Українська мова
26.11.2020р.
Тема: Правило вживання апострофа після префіксів.
Мета. Ознайомити учнів з правилом вживання апострофа після префіксів.
Закріплювати знання про морфемну будову слова, вміння утворювати слова за допомогою префіксів. Формувати орфоепічні та орфографічні навички, комунікативно-функціональну компетенцію на основі говоріння, як виду мовленнєвої діяльності.
Навчати учнів точно і правильно висловлювати свою думку, спонукати до міркувань, порівнянь, доведення.
Розвивати розумові здібності, мислення, зв’язне мовлення, пам’ять, вміння узагальнювати, сприяти усвідомленню словотвірної системи.
Виховувати інтерес до уроків мови, любов і повагу до природи.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиці, підручник, тестові завдання, картини природи, ілюстрації птахів,відео, сніжинки(у кожного на парті)
.
Хід уроку.
І. Організаційна частина
1.Психологічний настрій учнів.
Ми помандруєм в світ науки,що гордо мовою зовуть. Та лиш кмітливість і увагу з собою взяти не забудь.
Слово вчителя:
- Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок
В країну прекрасну, в країну чудову
Що нас так єднає й збагачує мову!
Це урок української мови.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Урок почнемо із каліграфічної хвилинки
-Будемо писати букву «зе»,склади, з'єднання з нею.
Зз зм зл зя зо за
-Підберемо слова,що починаються з букви»зе»(відповіді дітей)
-Візьмемо слово «Зима».
-Підберемо спільнокореневі слова(наголошую, що вони повинні належать до різних частин мови)-це зроблять дівчатка.
Зима, зимовий, зимує, зимонька.
-Змінемо слово за допомогою закінчень-це зроблять хлопчики.
Зима, зими, зимою, зиму.
Слово «Зимонька» розберемо за будовою.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.
Вузлик ще один сьогодні
Будем ми в’язати,
На уроці нову тему
Будемо вивчати
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі,
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати сім’я –
Зразу стану потрібен і я. (Апостроф)
Саме цей знак буде присутній сьогодні на уроці.
- Яке слово в цій загадці пишеться з апострофом? (Сім’я)
Дайте приклади слів з апострофом. (м’ята, бур’ян, здоров’я, комп’ютер, …)
Проблемне завдання.
Знайти зайве слово.Довести свою думку.
М' яч, пір' я,солов' ї, б' ють, з' явився, п' є, ім' я.
IV.Оголошення теми й мети уроку.
1.Робота за таблицею
- А зараз уважно подивіться на ці слова
з’явитися
під’їхати
зберегти
обкопав
об’їхав
з’їсти
зшив
. Висновки, формулювання правила:
- А щоб правильно навчитися писати слова з апострофом після префіксів ми ознайомимось з пам’яткою:
1. Вимов та послухай слово. 2. Визнач, чиє в цьому слові префікс. 3. Якщо префікс є, перевір на який звук він закінчується. 4. Якщо на приголосний, виділи перший звук кореня. 5. Якщо корінь починається з букв я, ю, є, ї – пиши апостроф. |
1. Пояснювальний диктант
1 . У слові приїздити префікс є
2 . Закінчується на голосний
3.Апостроф не пишеться.
V. Фізкультхвилинка(відео)
-Про яке свято говориться у фізкультхвилинці?(Миколая)
Робота з підручником
1. Правило. Робота в парах.
V. Осмислення нових знань в процесі практичної діяльності
На екрані телевізора слова.До них треба підібрати антоніми.
З’єднати – роз’єднати
Під’їхати –від’їхати
З’їхатися – роз’їхатися
2.Гра «Четверте зайве» (усно)
з’явитися, сім’я, від’їжджати, об’їхав |
з’їзд, бур’ян, від’ їхати, з’єднати |
роз’їзд, з’ясувати, в’їзд, здоров’я |
1 група Утвори слова, постав де треба апостроф
З
Об
При їхати
Пере
Під
Ви
2 група Розкрий дужки, постав де треба апостроф
(Роз)юшити,(роз)єднаний,(до)їжджати,(роз)ійтися,(роз)їхатися, (з)їсти
3.Робота з підручником с.60 вправа 4.Спишіть вірш,розкривши дужки.
VI .Підсумок уроку
Гра «Голосування ногами»
VII. Оцінювання учнів вербально.
ІХ. Домашнє завдання
С.61 вправа 7,вивчити правило на с.60