Аргентина - батьківщина мате
У індійців гуарани, що мешкають у віддаленому куточку Південної Америки, є одна з легенд. Дуже давно, вже ніхто і не пам'ятає, коли саме, подорожував по землі світлокожий і синьоокий бог Пайа Шаруме. Дорога була важкою - джунглі вимотали бога і його слуг, запаси закінчилися, і сили вичерпалися. Нарешті вони вийшли на невелику поляну, де їм зустрілися старий і його незвичайно красива донька. Старий жив більш ніж скромно, але він заколов єдину курку і нагодував і прихистив втомлених, не знаючи, хто вони насправді. На ранок Пайа Шаруме запитав старого: «Чому ти живеш зі своєю донькою так далеко від людей?». – «Я не хочу, щоб люди бачили красу моєї доньки, - відповів старий. - Вони можуть осквернити її красу, а вона належить богам!». Бог вирішив віддячити старому і його доньку за гостинність і сказав: «Ти правий, старий!». Її краса дійсно божественна, але люди повинні про неї знати. Тому я перетворю її на рослину, яка допомагатиме людям, як це зробив ти, і з часом про Ка-а дізнається весь світ"!. Бог додержав свого слова і про Ка-е дійсно сьогодні знає весь світ, тільки під іншим ім'ям - Йерба Мате, або просто мате.
Якщо ви вирішите провести декілька зимових днів в Аргентині, наприклад, у Буенос-Айресі, напевно ви згадуватимете цю легенду кожен ранок, коли уся країна здійснює свій унікальний чайний ритуал і занурюється в аромат, який ви дізнаєтеся з сотень інших, - аромат мате. Аргентина просякнута цим ароматом, і мате для аргентинця не просто напій, це «кращий друг, який мало говорить, але завжди готовий вислухати твої радощі і печалі». Мате - національна гордість Аргентини, один з її символів. Мате - це гарячий напій, що заварюється з висушеного листя кущів Ilex Paraguariense, які ростуть в джунглях на кордоні Аргентини з Парагваєм і Бразилією.
Першими, хто оцінив смак і чарівні властивості цієї рослини, були індійці гуарани, що споконвіку мешкали в цих місцях. Недивно, що кращий у світі мате можна покуштувати тільки тут, на батьківщині напою, адже технологія його приготування відточувалася в Аргентині віками. Мате - компанійський напій, його п'ють в колі друзів, сім'ї і просто знайомих людей. Процес заварювання і вживання напою абсолютно унікальний, він навіть називається особливим словом – «севар», а людина, що заварює маті, - «севадор». П'ють маті із спеціального посуду: напій заварюють в калабасе, виготовленою з гарбуза, - плодів місцевої рослини лагенарії, а п'ють за допомогою особливої металевої (срібною) трубочки, яка називається бомбилья (бомбижья). Є, звичайно, і глиняні калабаси, але аргентинці вважають, що істинний смак мате розкривається тільки в гарбузових калабасах. Севадор готує і випиває перший мате, найміцніший. У калабас він кладе листя йерба мате, заповнюючи ними посудину на одну чверть, потім заливає гарячіше, але не киплячою (80С) водою. Ця обов'язкова умова. Окріп зіпсує смак мате, а недогріта вода може викликати розлад шлунку. Для приємнішого смаку в гарячу воду можна додати мед. Потім він опускає в калабас бомбилью - смоктальну трубку з фільтром на кінці, не розмішуючи напою, і випиває напій.
Потім він знову наповнює калабас гарячою водою і пропонує його людині ліворуч або справа, повернувши посудину так, щоб бомбилья дивилася в його сторону. Мате заварюють до 6-10 разів, і з кожним разом листя мате віддають усе менше своїх властивостей і втрачають колір, до останнього заварювання мате стає практично білим. Мате п'ють, передаючи калабас по кругу, поки всі не насолодяться напоєм. Якщо ви вже напилися і більше не хочете брати участі в церемонії, досить просто сказати «Gracias». У Буенос-Айресі можна дізнатися про мате і його історію все. Зайдіть в Національний музей декоративного мистецтва, і вам покажуть виставковий зал, присвячений цьому напою. Ви побачите не лише традиційні калабаси і бомбильї, але і посудини для мате з срібла, золота, фарфору, дізнаєтеся про його цілющі властивості і багато що інше. У музеї зібрані такі унікальні експонати, як особистий фарфоровий кубок Эви Эвити Перон і простий дерев'яний набір визволителя Аргентини Хосе де Сан Мартіна. У ресторані «La Casa de Mate"» можна побачити картину, що зображує Ернеста Че Гевару, що насолоджується національним аргентинським напоєм.
У Аргентині, і особливо в її столиці, незлічена кількість кафе, барів і магазинів, в яких туристи можуть спробувати і купити мате і набори для мате. Погодьтеся, такий подарунок завжди приємно зробити або отримати. Повернувшись додому, ви завжди матимете можливість перенестися на увесь вечір в обігріту сонцем Аргентину, згадати її темперамент і гостинність. Але навіть якщо у вас доки немає можливості побувати на батьківщині мате, можна почати готуватися до зустрічі з нею вже зараз. Аргентина у великих об'ємах експортує листя маті і набори для цього напою, і ви можете їх придбати.