Іван Франко народився 27 серпня 1856-го року в селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в родині заможного селянина - коваля Якова Франка. Мати, Марія Кульчицька, походила із зубожілого українського шляхетного роду Кульчицьких, була на 33 роки молодшою за чоловіка. Свою селянську ідентичність, що виявлялась у подиву гідній працелюбності і невибагливості в побуті, Франко зберіг до кінця життя.
Франки були людьми привітними, гостинними. Вечорами до їхньої хати сходились сусіди, розповідали сільські новини Мати Франка дуже любила співати. Від неї він записав безліч народних пісень і цілий весільний обряд. Початкову освіту І. Франко здобув у дворічній школі села Ясениці Сільної, звідки була родом його мати. Навчання здійснювалося польською та німецькою мовами.
1867 р. він вступив до Дрогобицької гімназії, де отримав ґрунтовні знання з класичних мов, історії, математики тощо. Там він багато читав і почав писати вірші. Свідоцтво про закінчення першого півріччя класу Дрогобицької вищої гімназії. Франко учень 3 кл. Дрогобицької гімназії у 1870 році.
Коли Іван став учнем школи в Дрогобичі, то жив у ладекої родички, яка мала столярну майстерню. Там хлопчик часто ночував: то в скринях, а то й у новеньких... гробах. Одного разу, зачитавшись на уроці, він не розчув питання вчителя і був посаджений на останню парту “ослячу” парту. Саме тут у школі зародилось у серці малого Франка люта ненависть до всякого прригнічення, до будь-якого приниження людської гідності. У Дрогобицькій гімназії Франко полюбив книжки. Згодом з’явилося непоборне бажання мати власну бібліотеку. Але книги дуже дорого коштували. Тоді він знайшов вихід, заощаджуючи на харчах і займаючись репетиторством.
Скінчивши Дрогобицьку гімназію 1875 р., юнак вступає на філософський факультет Львівського університету. Тут він поринає у вир українського суспільного життя, стає членом "Академічного гуртка", знайомиться з М. Павликом та І. Белеєм (з якими довгі роки співпрацюватиме на громадській і редакційній ниві), бере участь у виданні журналу "Друг". Іван Франко – студент Львівського університету
АрештІвана Франка заарештовували тричі. Вперше він провів у камері 11 місяців. А після другого арешту, в 1880 році, ледь не помер з голоду. Після написання повісті “На дні”, відісланої за останні гроші, він жив три дні за три центи, знайдені на березі річки Прут. А коли не стало їх, лежав непритомний, без сил. Врятував його старий служитель готелю .
У повсякденному житті... Люди, не знайомі з Франком, уявляли його людиною богатирського складу, таким собі титаном – на зразок його потужних творів. А він був невисоким, з червоними від втоми очима, одягнений у скромний сірий костюм і вишиванку, немодні туфлі... Але варто було поспілкуватися з ним, і виявлялась його енергетика.
У 1885 році Франко вперше відвідав Київ на запрошення нового знайомого Єлисея Трегубова, викладача Колегій Павла Галагана Зупинився в його квартирі в будинку при колегії. Тут і познайомився зі своєю майбутньою дружиною – сестрою господині дому, Ольгою Хоружинською, вона навчалася на Вищих жіночих курсах
Не обійшлося без курйозів. Коли наречена була вже одягнена до вінця – ніяк не могли знайти нареченого. Насилу відшукали його у бібліотеці, у переписуванні старовинного твору. А в квітні наступного року поет знову приїхав до Києва та освідчився в коханні Ользі. Вінчалися вони в церкві колегії. Сам Іван Якович визнавав: ”Значний вплив на моє життя, а, значить, також на літературу мали зносини мої з жіноцтвом...”
У 1870-1880-х Франко провадив активну журналістську та публіцистичну діяльність. Разом із М. Павликом видавав журнал „Громадський друг" та альманахи „Дзвін", і „Молот (1878), спільно з І. Болеєм - журнал „Світ" (1881-1882), із гуртком львівського студентства молодіжний журнал „Товариш" (1888). Співпрацював також у виданнях українських народовців: газеті „Діло (1883-1886), Журналах „Зоря"(у 1883-1886) та „Правда (1888); багатьох польських та австрійських часописах". Протягом 1894-1897 рр. редагував літературно-науковий журнал „Життє і слово".
У 1897 році Франко від перевтоми захворів. Він позбувся єдиного заробітку. У поєта було сильне нервове потрясіння, почався параліч рук, з`явилися галююцинації. Старший син Андрій став секретарем батька: сам писати Франко не міг. А в1913 році Андрій помер, і ця втрата спричинила за собою ще одне лихо – важкий психічний розлад дружини Франка. Її помістили в лікарню. Останні місяці поет провів у притулку для січових стрільців, де за ним по черзі доглядали волонтери-студенти.
У 1916 році Іван Франко був приписаний на здобуття Нобелівської премії в галузі літератури. Ознайомившись з його творами, референт Королівської академій наук повинен був доповісти Нобелівського комітету про значимість вкладу Франка в літературу. Але премію вручають восени і тільки за життя лауреату.
31 травня 1916 року труна з тілом Франка була тимчасово поставлена в орендованому склепі. Лише через десять років, у 1926, останки Франка були перенесені на вічний спочинок у могилу на Личаківському кладовищі. На могилі письменника був споруджений пам'ятник: висічена на камені фігуру робітника-каменяра, яку можна побачити і тепер у Львові, на Личаківському кладовищі.
Упродовж своєї більш ніж 40-літньої творчої активності Франко плідно працював як оригінальний письменник (поет, прозаїк, драматург) і перекладач, літературний критик, і публіцист, багатогранний учений - літературо-, мово-, перекладо- й мистецтвознавець, етнолог і фольклорист. Його творчий доробок, писаний українською, німецькою, польською, російською, болгарською мовами, за приблизними оцінками налічує кілька тисяч творів загальним обсягом понад 100 томів. Усього за життя Франка окремими книгами з'явилося понад 220 видань у т. ч. більш ніж 60 збірок його оригінальних і перекладних творів різних жанрів. Лише частина спадщини великого українського письменника опублікована в 50 томах, що є лише половиною творчого доробку І. Я. Франка. Але й при цьому вражають незвичайні здобутки: 7 томів оригінальної поезії, 6 - перекладної, 9 томів оригінальної прози, 2 томи драматичних творів.
«Як не міг Леонардо да Вінчі бути тільки живописцем або тільки скульптором, так не народжений був Іван Франко на те, щоб усю силу свого розуму, темпераменту й талану спрямувати якимось одним річищем... Франко був народжений поетом, але він же був народжений і прозаїком, і ученим дослідником, і громадським діячем. Його творча діяльність нагадує складний і прекрасний поліфонічний твір: багато мелодій, багато контрастів, гострі поєднання звуків — але, зрештою, все зливається в світлу гармонію». Максим Рильський