10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Додатковий матеріал до теми "Склад вод суходолу"

Про матеріал

Додатковий матеріал до теми "Склад вод суходолу" допоможе обрати інформацію до уроку, знайти цікаві факти, та повністю викласти тему. Адже Україна багата водою. Але чи забезпечена нею?

Перегляд файлу

Тема:  Склад вод суходолу. Поверхневі води. Річки. Будова річкової долини: річище, заплава, тераси, меандри, твердий стік

 

Мета:

 • Поглибити знання учнів про поверхневі води планети на прикладі України, сформувати знання про основні гідрографічні  характеристики річок, їх режим, річкові басейни; показати взаємозалежність гідрографічних, геоморфологічних і кліматичних особливостей території.
 • вдосконалити вміння працювати з тематичними картами, розвивати логічне мислення та вміння аналізувати наукові факти, робити висновки й узагальнення, застосовувати набуті знання в повсякденному житті, сприяти розвитку інтересу до науки географії.
 • виховувати повагу до знань людства, прагнення досліджувати свою планету на прикладі країни, цікавість до виявлення причин та закономірностей формування географічних процесів, зібраність, вміння працювати в групах та самостійно, здобувати та аналізувати інформацію.

Завдання:

 1. Розширити, поглибити, узагальнити та систематизувати знання про  поверхневі води території України;
 2. Проаналізувати причини та закономірності розміщення річкових систем на території України;
 3. Продовжити  формування навичок роботи в малих групах, парах, роботі з картографічним матеріалом;
 4. Формування вмінь відбирати необхідну інформацію та використовувати її з навчальною та розвивальною метою.
 5. Вдосконалювати вміння працювати з тематичними картами, розвивати логічне мислення та вміння аналізувати наукові факти, робити висновки й узагальнення, застосовувати набуті знання в повсякденному житті, сприяти розвитку інтересу та цікавості до науки географії.
 6. Виховувати повагу до знань людства, прагнення досліджувати свою планету на прикладі країни, цікавість до виявлення причин та закономірностей формування географічних процесів, зібраність, вміння працювати в групах та самостійно, здобувати та аналізувати інформацію 

Обладнання: підручники, атласи, фізична, кліматична, геоморфологічна карти України,  ІКТ - презентація слайдів на тему «Річкові системи», відеоматеріали

Тип уроку: формування нових знань, умінь і навичок

Форми роботи: розповідь вчителя, демонстрація візуальних та відеоматеріалів,  складання опорних схем, таблиць, обговорення, аргументація власної думки

Міжпредметні зв’язки: українська мова – правопис слів та понять, висловлювання власних думок рідною мовою;  історія – історичні епохи  та періоди формування річкових систем; біологія – ознаки та залежність вигляду рослинного та тваринного світу річкових систем від зовнішнього середовища; природознавство – природні  умови середовища та проживання в ньому; топоніміка – походження назв; математика – схеми з геометричних фігур та числові розрахунки; література – опис річок та їх характеристик, рослинного та тваринного світу; медіакультура – використання відеофрагментів.

Опорні і базові поняття: внутрішні води, поверхневі води, річкова мережа, річковий басейн, гідрологічний режим, повінь, паводок, межень, річковий стік, падіння річки, похил річки, базис ерозії, твердий стік.

Географічна номенклатура: моря – Чорне, Балтійське, Азовське; річки – Дніпро, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, Дунай, Вісла.

Очікувані результати: називати річкові системи України та їх місцерозташування, давати основні гідрологічні характеристики річок України, аналізувати  карти річкової системи України; розпізнавати способи зображення річок та їх приток першого, другого та третього порядків, порівнювати річкові системи за гідрологічними характеристиками.

ХІД УРОКУ:

 1. Організаційний момент                                                      1 хв
 2. Актуалізація опорних знань                                               5 хв
 • Вікторина «Річки світу»
 1. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності             5 хв      
 • Прийом «Цікаві факти»
 • Прийом «Географічний кінозал»
 1. Вивчення нового матеріалу                                               23 хв     
 • Розповідь вчителя
 • Складання опорної схеми «Характеристика поверхневих вод».
 • Прийом «Географічний словничок»
 • Випереджувальне домашнє завдання
 • Прийом «Конспект»
 1. Закріплення вивченого матеріалу                                       8 хв
 • Географічний диктант
 • Тест - контроль
 • Прийом «Закінчи речення»
 •  Прийом «Географічний кінозал»
 1. Підсумок уроку                                                                  2 хв
 2. Домашнє завдання                                                             1 хв

 

                                                     ХІД УРОКУ

 1. Організаційний момент
 2. Актуалізація опорних знань

Вчитель пропонує пригадати всі найбільші річкові системи світу, використовуючи Інтернет-ресурси власного блогу за посиланням  http://ludaanatolevna.blogspot.com/2016/06/blog-post_98.html , де учням пропонується на фізичній карті світу пригадати назви найбільших річкових систем за маркерами та запропонованими назвами. Одночасно пригадати інформацію про подану річку.

 1. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності                    

Прийом «Цікаві факти» 

 • Найбільшою річкою України є Дніпро. Із загальної довжини 2201 км на Україну припадає 981 км. Це третя за довжиною і площею басейну річка Європи (після Волги і Дунаю). Бере початок з болота Аксенінський Мох на південних схилах Валдайської височини, впадає у Дніпровський лиман Чорного моря. Її басейн займає 65% площі України.
 • Співучі піски... Подібне явище спостерігається в багатьох районах світу. Схоже існує і в Україні, поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра. "Спів" цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери.
 • На звання найдавнішої річки може "претендувати" річка Сліпа Турія, що на Волині. Вона майже ніде не згадується, а "Словник гідронімів Української СРСР" інформує, що це річка, яка "нікуди не впадає", і подає її "прописку" – басейн Прип’яті. Свій початок річка бере від джерела у Щетининських та Чарчинських болотах, має своє русло і течію, місцями сягає 20 метрів завширшки, а потім через кілька кілометрів зникає. Не зумівши дістатися до Турії, Прип’яті або Стиру, Сліпа Турія залишається водяним апендиксом на рівнинних болотах.

Прийом «Географічний кінозал»

Перегляд  відеофрагменту  «Річки України»  

 1. Вивчення нового матеріалу                                                    

Розповідь вчителя

Всі водні об’єкти України займають площу  близько 24 тис.км.кв.  В Україні наявні всі види поверхневих вод, крім льодовиків. Головною складовою є річки. Загальна кількість річок – близько 70 тисяч. З них 8 – з довжиною понад 500 кілометрів. Середня густота річкової мережі – 250 м.км.кв. Розподіл річок по території країни насамперед залежить від рельєфу та клімату. Найбільша густота річкової мережі в Карпатах та Кримських горах; найменша – на Причорноморській низовині. В найбільш посушливій її частині – між Дніпром і затокою Сиваш – постійних водотоків взагалі немає, а тимчасові утворюються лише під час танення снігу або зливових дощів.

Складання опорної схеми «Характеристика поверхневих вод».

Вчитель пропонує скласти опорну схему, спочатку знайти на карті «Внутрішні води» річки України, використовуючи при цьому вірш: «Скільки рік на Україні»

Скрізь на нашій Україні  грають  ріки голубині!
Угорі орли літають, а внизу потоки грають.

Не відома горам тиша: буйні води котить  Тиса,

Рине Прут, і Латориця, Черемоші два іскряться, -

Один – Білий, другий  - Чорний,

Кожен смілий та моторний.

Гей, карпатські ріки наші, - на дарабах – бокораші!

Під Карпатами Дністер тихе плесо розпростер,

 як волошки, голубий у Дністер впадає Стрий.

А потойбіч гір чимдуж поспішає долом Уж.

А над Ужем, кожен знає, - місто Ужгород зростає.

Крізь Донбас повз терикони мчить Дінець без перепони, -

Шлях вертає,гін за гоном, щоб з’єднатись з  тихим Доном.

Дніпрельстаном на добро осяває степ Дніпро.

На зеленій на Десні просто диво  навесні.

І на Ворсклі у свічадо полтавчанки зорять радо,
А рибалок до весла річка Прип’ять прип’яла!

України крайній пруг омива Західний Буг

Під час складання опорної схеми використовується карта атласу «Внутрішні води».

Основні річкові басейни

 

                    Чорне море               Азовське море            Балтійське море

 1. Дніпро (48% площі країни)  1. Дон (4%)             1. Вісла (1.6%)
 2. Дністер (12%)
 3. Південний Буг (10%)
 4. Дунай (10%)

Прийом «Географічний словничок»

Режим річки – це особливості її поведінки впродовж року.

Повінь – тривале підняття рівня води, яке повторюється з року  в рік в один і той самий сезон.

Паводок – значне і швидке підняття води в річці, яке відбувається в різні пори року внаслідок раптової відлиги, або сильної зливи.

Межень – найнижчий рівень води в річках.

Льодостав – суцільний льодовий покрив, який встановлюється у грудні і триває, зазвичай, 2-3 місяці.

Випереджувальне домашнє завдання

Вчитель запропонував двом учням за бажанням підготувати короткі повідомлення про режим  рівнинних та гірських річок.

І учень: На рівнинних річках повінь спостерігається навесні. Характеризується стрімким підйомом рівня води, збільшенням швидкості до 1 м.с. Межень буває влітку та взимку. Паводки трапляються в період після повені до початку холодів, взимку більшість річок  замерзає.

ІІ учень: Для гірських річок характерним є паводковий режим з максимумами навесні. В Карпатах такий режим зберігається протягом року, а в Кримських горах – в холодний період.

Прийом «Конспект»

Вчитель пропонує скласти таблицю про роботу річок, використовуючи текст підручника.

Вид роботи річки

Характеристика

Річкова ерозія

Процес руйнування річкою гірських порід

Меандри

Петле подібні вигини річки

Пляж

Пологі намивні береги

Стариця

Озеро серпоподібної форми, що перетвориться поступово на болото внаслідок заростання

Тераса

Пологі ділянки зі схилами – уступами

Каньйон

Вузька глибока долина з майже прямовисними схилами і вузьким дном

Твердий стік

Твердий матеріал, який переноситься річкою у завислому і розчиненому вигляді

Дельта

Острови в гирлах річок, які утворюються з твердого наносного матеріалу

 

 1. Закріплення вивченого матеріалу                                       

Прийом «Географічний диктант»

Вчитель пропонує закінчити речення.

 1. Річки Дніпро, Дністер, Дунай належать до басейну … (Чорного) моря
 2. Переважний тип живлення рівнинних річок … (сніговий)
 3. Для гірських річок паводки характерні … (навесні)
 4. Річкою басейну Балтійського моря є … (Вісла)

     Тест – контроль

 1. Оберіть правильне визначення терміну «басейн річки»

А. територія, з якої річка збирає свої води

Б. головна річка з усіма притоками

В. всі річки, що впадають в головну

     2.  Оберіть лише гірські річки України

А. Дніпро, Дністер

Б.  Лімниця, Стрий

В.  Оріль, Вовча

    3. Межень – це…

          А. найвищий рівень води в річці

Б.  середній рівень води в річці

В.  найнижчий рівень води в річці

    4. Більш руйнівну роботу виконує річка, яка має…

А. найбільший похил

Б.  найменший похил

В.  середній похил

5. Оберіть три річки, які належать до басейну Азовського моря

А.Горинь                              Б.Салгир                                       В.Псел

Г. Оскіл                                Д.Інгулець                                    Е.Сіверський Донець

6. Встановіть відповідність між головною річкою та її притокою

1.Дніпро                         А.Молочна

2.Дунай                          Б.Інгул

3.Південний Буг            В.Прут

4.Дністер                        Г. Збруч

                                        Е.Інгулець

Прийом «Закінчи речення»

 1. Вузька глибока долина з майже прямовисними схилами і вузьким дном називається… (каньйон)
 2. Процес руйнування річкою гірських порід називається … (річкова ерозія)
 3. Найбагатоводнішою річкою в Україні є … (Дунай)
 4. Найбільшим каньйоном в Україні є … (Великий Каньйон у Криму)
 5. Найбільшу в Україні дельту, та одну з найбільших дельт у Європі утворює … (Дунай)
 6. Води суходолу і частина прибережних морських вод, що знаходяться в межах державних кордонів України називаються … (внутрішніми водами України)

Прийом «Географічний кінозал»

Вчитель пропонує переглянути відеофрагмент  «Річка Либідь»

 1. Підсумок уроку   
 • В Україні всі річки належать до басейнів трьох морів: Чорного, Азовського і Балтійського.     
 • Води суходолу розміщені по території нерівномірно, що пов’язано з кліматичними особливостями та рельєфом.
 • Живлення річок змішане.
 • Річки виконують три види робіт: руйнують породи на шляху течії, переносять течією зруйновані останки порід, відкладають обломки порід в руслі і витоку.
 • За характером течії річки бувають рівнинними та гірськими; рівнинні річки утворюють широкі і неглибокі долини, а гірські річки – вузькі і глибокі долини.                                                        
 1. Домашнє завдання                                               

І рівень: опрацювати параграф підручника, дати усні відповіді на запитання в кінці параграфа.

ІІ рівень: випереджуюче домашнє завдання: підготувати короткі повідомлення про найголовніші річки України. Відеопідтримка на вибір учня.

ІІІ рівень: Пригадайте з уроків історії, з якими річками пов’язане виникнення древніх  цивілізацій. Розкажіть, яка роль річки в їх виникненні і розвитку. На вибір учня  древньоєгипетська або китайська древня цивілізація.               

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
1 липня 2018
Переглядів
747
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку