Тема. Круглі числа. Периметр прямокутної ділянки.
Мета. Закріплювати знання учнів про круглі числа, співвідношення одиниць вимірювання довжин, вміння знаходити периметр прямокутника. Закріплювати вміння знаходити значення виразів на додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, фантазію. Виховувати культуру спілкування, взаємодопомогу, любов до математики, інтерес до астрономії.
Тип уроку: закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: таблиця «Планети Сонячної системи», картки з довідковою інформацією про планети, схеми для усного рахунку, картки для самостійної роботи, лінійки, олівці.
Хід уроку
І. Підготовчий етап
Дзвоник пролунав веселий,
Дружно всіх він кличе в клас.
Що ж цікаве на уроці
Пропоную я для вас?
2. Ребуси.
Учитель. Дружба з такою точною і необхідною наукою, як математика, допоможе здійснити нам космічний політ на деякі з планет Сонячної системи. Вашими вірними друзями сьогодні будуть...
(діти відгадують ребуси і читають на зворотному боці).
ві3ла — уважність
ві3на— кмітливість
р1а — взаємодопомога
7'я — винахідливість.
— Вашим бортовим путівником буде книжка, а зошит — журналом, у ньому космонавти записують свої спостереження й результати досліджень, які стосуватимуться круглих чисел і периметра прямокутника.
3. А девізом уроку стануть слова:
Щоб у космос літати,
Щоб до зірок дістати,
Треба гарно нам всім
Математику знати.
4. Гра «Очікування».
ІІ. Каліграфічна хвилинка
— Пригадайте цифри, які були в ребусах на початку старту. (3, 1, 7).
ІІІ. Довідкове бюро.
- І так, ви виконали перше завдання. Ми потрапляємо на планету, орбіта якої знаходиться між орбітами Меркурія і Землі. Це планета під номером 2…
(відповіді дітей)
(Ребус — нераВе).
— Венера повільніша за Меркурій, тому що тільки двічі на рік обертається навколо Сонця. Зовні Венера дуже гарна, адже загорнута у пухнасті густі хмари, як у вату. Та крізь них не може пробитись жоден сонячний промінчик. І тому на Венері вічна ніч. Каміння тут дуже гладеньке, бо всюди господарюють урагани, які піднімають з поверхні пісок і кидають його на розпечені скелі.
IV. Усний рахунок
- Відпочивши на Венері, ми продовжуємо нашу подорож. Пропоную вам потренувати мозок і провести усний рахунок.
Робота з таблицями «Усний рахунок. Круглі числа»
- Як називаються числа, операції над якими ми зараз виконали? (Круглі). А чому їх так названо? (Бо вони закінчуються нулями)
Робота з підручником. Впр №364, 365. Усно..
ІІІ. Довідкове бюро.
- Молодці! Ми з вами вже на чудовій планеті. До речі, ми - перші земляни, які долетіли до цієї планети—ранУ.
— Уран дуже схожий на Юпітер. Він майже у 4 рази більший за Землю. Температура на планеті -220-230 °С. В Урана є 5 супутників. Уран рухається навколо Сонця «лежачи на боці» та ще й обертається, як і Венера, у зворотному напрямку.
ІV. Математичний диктант
- Наш політ триває. Давайте виконаємо завдання наступної планети – напишемо математичний диктант з використанням круглих чисел.
Взаємоперевірка.
V. Довідкове бюро.
- Довідкове бюро повідомляє, що ми висадились на п’яту планету…. — терЮпі.
— А от і ні! На Юпітері висадитися взагалі неможливо. Ця планета утворена суцільними хмарами, всередині яких — ядро. Отож не така вже й велика ця планета, як здається. А ще Юпітер дуже швидко обертається навколо своєї осі (кожні 10 годин). Напевно, так планета гріється, адже на Юпітері дуже холодно. Мов почесна варта, довкола Юпітера обертається 16 супутників.
VІ. Повторення вивченого матеріалу
- Наша подорож триває. Під час космічної подорожі ви будете розв'язувати приклади. Відкриваємо путівники. У вправі № 367 1-й варіант розв’яже перший приклад, а 2-й – відповідно – другий.
2. Взаємоперевірка.
VІІ. Довідкове бюро.
- Ми долетіли до шостої планети — турнСа.
VІІІ. фізкультхвилинка
Ми на Місяць прилетіли,
На зручній площадці сіли,
У скафандри одяглись
І гуляти подались.
Як незвично нам ходити,
Так і хочеться злетіти,
Тут, на Місяці, в шість раз
Легші стали ми ураз.
ІХ. Робота над задачею
2. Робота над задачею № 368.
Х. Довідкове бюро.
ХІ. Задачі-жарти
- Летимо далі! Пропоную вам відпочити і розв’язати задачі-жарти.
ХІІ. Довідкове бюро.
- От ми і долетіли до планети — арсМ.
— Марс відрізняється від інших планет червонуватим кольором. Хмар на Марсі немає, хоча є сніг. Він з'являється зимою на полюсах, і тоді Марс видається одягнутим у білу шапочку. Влітку сніг тане. У різних напрямках планету перетинають напрочуд рівні канали. Через це Марс нагадує м'ячик, загорнутий у гамак. На Марсі часто бувають пилові бурі. Марс — піщана пустеля, всипана камінням.
Є і гори, вкриті снігом, ніби полярна шапка Марса. Є два супутники — Фобос та Демос, що в перекладі означають «страх» і «жах».
ХІІІ. Домашнє завдання
ХІV. Підсумок уроку
ХV. Оцінки.
ХVІ. Рефлексія.