1 слайд
На кожному уроці літератури ми, вчителі літератури, ставимо завдання: привернути увагу учнів, забезпечити їх новою інформацією, посилити ключові моменти запропонованого матеріалу. Ці проблеми можна вирішити, застосовуючи креолізовані тексти на уроках.
3 слайд
Мета майстер-класу – …
12 слайд
Враховуючи те, що здобувачі освіти сьогодні, в основному, отримують інформацію з інтернету та телебачення, віддають перевагу віртуальному спілкуванню, за типом сприйняття є, переважно, візуалами, бачать світ через призму «картинок», відеозображень, активніше треба застосовувати креолізовані тексти на уроках.
13 слайд
Завдяки впровадженню таких видів робіт, можна вирішити наступні завдання – …
14 слайд
Що ж таке креолізований текст? Це ….
Щоб не плутати креолізовані тексти з гомогенними, або невербальними (найчастіше, це ілюстрації до творів), треба запам’ятати, що креолізований текст складається з вербального тексту й ілюстративних елементів і одна складова не може бути без іншої, якщо убрати ілюстративну частину, то текст зруйнується або зникне його емоційне забарвлення.
15 слайд
З креолізованими текстами ми кожного дня зустрічаємося в повсякденному житті, коли спілкуємося в соціальних мережах,…
16 слайд
Серед креолізованих текстів найчастіше виділяють наступні види: …
17 слайд
Креолізовані тексти тісно пов’язані з мовою емодзі (можна почути англ. варіант емодзі),яка виникла і Японії в 80 роках минулого століття, а зараз цією мовою користується весь світ. Емодзі – це …
18 слайд
Почнемо з розминки. Назва якого твору записана мовою емодзі?
«Горе з розуму» О.Грибоєдов
19 слайд
«Майстер і Маргарита» М.Булгаков
20 слайд
«Дама з собачкою» А.Чехов
21 слайд
«Тихий Дон» М.Шолохов
22 слайд
«Божественна комедія» Данте Аліґ’єрі
23 слайд
«Бідні люди» Ф.Достоєвський
24 слайд
«Капітанська дочка» О.Пушкін
25 слайд
Біблія
26 слайд
«Батьки і діти» І.Тургенєв
27 слайд
«Аліса в Країні Див» Л.Керролл
28 слайд
«Маленький принц» А.де Сент-Екзюпері
29 слайд
«Війна і мир» Л.Толстой
30 слайд
«Перевтілення» Фр. Кафка
31 слайд
«По кому дзвонить колокол» Е.Ґемінґвей
32 слайд
«451 градус за Фаренгейтом» Р.Бредбері
33 слайд
«Злочин і кара» Ф.Достоєвський
34 слайд
До креолізованих текстів можна віднести образно-шрифтові композиції. Це …
36 слайд
Працюємо в групах. Завдання – скласти образно-шрифтову композицію до творів …
37 слайд
Жанр, що об’єднує літературу та образотворче мистецтво, - це комікси ( історія в малюнках). Дітям цей жанр відомий, вони його люблять, хоча самостійне створення коміксів учнями – це складна робота. Спочатку треба познайомити з елементами коміксу: мовна бульбашка – місце на малюнку для позначення слів чи думок, титри – місце для опису сцени, кадр – окремий малюнок, панель – набір малюнків.
38 слайд
Щоб навчити складати комікси, можна спочатку познайомити з творами, виданими в жанрі коміксів (М.Гоголь «Тарас Бульба», «Ніч перед Різдвом»).
Можна запропонувати наступну вправу, щоб діти зрозуміли, що комікс – це послідовність дій.
39 слайд
Комікси учнів до твору Р.Стівенсона «Острів скарбів».
41 слайд
Сучасним засобом популяризації книги й читання є буктрейлер. Це відеоролик, що розповідає про книгу. Створюючи буктрейлери, здобувачі освіти можуть використовувати різні матеріали: …
43слайд
Мотиватор на літературну тему – зображення позитивного змісту. Це своєрідний вид наочної агітації. Мотиватори використовують на уроках, щоб надихати на читання, стимулювати до усвідомлення прочитаного.
44 слайд
Постер – це …
Елементи постера: картинка посередині, Зверху – гасло «Зверніть увагу!», «Обов’язково прочитайте!», під картинкою – текст реклами.
45 слайд
Робота в групах. … Створіть постер. Добре подумайте, що сказати тим, хто буде читати вашу рекламу, щоб викликати інтерес до книги.
46 слайд
Термін «буклет» прийшов до нас із Франції, він означає «скручувати», «складати». Буклет містить текстову або графічну інформацію про певну книгу або творчість письменника. Суть буклета полягає в тому, щоб при мінімальній площі вмістити максимальну інформацію.
47 слайд
Цей вид креолізованого тексту також усім знайомий – фотоколаж - …
48 слайд
Дудл, Ґуґл-дудл – це тематичні малюнки Google, своєрідні заставки, які складаються з нагоди визначних подій.
49 слайд
Скрапбукінг – це альбом з фотографіями, фото колажами, декорованими елементами, афоризмами. Щоб зацікавити учнів, можна розказати про альбоми, в яких писав О.Пушкін свої вірші «прекрасним дамам», про захоплення Марка Твена, який любив створювати альбоми з різноманітними дрібницями на згадку. У нього було приблизно 57 таких альбомів.
50 слайд
Кардмейкінг – це мистецтво виготовлення вітальних листівок своїми руками. Поєднують різні техніки оздоблення – кавові зерна, стрази, бісер, штучні квіти, стрічки.
51 слайд
Креолізований текст ми застосовуємо, коли діти заповнюють сторінки фейсбука.
54 слайд
Пантбук (пан бук) – книжка-розгортка, в якій вербальні запитання поєднуються з відповідями, картинками-відповідями.
55 слайд
Робота в групах.
56 слайд
Працюючи з креолізованими текстами, зрозуміла, що вони допомагають учням осмислити інформацію, трактувати її, застосовувати в конкретних умовах. Джерелом інформації виступає не тільки вчитель, а й комп’ютер, планшет, мобільний телефон. Здобувачем освіти сьогодні це цікаво, це привертає увагу. Звичайно, не можна забувати про те, що наша основна робота – це робота зі словом. Але креолізовані тексти урізноманітнюють урок, активізують пізнавальний інтерес, сприяють кращому запам’ятовуванню. Не треба перевантажувати, але нескладні у виконанні креолізовані тексти застосовувати варто.
Сподіваюсь, що креолізованим текстам ви поставите лайк, а не дізлайк.