Тема уроку. Загальне значення іменника.
Іменники, що означають назви істот та неістот
Мета уроку: розширити знання про іменник; удосконалювати вміння виділяти його серед інших частин мови через правильно поставлене запитання; ознайомити з термінами «назви істот» та «назви неістот»; збагачувати словниковий запас учнів; вдосконалювати навички грамотного
письма; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок – мандрівка
Хід уроку
I.Організація учнів до уроку
1.Вправа « Мікрофон»
2. Індивідуальні картки ( 4 учні)
3. Робота з картками для поточного і тематичного контролю знань.
II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Діти! Сьогодні у нашому класі незвичайний урок. Я запрошую вас у цікаве далеке плавання казковим кораблем до країни Граматики. По дорозі нам траплятимуться і загадки, і вірші, і цікаві завдання. Ми побачимо великий і чудовий острів Іменник, а на ньому цікаві зупинки – порти.
А кінцевою метою нашого плавання стане Бухта Досягнень. Отож, щасливої дороги, вдалого плавання!
Сьогодні ми будемо вивчати іменник, назви істот та назви неістот вчитимемось розрізняти.
Іменник! Він взяв собі на плечі
Велике діло – визначати речі.
Іменник – це частина мови,
Без неї нам не обійтись ніколи!
- Діти, давайте пригадаємо, що таке іменник?
Вчитель. Іменник – частина мови, найчисельніша серед інших. Іменники становлять майже половину всіх слів української мови.
III. Актуалізація опорних знань. Порт «Загадок»
- Увага! Наш корабель піднімає вітрила! Ой, що це? Каліграфічний центр цього острова пропонує нам отримати пропуск на подальше плавання. Для цього ми повинні відгадати загадки!
Відгадування загадок.
- Запишіть слова – відгадки. Дайте їм загальну назву.
- Доведіть, що це іменники. Який іменник тут «зайвий»?
- Яких ще зимуючих птахів ви знаєте?
- Як допомогти птахам узимку?
IV. Вивчення нового матеріалу
Гра « Музичні слова»
Вправа « Мікрофон»
- На які питання відповідають іменники?
- Що позначають?
- Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «хто?»
- Назвами кого вони є?
- Наведіть приклади іменників, що відповідають на питання «що?»
- Що вони позначають?
- Чи можете зробити висновок?
2.Порт «Пізнавайки»
Колективне виконання вправи 19( усно)
Ознайомлення з поняттям «істота» та « неістота».
Вибіркове читання.
- Прочитайте назви птахів і поставте до них запитання.
- Прочитайте назви інших істот та поставте до них запитання.
- Прочитайте назви птахів і поставте до них запитання.
- Прочитайте назви інших неістот та поставте до них запитання.
Висновок. Назви істот відповідають на питання хто? Назви неістот відповідають на питання що?
3. Порт « Дружба»
Розрізнення назв істот та неістот за вправою 20.
Робота в малих групах.
4. Порт « Фізкультхвилинка»
Хмарка сонечко закрила,
Слізки дрібнії зронила.
Ми ті слізки позбираємо,
У травиці пошукаємо.
Пострибаємо, як звірята,
Політаємо, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Розімнемо ручки й ніжки.
Всі веселі – от чудово!
За роботу сіли знову!
5. Порт « Підводний риф»
Читання вірша « Що я люблю»
- Як ставиться автор до рідної землі?
- З чого це зрозуміло?
- Чи любите ви свою рідну землю?
Поточний бліц- контроль знань.
5. Порт « Довідковий».
Робота з орфографічними словниками ( вправа 23).
( Робота в групах)
V. Підсумок уроку
Ось і закінчується наша кругосвітня мандрівка. Ми дуже добре попрацювали і можемо пишатися нашими здобутками. А бухта Досягнень, де ми зараз знаходимося познайомить усіх учасників з дуже мудрим висловом:
« Найбільший скарб учня – міцні знання».
- Який скарб знайшли ми під час нашої мандрівки?
1. Гра « Я- одна, ви- багато»
2. Оцінювання учнів.
Хочу вам сказати в кінці -
Ви сьогодні – молодці!