Клас: 3
«Дизайн і технології» за програмою НУШ: ТИПОВА ОСВІТНЯ ПРОГРАМА ДЛЯ ЗЗСО, розроблена під керівництвом О.Я. Савченко до підручника "Я досліджую світ» 3 класу (2 частина) (автори Н. Морзе,
О. Барна).
Тема. Виготовлення виробу в техніці пап’є-маше
Мета: ознайомити учнів із правилами роботи у техніці папьє-маше, удосконалювати вміння працювати з папером, забезпечити продуктивну та творчу роботу над виготовленням виробу; розвивати в учнів творче мислення; виховувати акуратність у роботі, любов до роботи.
Обладнання: основа тарілочки, харчова плівка, папір чи газети, ножиці, клей, вода.
І. Ознайомлення з технікою
-
Слово «пап’є-маше» в перекладі з французької означає «жування папір», ця доступна для кожного техніка, за допомогою якої можна виготовити будь-які форми. У техніці пап’є-маше можна зробити як вироби, відокремлені від основи (незамкнута об’ємні форми), так і скульптури. Зародилася ця техніка в 18 столітті у Франції, але деякі дослідники вважають, що мистецтво це родом з Південно-Східної Азії, де здавна робили густу клейку масу з дрантям, якою потім обмазували глиняні вироби.
-
Для створення незамкнута об’ємних форм використовують папір, клей (добре підходить для цих цілей шпалерних клей або клейстер), вазелін (або жирний крем), форму-заготовку. Форма може бути будь-яка: в кінці виготовлення пап’є-маше можна легко підкоригувати її край ножицями. Але краще відразу вибирати ту форму, яку ви хочете створити. Якщо відповідної форми ви не бачите, спробуйте виготовити її самостійно. Для цього можна використовувати полімерну глину (виліпив з неї форму, просушіть її в духовці), глину навпіл з піском (яку потрібно природним чином висушити, а потім покрити зверху парафіном).
-
Після цього беремо папір і рвемо (саме рвемо, а не ріжемо!) його шматочками приблизно 3-4 см (розмір може змінюватися як в меншу, так і в більшу сторону і залежить як від розміру виробу, так і від тонкощів роботи і товщини паперу). Можна заготовити різний папір: самий тонкий (можна наприклад, газету) покласти під низ - вона добре змоделює основу форми, а гарним білим папером (наприклад, альбомний листок, щільні серветки) - покласти нагору. Для прокладання шарів можна використовувати і тканину.
-
Техніка пап’є-маше в наш час переживає друге народження. Дуже популярна вона в Європі. Зараз особливо модні вироби пап’є-маше, виконані в стилях етнічному та «еко» (оформлення за допомогою природних елементів, наприклад, засушених рослин).
-
Пап’є-маше широко застосовують для виготовлення муляжів, масок, навчальних наочних матеріалів, іграшок, у театрі — для виготовлення бутафорії. Подеколи народні майстри виготовляють з пап’є-маше побутові дрібниці — скриньки, прикраси тощо.
-
У такий самий спосіб можна зробити різні іграшки. Тож можливості для творчості при роботі з пап’є-маше безмежні.
Фізкультхвилинка
-
Ми тупаємо ногами —
-
Туй, туп, туп.
-
Ми плескаємо в долоні —
-
Плесь, плесь, плесь.
-
Ми руки підіймаємо —
-
Так, так, так.
-
Ми руки опускаємо —
-
Так, так, так.
-
Ще ними поплескаємо —
-
Плесь, плесь, плесь.
-
За руки ми беремось —
-
Так, так, так.
-
По колу всі пройдемось —
-
Туп, туп, туп.
-
А зараз пострибаємо —
-
Стриб, стриб, стриб.
-
Усіх ми звеселяємо —
-
Ха, ха, ха.
ІІ. Практична робота
1. Повторення правил безпеки під час роботи
-
На робочому місці дотримуйте чистоти і порядку.
-
Клеєм слід користуватися так, щоб він не потрапив до очей.
-
Брудні від клею руки під час роботи витирайте ганчіркою.
-
Після завершення роботи вимийте їх ретельно з милом і витріть рушничком.
2. Виконання практичної роботи
- Сьогодні ми з вами почнемо робити декоративну тарілочку, а допрацюємо її на наступному уроці. Тому на наступний урок вам потрібно взяти із собою пензлик і фарби. Почнемо роботу!
-
Спочатку нам потрібно підготувати газети: розірвіть їх на багато маленьких шматочків;
-
Підготуйте тарілочку, а щоб не зіпсувати посуд, ви можете накрити її харчовою плівкою;
-
Змішайте клей і воду;
-
Занурюйте кожен шматочок газети в суміш і ліпіть їх на тарілочку, вам потрібно зробити так 3 шари, і дати паперовій поробці висохнути;
-
Коли виріб підсох, зробіть ще пару шарів, щоб майбутня тарілка добре тримала форму;
-
Коли всі шари будуть готові, залишаємо виріб на декілька днів, щоб він добре висох.
-
На наступному уроці, нам залишиться відокремити фігуру від керамічної тарілки підрівняти її ножицями і розмалювати фарбами.