Документ "Урок. Числівник як самостійна частина мови"

Про матеріал
Документ "Урок. Числівник як самостійна частина мови"Документ "Урок. Числівник як самостійна частина мови"Документ "Урок. Числівник як самостійна частина мови"Документ "Урок. Числівник як самостійна частина мови"
Перегляд файлу

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ПОКРОВСЬКИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ»

 

 

 

 

 

КОНСПЕКТ

уроку з української мови

Тема. Числівник як самостійна частина мови

4 клас

 

 

 

 

 

Студентки 4 курсу 41-ПО групи

Спеціальність 013

Початкова освіта

Соколенко Анастасіі Олександрівни

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2022 рік

Клас: 4                                                                                                               Дата: 14.02.22

Тема. Числівник як самостійна частина мови

Мета: ознайомити з поняття про числівник як частину мови, його функцію в мовленні; вчити правильно ставити питання до числівників; розвивати пізнавальну  активність учнів; виховувати культуру мовлення.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: інтерактивна дошка, комп’ютерна презентація.

Література:

  1. Українська мова та читання : підруч. для 4 кл. закл. загал. серед. освіти (у 2-х ч.) : Ч. 2 / І. О. Большакова, І. Г. Хворостяний. — Харків : Вид-во «Ранок», 2021. — 128 с. : іл.
  2. https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=q2gT1d_JFR4

Хід уроку

  1. Організація початку уроку
  1. Привітання

Добрий день! У добрий час!

Рада, діти, бачить вас.

Ви почули всі дзвінок?

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався?

На перерві постарався.

Зараз сядуть всі дівчата

А за ними і хлоп’ята.

Тож гаразд часу не гаймо

І роботу починаймо!

  1. Перевірка готовності учнів до уроку
  • Діти, а зараз ми з вами перевіримо чи всі готові до уроку. Подивіться, щоб на ваших партах були підручник, зошит, ручка та олівець. Чудово! Приберіть з своїх парт усі зайві речі до рюкзаків, ми розпочинаємо урок.

 

  1. Емоційне налаштування на урок
  • Діти, а зараз погляньте на слайд. За допомогою своєї руки, покажіть, який у вас настрій. (Діти показують, який у них настрій: лайк, дизлайк, долонька)
  • Бачу, що не у всіх гарний настрій. А для того, щоб підняти настрій, подивіться один одному в очі, посміхніться, передайте частинку свого гарного настрою іншим. (Діти повертаються один до одного та посміхаються)
  • Ось бачите, від ваших посмішок затишніше й світліше стало у нашому класі. Сподіваюсь, що сьогодні на уроці ви зможете проявити свою кмітливість, показати свої знання та отримати від цього радість і задоволення. 

 

  1. Актуалізація опорних знань учнів

1. Вправа «Мікрофон»

- Діти, давайте разом з вами за допомогою вправи «Мікрофон» пригадаємо, що ми вже знаємо із сьогоднішньої нової теми. (Я задаю запитання, а діти відповідають на нього передаючи мікрофон)

- Що таке числівник? На які питання відповідають числівники?

- Які бувають числівники?

- Добре, пригадали. Молодці!

  1. Каліграфічна хвилинка
  • Розгорніть, будь ласка, свої зошити. Запишіть число – Чотирнадцяте лютого. Класна робота. З нового рядка запишіть до зошиту слова числівники. Я вам буду зачитувати слова, а ви повинні записати лише ті, які вважаєте числівниками.
  • Отже, гарно запишіть числівники через кому.
  • Перше слово ми запишемо з якої літери? (З великої літери) А наступні через кому з якої літери ми запишемо?(З маленької літери)
  • Молодці!
  • П’ять, зелений, велосипед, тринадцятий, один, ганчірка, четверо, три, мавка.
  • Скажіть, які слова ви записали. (Викликаю учня)
     

III. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

  • Сьогодні на уроці ми знову будемо подорожувати країною Знань! В ній ми ознайомимося з поняттям про числівник як частину мови, його функцією в мовленні, навчимось правильно ставити питання до числівників. Будьте активні, уважні, адже здобутті знання знадобляться вам на уроках української мови у старших класах.             

 

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Розповідь вчителя з елементами бесіди
  • Давайте почнемо роботу!
  • Погляньте на слайд. Давайте прочитаємо вірш.

                    Число числівник назове,

  У світ лічби вас поведе.

  Ми навчимося рахувати,

  І додавати й віднімати.

  Одна на світ Батьківщина,

  І матір теж одна-єдина,

  Над нами сонечко одне,

  Проміння шле нам золоте.

  Земля одна, планет багато,

  На небі тисячі зірок.

  Шість буднів тижня - одне свято ,

  І безліч у полях квіток.

  Число числівник називає,

  І всяк школяр це добре знає.

  Один, два, три, чотири, п'ять  -

  Учімось, друзі, рахувать.

  •  Назвіть числівники, які почули у вірші.
  • Як ви зрозуміли, що це числівники?
  • Прочитайте правило у підручнику на сторінці 41.
  • Повторіть правило без підручника.
  1. Робота з підручником. Вправа 1, сторінка 41
  • Давайте розглянемо вправу 1 у підручнику. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
  • Що відбувається? Розкажіть, у яких випадках потрібно називати кількість предметів. Якими способами записують числа?
  • Порахуй кількість оладок. Яку назву має частина мови, що називає кількість предметів?
  • Котрий оладок лежить зверху: перший, другий, третій…?
  • Яку назву має частина мови, що називає порядок предметів при лічбі?
  • Дуже добре!

 

  1. Робота з підручником. Вправа 2, сторінка 41
  • Наступне наше завдання – вправа 2. Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
  • Запишіть числівники в таблицю.
  • Вісім, чотири, четвертий, восьма, дев’ять, шістнадцять, шістнадцята, сімнадцята, сорок, дев’яте, дев’яносто, сороко`вий, дев’яностий, сімнадцять.
  • Запишіть словосполучення з трьома числівниками за зразком.

одн., ж. р. Зразок. Вісім булочок — восьма булочка, … .

  • У яких числівниках ми можемо визначити число і рід? Чим ці числівники відрізняються від прикметників?
  • Розумнички!

 

  1. Фізкультхвилинка (https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=q2gT1d_JFR4)

 

IV. Закріплення знань, формування вмінь та навичок

  1. Гра «Приготуй оладки»
  • Трохи відпочили, а тепер ми з вами пограємо в гру «Приготуй оладки»! Погляньте на сторінку 42 у нашому підручнику.
  • Прочитайте завдання до вправи 3. Що потрібно зробити?
  • Запишіть словами інгредієнти для приготування оладок та їхню кількість. Обведіть числівники. Визначіть, за допомогою яких предметів і пристроїв можна виміряти потрібну кількість продуктів.
  • 1 склянка борошна, 150 мл кислого молока, 80 мл олії, 16 г розпушувача, 10 г солі, 15 г цукру, 1 кг яблук, 2 яйця.
  • Зразок. Інгредієнти: шістнадцять грамів розпушувача для тіста, вісімдесят мілілітрів олії, … . Довідка. Грамів, кілограм, мілілітрів.
  • Молодці!
  • Погляньте на оголошення, кухар зробив декілька помилок, давайте йому допоможемо відредагувати це оголошення!
  • Оголошення. Сьогодні, шістнадцятого дня п’ятниці у липні о чотирнадцятій секунді у їдальні будемо готувати оладки. Запрошуємо всіх! (Тренерка з приготування оладок)
  1. Робота з підручником. Вправа 4, сторінка 42
  • Ви дуже швидко працюєте, розумнички! Давайте швиденько розглянемо вправу 4.
  • Прочитайте завдання про себе. Що потрібно зробити?
  • Допишіть текст, використовуючи малюнок. У світі є свята, пов’язані зі звичними для нас предметами. Шістнадцятого липня святкують День кукурудзяних оладок. Шістнадцяте листопада — це … .
  • Довідка. День солом’яного бриля, День батарейки, День застеляння ліжка, День ґудзика, День довгих пістрявих шарфів.
  • Про які незвичні свята ви знаєте?
  • Дуже добре, молодці.

 

V. Підсумок уроку

  1. Технологія «Незакінчене речення. Кубик Блума»
  •    Наш урок добігає кінця. А щоб відстежити, чи все ви правильно запам’ятали, ми скористуємося чарівним кубиком з незакінченими реченнями. Я кидаю будь-кому з вас кубик, він його ловить. Та сторона, яка випала, вказує на те, що йому потрібно зробити: відповісти на запитання або виконати завдання. Якщо відповідь учня неповна, то однокласники можуть допомогти йому, доповнити її.  Якщо все правильно, то цей учень кидає іншому.
  • Дай відповідь на запитання. Числівник — …  частина мови. 
  • Дай відповідь на запитання. Числівники називають кількість … та відповідають на питання … .
  • Дай відповідь на запитання. Числівники називають … при лічбі й відповідають на питання … .
  • Наведи приклади кількісних числівників.
  • Наведи приклади порядкових числівників.
  • Вісім. Який це числівник? Кількісний чи порядковий?
  • Розумнички, всі правильно закінчили речення!

 

  1. Рефлексія
  • Пропоную вам усно відповісти на питання.
  • Чи були ви сьогодні справжніми розумничками?
  • Чи було вам цікаво на уроці?
  • У яку країну ви сьогодні знову завітали? Що ви там дізналися?

 

VI. Повідомлення д/з

  • Відкрийте ваші щоденники та запишіть домашнє завдання. Сторінка 42, вправа 5. Знайдіть й запишіть дати цікавих свят.
  • Гарного дня!

 

 

docx
Додано
2 липня 2022
Переглядів
676
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку