. «Додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Периметр трикутника».

Про матеріал
Тип уроку: комбінований. Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа, периметр трикутника. Міжпредметні зв’язки: українська мова, природознавство. Обладнання: схеми-опори, обчислювальні таблиці, малюнки, мультимедійне обладнання; підручник «Математика» (автор М.В.Богданович, Г. П. Лишенко с.4-5).
Перегляд файлу

Управління освіти адміністрації

Холодногірського району Харківської міської Ради

Харківська гімназія № 152

                    Харківської міської ради Харківської області

 

 

 

 

 

 

 

 

 

               Конспект уроку з математики в 3 класі

 

Тема. «Додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Периметр трикутника».

 

 

 

 

 

 

 

                                                                       Підготувала

вчитель початкових класів

вищої категорії

методист

Бацула Наталія Володимирівна

 

 

 

 

 

 

 

Тема. «Додавання і віднімання двоцифрових чисел без переходу через десяток. Периметр трикутника».

Мета:

  • формування предметних компетентностей:

актуалізувати знання учнів з теми «Нумерація чисел у межах 100», розуміння школярами понять «позиційний принцип запису числа», «розрядний склад числа»; навчати правильного запису чисел у межах 100, додавати та віднімати числа без переходу через десяток; повторити структурні елементи задачі; вдосконалювати вміння розв’язувати задачі, обчислювати периметр трикутника; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

  • формування ключових компетентностей:
  • уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
  • комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;
  • соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
  • інформаційної: розширити знання учнів про Всесвіт;
  • громадянської:виховувати бережливе ставлення до природи, розвивати здатність екологічно мислити.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: позиційний принцип запису числа; розрядний склад числа, периметр трикутника.

Міжпредметні зв’язки: українська мова, природознавство.

Обладнання: схеми-опори, обчислювальні таблиці,  малюнки, мультимедійне обладнання; підручник «Математика» (автор М.В.Богданович, Г. П. Лишенко с.4-5).

 

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організація класу. «Психологічна настанова».

Усміхніться один одному, подумки побажайте успіхів на цілий день.

Девіз нашого уроку:

 Щоб  водити  кораблі, щоб  у  небо  злітати,

Треба  все  нам  уміти, треба  математику  знати.

Хто  науку  цю  цікаву добре  буде знати,

Той  ніколи  в  кожній справі не  буде блукати.

2.Актуалізація опорних знань.

1) Математичний диктант. Каліграфічна хвилинка. Індивідуальна робота(прийом «Інтрига»)

— Ми сьогодні вирушаємо у подорож... Але куди?
Щоб загадку розгадати
Потрібно слово розкодувати.
Настав час вже показати,
Що ви пам’ятаєте та знаєте.

Запишіть число, в якому 6 десятків і 5 одиниць; 2 десятки і 8 одиниць.(65,28)

Запишіть найбільше двоцифрове число.(99)

Запишіть найбільше одноцифрове число. (9)

Запишіть найменше двоцифрове число.(10)

Запишіть число, попереднє до числа 70.(69)

Запишіть число, наступне до числа 70. (71)

Запишіть число, наступне до числа 39. (40)

Запишіть число, попереднє до числа 39. (38)

Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків:80+4 (84)

Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків:70+3 (73)

Запишіть число, яке представлене у вигляді суми розрядних доданків:50+1 (51)

Запишіть число, розв’язавши приклад : якщо від числа 34 відняти кількість його одиниць(30)

Запишіть число, розв’язавши приклад : якщо від числа 34 відняти кількість його десятків.(3)
Запишіть число, розв’язавши приклад : якщо від числа 62 відняти кількість його одиниць(60)

Запишіть число, розв’язавши приклад : якщо від числа 62 відняти кількість його десятків.(2)

2)Гра «Шифрувальники». Робота в парах.
Запишіть відповіді двоцифрових чисел у порядку зростання.

Ч 10

Й 69

А 38

Л 73

К 60

У 28

Ю 3

Х 99

О 2

Ь 51

М 30

Ш 71

Ц 40

И 65

Я 84

І 9

-Ми будемо подорожувати Чумацьким Шляхом.

-А ви знаєте, тлумачення цих слів?

3)Інформаційна хвилинка. Робота зі словником.(або інформація з інтернету :Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.)

Чума́цький Шлях — власна назва галактики, у якій розташована наша Сонячна система, а також усі зорі, які ми бачимо неозброєним оком.

Українці здавна мали різні назви нашої галактики: Становище, Стан, Чумацький Шлях.

припускають, що назва походить від того, що чумаки розсипали сіль (зірки) по дорозі.

ІІ. Основна частина

  1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

-А чи готові ви до подорожі? Налаштуйтесь на роботу. Працюємо в парах.

- Заповніть таблицю за зразком

- Який висновок можна зробити?

Властивість

Способи обчислення та їх обґрунтування

Додавання суми до суми

34+12=(30+4)+(10+2)=(30+10)+(4+2)=40 + 6 = 46

35 + 24 = ( + ) + (…. + ….) = (+ ) + (.. + ….) = + = …..

Висновок :……………………………………………………………………..

Віднімання суми від суми

34-12=(30+4) -(10+2)= (30-10) +(4 -2) = 20 + 2 = 22

 79 - 26=(+)- (..+..)=(-)+(- ) = + = ….

Висновок: ……………………………………………………………………..

Трикутник

23+34+31=(…+…+…)+(…+…+…)=…..+…..=…..

Висновок……………………………………………………………………

Висновок .Замінили обидва доданки сумою розрядних доданків і виконали порозрядне додавання.

Висновок . Зменшуване розкладається на суму розрядних або зручних доданків, а від'ємник - на розрядні доданки

Висновок. Знаходження периметра трикутника.

-Яка тема нашого уроку? (Відповіді учнів)

2.Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

- А для чого нам потрібно все це знати ? (Відповіді учнів.)

3.Вивчення нового матеріалу.

1) Робота за підручником.

а)  Усне обчислення прикладів (с. 4,№ 14)Прийом «Моментальне фото » (запам'ятати і записати).

Екіпажам - готовність номер 1.

Перевірити порядок на робочому місці,положення тіла під час письма.

 Відлік:100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20,10, пуск!

 Щоб наші космічні кораблі набрали відповідну швидкість,ми маємо перевірити свою пам'ять .

32     +  15= 47                     36  -      25 = 11

 

30  2    10  5                    30       6    20  5

30 + 10 = 40                     30 - 20 = 10

2 + 5 = 7                           6 - 5 = 1

  1. + 7 = 47                      10 + 1 =  11

б) Інформаційна хвилинка.

Летіти в незвідане непередбачувано. Звернемось на допомогу до інтернету.

Історія відкриття Галактики .

 

 

Форма Чумацького Шляху, яку дослідив Вільям Гершель 1785 року. Сонячна система знаходиться посередині. Щоб бути вченим, треба вміти добре рахувати.

в) Розв’язування прикладів.(с.5 № 15) Самостійна робота за варіантами із наступною перевіркою за записом на дошці. (Прийом «Коментування»). Взаємоперевірка.

Варіант №1.

53+40=        78-5=          78-50=           88-23=          34+45=           53+4=

Варіант № 2.

33+40=        98-5=          78-30=           77-23=          32+44=           65+4=

г) Інформаційна хвилинка.

Окрім зірок до складу Галактики входять також численні газопилові хмари, які послаблюють світло віддалених зір. Про це вчені узнали набагато пізніше. Зараз ми і перевіримо, хто із вас найшвидший, найуважніший.

д) Розв’язування прикладів. (с.5 № 16) Гра «Хто швидше? ». Прийом «Естафета».

Робота в командах .

е) Інформаційна хвилинка.

Досі вченим складно відповісти на питання про вік, розміри нашої Галактики.

Продовжимо тренуватись. Задачі нам допоможуть….

2)Розв’язування задач. Робота на дошці. Коментування дітей (корекція вчителя) за планом.

                                           План роботи над задачею.

1. Згадайте інструкції щодо розв'язання задач.

2.  Складіть задачу за таблицею або за схематичним зображенням.

 

 

Було

Настригли

Всього

1 вівця

        6 кг

 

? кг

2 вівця

       5 кг

3 вівця

        5 кг

 

 

 

3.Дайте відповіді на наступні питання.

  Чи можна відразу відповісти на запитання задачі? ( Ні.)

– Яку дію виберемо першою ? (Множення. )

– Яку дію виберемо другою ? (Додавання. )

– Як називаються компоненти при додаванні? (Перший доданок, другий доданок, сума.)

– Запишіть розв’язання задачі виразом або по діях.

( 6 + 5* 2) =16

Щоб добре працювати треба і відпочивати.

3)Фізкультхвилинка.

Заніміла наша спинка
І затерпли кулачки.
Зараз фізкультхвилинка,
Наші любі діточки.
Позгинали вправні пальці
В кулачок і з кулачка.
А тепер, немов у танці,
Затанцюєм гопачка.
І ось так поставим руки
До плечей - і розведем,
Колові ми зробим рухи
І на парти покладем.

3)Робота з геометричним матеріалом (прийом «Мозковий штурм»).

-З цих фігур придумайте для себе космічний корабель для майбутніх подорожей….

- Прочитайте казку та знайдіть ознаки цих фігур.

«Казка про Трикутник та Чотирикутник»
Були собі Трикутник та Чотирикутник. Запросив Трикутник Чотирикутника до себе в гості і почали вони один поперед одного вихвалятися.

  •                   Ти знаєш, друже, що в мене три сторони та три кути.
  •                   Вибач, Трикутнику, а в мене їх по чотири.

Розгнівався Трикутник .

  •                   Вибач, але за периметром я можу бути більшим, ніж ти ! Все це залежить від довжини сторін.
    Від того часу не приятелюють трикутники з чотирикутниками.

-Знайдіть на малюнку трикутник та чотирикутник. Обґрунтуйте відповідь.

Картинки по запросу казки про геометричні фігури

 

-Знайдіть периметри многокутників за схемою та з’ясуйте, хто правий?Робота в парах.

Р= а+в+с

Р=а+в+с+d

ІІІ. Заключна частина.

      1. Домашнє завдання

С.5, № 21, 22.

      2. Рефлексія (з використанням прийому «Мікрофон»).

От і Земля. Наша подорож завершилася .У польоті ви добре подолали всі труднощі й випробування. Важким був шлях,але ви досягли кінцевої мети. Повторили матеріал показали хороші знання,виявили, кому і над чим треба попрацювати.
Ой,а на Землі нас чекає несподіванка. Ви ж тепер герої. У вас хочуть взяти інтерв'ю.

  • Чи сподобалась вам подорож?
  • Як називається наша Галактика? Чому така назва?
  • Що вам найбільше запам'яталося?
  • Назвіть способи обчислення двоцифрових чисел без переходу через десяток.
  •  Як знайти периметр трикутника?
  • Що було важким у польоті?
  • Хто або що вам допомагало долати труднощі?
     
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Степанова Наталія Іванівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
27 липня 2019
Переглядів
945
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку