Математика 4 клас
Тема. Додавання і віднімання іменованих чисел, виражених у мірах довжини і маси.
Мета. Ознайомити учнів із прикладами письмового додавання і віднімання іменованих чисел, виражених в одиницях вимірювання довжини та маси; закріплювати вміння учнів розв’язувати задачі вивчених видів; розвивати мислення, пам’ять; виховувати самостійність, наполегливість в роботі.
Обладнання. Ілюстрації з зображенням міста, картки.
Хід уроку
І. Організація початку уроку.
- Доброго дня, діти. Подивіться мені в очі. Поглянемо один на одного, посміхнемося.
- Сьогодні урок математики проведу у вас я, звати мене Надія Іванівна.
- Сідайте, будь ласка.
- Тож нехай девізом нашого уроку будуть такі слова:
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Урок у нас сьогодні незвичайний. Ми з вами здійснимо подорож нашим рідним містом . Ви, мабуть, знаєте, що в цьому році була проведена акція «7 чудес міста Суми». А які саме споруди потрапили до цього списку ви дізнаєтесь подорожуючи.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Спочатку з’ясуємо, чи готові ви до подорожі? Перевіримо д/з. (1 оцінка)
- Відкрийте зошити. Які завдання ви опрацювали вдома?
- Про що дізналися в першій дії? Яку отримали відповідь?
- Про що дізналися в другій дії? Яку отримали відповідь?
- У кого інша відповідь? Хто розв’язав задачу, склавши вираз?
- Молодці, задачу розв’язали правильно.
Проведемо самоперевірку обчислених виразів. Звірте розв’язання виразів із записами на дошці.
Підсумок. Я переконалася, що ви добре працюєте з багатоцифровими числами. До подорожі готові.
1. Каліграфічна хвилинка.
- Діти, відступіть 4 клітинки, запишіть число.
Одинадцяте листопада
Класна робота
- Так, як починаємо подорожувати нашим містом, можливо ви пригадаєте, рік заснування Сум? Тож давайте каліграфічно запишемо разом зі мною цю знаменну дату,
збільшіть число в 10 раз, запишіть сусідів останнього числа:
1655 16550 16549 16551
- Визначте, скільки всього десятків в першому числі? Скільки всього сотень в другому числі?
Підсумок. Молодці. Охайні й каліграфічні записи.
ІV. Опитування учнів.
1. Робота на картках.
Починаємо подорож. Попрацюємо на картках. У кого виникнуть труднощі при виконанні завдання, ви можете відкрити картку. Всередині знайдете допомогу.
- Можливо, є бажаючі?
Картка № 1 (за партою);
Картка № 2 (за партою);
Картка № 3 (біля дошки, працює весь клас) (1 оцінка)
Картка № 4 (біля дошки самостійно, сама перевіряю. При перевірці роботи:
- Діти, уявіть собі таку трикутну ділянку. Який трикутник вона утворює?
(Рівнобедрений). (1 оцінка)
2. Усні обчислення.
- Щоб дізнатися про перше з чудес нашого міста, порахуємо усно. Пограємо у гру «Шифрувальник». Підготуємося до неї , повторимо одиниці вимірювання довжини і маси.
- Які ви знаєте одиниці вимірювання довжини?
- Скільки см в 1 дм? Скільки дм в 1 м? Скільки м в 1 км?
- Які ви знаєте одиниці вимірювання маси?
- Скільки г в 1 кг? Скільки кг в 1 ц? Скільки ц в 1 т? Скільки кг в 1 т?
- Де ви в житті зустрічаєтеся з цими одиницями вимірювання величин?
Отже, граємо. Відповідь кожного прикладу позначена певною буквою.
Н 750 кг / 1 т – 250 кг Ь 98 ц / 10 т – 2 ц К 1кг 700г / 2 кг – 300г
А 63 см / 1 м – 37 см Л 96см / 10 дм – 4 см Т 170см / 2 м – 30 см
Розташуйте самі відповіді в порядку зростання, не звертаючи увагу на одиниці вимірювання величин.
63 96 98 170 63 750 1700 63
А л ь т а н к а
Підсумок. Молодці! Дізналися про перше чудо нашого міста. Це альтанка – символ Сум.
V. Оголошення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми попрацюємо з іменованими числами, вираженими в одиницях довжини і маси. Ознайомимося з різними способами додавання і віднімання іменованих чисел та закріпимо вміння розв’язувати задачі вивчених видів.
- Які ж числа називають іменованими? (Числа, які дістаємо при вимірюванні величин).
VІ. Опрацювання нового матеріалу.
- Щоб дізнатися про друге чудо нашого міста, ознайомимося з новим матеріалом. Допоможе вам зрозуміти тему уроку ця таблиця.
- Зверніть увагу на перше завдання таблиці. Треба від 46 м ….відняти …
Існує два способи віднімання іменованих чисел:
І спосіб – замінити кожне число меншими одиницями довжини і виконати віднімання;
ІІ спосіб – віднімати так, як вони записані.
Розгляньте друге завдання.
- Так як ви учні 4 класу й вмієте самостійно здобувати знання. Зробіть висновок, як можна додавати іменовані числа?
- Запишемо й розв’яжемо цей приклад на дошці. Хто мені допоможе?
Підсумок. Як же можна додавати і віднімати двоцифрові числа?
Знайомимось з другим чудом нашого міста. Це краєзнавчий музей.
VІІ. Закріплення й повторення матеріалу. (15 хв)
1. Первинне закріплення.
- Закріпимо здобуті знання і дізнаємось про третє чудо нашого міста.
Відкрийте підручники на с. 56.
І в. – виконує завдання №357 (2) (1895, 12265); КОМЕНТОВАНО (1 оцінка)
ІІ в. - №359 (2) (26530, 12370). САМОСТІЙНО
- Знаходимо суми і різниці одним зі способів.
- Перевіримо виконання завдання.
Підсумок. Добре справилися з завданням. Третє чудо нашого міста – дитячий парк «Казка».
2. Розв’язування задач.
а) Задача № 360. (1 оцінка)
- Повторіть задачу за скороченим записом.
- Розберемо задачу від запитання до данних.
- Складемо план розв’язування задачі.
1) Яка маса курки?
2) Яка маса курки і гуски разом?
3) Яка маса індика?
4) Яка маса усієї птиці?
Розв’язання
1) 5 кг 720 г – 3 кг 345 г = 2 кг 375 г
2) 5 кг 720 г + 2 кг 375 г = 8 кг 095 г
3) 8 кг 095г + 4 кг 390 г = 12 кг 485 г
4) 2 кг 485 г + 8 кг 095 г = 20 кг 580 г
Відповідь: маса усієї птиці 20 кг 580 г.
б) Розв’язування задачі № 361 самостійно за коротким записом.
50 п. – 1 ц 50 кг
100 п - ? кг
Розв’язання
І спосіб
150 • (100 : 50) = 300 (кг) = 3 (ц)
ІІ спосіб
150 : 50 • 100 = 300 (кг)
в) Самостійна робота.
Знайти суми і різниці іменованих чисел (з таблиці).
- Познайомтеся з останніми спорудами, які входять в сімку чудес: Іллінська церква, Спасо-Преображенський кафедральний собор, Троїцький собор, Спасо-Воскресенський кафедральний собор.
VІІІ. Домашнє завдання. (3 хв)
Задача №362, приклади № 363 (І в. – перший рядок, ІІ в. – другий рядок).
ІХ. Підсумок уроку. (3 хв)
- Чого ми навчилися на уроці?
- Ми ознайомилися з двома способами письмового додавання і віднімання іменованих чисел; вдосконалювали вміння розв’язувати такі приклади і задачі вивчених видів. Ознайомилися з сімома чудесами нашого міста Суми.
Оцінювання роботи учнів.
Картка №1
Розв’яжи задачу.
З двох метрів тканини пошили 3 спідниці. Скільки таких спідниць можна пошити з 8 метрів тканини?
2 м – 3 сп.
8 м - ? сп.
План розв’язування
1.У скільки разів збільшилась кількість тканини?
2. Скільки спідниць можна пошити з 8 метрів тканини?
Картка № 2
Розв’язати і зробити перевірку.
45705 390004
24423 42866
Картка № 3
Склади і розв’яжи задачу за поданою схемою.
І - учнів
ІІ - учнів учнів
ІІІ - ? учнів
І – 8 учн.
ІІ – 10 учн. 32 учн.
ІІІ - ? учн.
План розв’язування
1. Скільки учнів І і ІІ класів відвідують гурток?
2. Скільки учнів третього класу відвідують гурток?
Картка № 4
Розв’яжи задачу.
Периметр трикутної ділянки 790 м. Довжина однієї сторони ділянки 230 м, а другої – 280 м. Яка довжина третьої сторони?
а – 230 м
b – 280 м Р = 790 м
с - ? м
1. Яка довжина двох сторін трикутної ділянки?
2. Яка довжина третьої сторони?