Симфонічна музика
Симфонія — це великий музичний твір для симфонічного оркестру, що складається з чотирьох частин, кожна з яких має свою назву та характер. Частини симфонії чергуються за контрастним принципом.
1-ша частина: швидка, енергійна (сонатне алегро); 2-га частина: повільна, спокійна, лірична; 3-тя частина: танцювальна (менует або скерцо); 4-та частина: яскравий, динаміч-ний фінал.
Увертюра - 1. Інструментальний вступ до театральної вистави з музикою (опери, балету, оперети), кантати або ораторії, кінофільму тощо). 2. Одночастинний концертний твір сонатної форми, часто програмовий, з складними образами та композиційними якостями.
Концерт - 1. Прилюдне виконання музичних творів. 2. Жанр великого, віртуозного за характером музичного твору для соліста (інколи двох - трьох) з оркестром у формі тричастинного сонатного циклу. 3. Поліфонічний вокальний або вокально - інструментальний твір, який спирається на співставлення двох або кількох партій (співацьких голосів, органа, інструментального ансамблю).
Сюїта - циклічний інструментальний твір, який складається з кількох самостійних за кількістю, порядком і способом сполучення п’єс, об’єднаних художнім задумом.
Поема – 1. Невелика інструментальна п’єса лірико-драматичного або лірико - розповідного характеру з вільною побудовою. 2. Великий одночастинний оркестровий програмовий твір. 3. Великий вокальний або вокально-інструментальний твір.
Фантазія - 1. Музичний твір довільної форми, яка не співпадає з усталеними побудовами. 2. Інструментальна п`єса примхливого, фантастичного змісту і характеру музики, якій притаманний відхід від звичних композиційних схем. 3. Жанр інструментальної або оркестрової музики, який наближується до парафрази чи рапсодії.
Рапсодія - вокальний або інструментальний твір вільної форми, що складається з різнохарактерних, контрастних епізодів. Для нього характерне використання справді народних тем.