-На уроці сидітиму… (тихо).
-Буду слухати…(вчителя, своїх товаришів).
-Уважно…(рахуватиму).
-Старанно…(розв‘язуватиму задачу).
-Писатиму…(каліграфічно)
2.Вправа «Очікування»
- Чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
- На що сподіваєтесь?
(Учні висловлюють свої очікування)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення теми, мети (слайд 1)
1.Девіз уроку: ( слайд 2 ) Від кожного – за здібностями,
Кожному – успіх,
Всім – радість!
2.Релаксаційна хвилинка
- Сьогодні гарний весняний день. Пропоную прогулянку до лісу (звучить спокійна музика) ( слайд 3 )
- Закрийте очі. Зробіть глибокий вдих, повільний видих. Вам спокійно, затишно, ви впевнені, все знаєте, поряд з вами друзі. Спробуйте вдихнути чисте повітря весняного лісу, запах перших квітів. Сонечко торкається вашого обличчя, його промінці танцюють навколо. Вам весело, легко. Ще раз зробіть глибокий вдих, повільний видих. Відкрийте очі. Ми в лісі біля будиночка.
(Слайд 4 )
ІІІ.Актуалізація опорних знань
3. Каліграфічна хвилинка ( Слайд 6 )
- Скільки яблук у Маші? (4)
-Цю цифру ви будете писати. Утворіть і запишіть трицифрові числа, щоб число 4 означало в них кількість одиниць.
(104, 124, 344 …)
4.Усні обчислення: обчислюємо швидко і правильно (Слайд 7: на екран)
«Мозкова атака» ( слайд 8 )
( слайд 9 ) а) 1м : 4 = (25 см) 1 см : 2 = (5 мм)
1 год : 3 = (20 хв) 1 год : 4 = (15 хв)
б) Знайди 1⁄4 чисел 12, 64, 120, 400. (3, 16, 30, 100)
60 : 12 · 7→ ? ← 9 · 15 : 90
90 : 5 + 15 → ? ← 17 + 5 : 70
До кожного ланцюжка викликати двох учнів
( Слайд 11 )
ІV. Вивчення нового матеріалу
Підготовчі вправи
1. - Пригадайте ділення двоцифрового числа на двоцифрове.
- Як шукали частку?
2. Самостійна робота (слайд 12) – №1000.
Перевірка - фронтально
Пояснення нового матеріалу за №1001 кращим учнем
128 : 16 = 8 – робота біля дошки ( слайд 13 )
Звернути увагу учнів на те, що не обов‘язково починати випробовування з числа 2. Можна брати більші числа, якщо відразу видно, що менші числа не підходять.
105 : 15 = 7 – з коментуванням
3. Первинне закріплення за №1003: Самостійна робота (Слайд 14 )
Задача
- читання задачі;
- бесіда за змістом задачі:
- Що таке продуктивність праці?
- Що виготовляють з овечої вовни? (пряжу)
- А з пряжі? (в‘яжуть светри, шапочки, рукавички)
- То скільки овець може обстригти стригаль ручними ножицями?
- А електричною машинкою?
- То чи можна дізнатися у скільки разів підвищується продуктивність праці стригаля?
- Якою дією можна про це дізнатися?
Учні самостійно розв‘язують задачу, а потім пояснюють, як обчислили результат.
Оцінювання
Фізхвилинка (слайд 15 ) - Час настав для відпочинку,
Проведемо фізхвилинку.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Розвиток математичних умінь
ІІ група - самостійно; творче завдання - скласти і розв‘язати обернену задачу.
І група - скласти план розв‘язування; розв‘язати біля дошки по діях
Перевірка по групах - ( слайд 17 )
Оцінювання
- Ми сьогодні працювали над задачами, в яких розповідалося про працю стригаля, швачки.
- А чия мама шиє, в‘яже?
- А хто з вас допомагає мамі? Хто сам вміє це робити?
2.Бліц-гра «Вірно-невірно» (Слайд 18)
- В прямокутнику всі кути прямі? (з)
- В любому прямокутнику всі сторони рівні? (ч)
- Периметр – це сума всіх сторін фігури? (ч)
- У квадрата всі сторони рівні? (з)
- В любому трикутнику всі сторони різні? (ч)
3. Обчислити периметр квадрата і прямокутника – (Слайд 19)
VІ. Підсумок уроку
1. - Прогулянка наша закінчилася.
- Чи досягли очікуваних результатів?
- Кому з учнів ви б хотіли подякувати за співпрацю?
2. Гра «Відповідай відверто» : (слайд 20 ). Якщо «так» - плесніть у долоньки.
VІ. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання диференційовано: ( слайд 22 ): І група - №1008, 1009;
ІІ група – 1006, 1007.