МАТЕМАТИКА
1 клас
Тема. Досліджуємо склад числа 7. Складання та обчислення виразів на основі складу числа.
Мета: формувати поняття про склад числа 7; вчити подавати число 7 у вигляді
суми двох чисел та розв’язувати приклади на додавання і віднімання в
межах 7 на основі складу числа; вдосконалювати навички усної лічби;
формувати математичну компетентність шляхом усвідомлення ролі математичних знань та вмінь в особистому і суспільному житті людини;
розвивати загально-навчальні уміння і навички: мовлення, увагу, мислення; інтерес до предмета; виховувати якості, необхідні дітям для успішного навчання підприємливість, моральні якості.
Обладнання: ноутбук, набір цифр, наочність для гри «Супермаркет», презентація на тему «Склад числа 7», Інтернет ресурси.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1) Привітання
Пролунав уже дзвінок,
Час почати наш урок.
Дружно будем працювати,
Математику вивчати!
- З яким настроєм починаєте урок?
2. Самовизначення учнів (створення умов для “хочу” і “можу”)
Ми вже, діти, не малі,
Ми у школі — школярі!
Ми вчимося вчитися
Й залюбки трудитися.
Наш девіз: “Граючись — навчаємось!”
Хто хоче уважно працювати - сядьте за парти як справжні учні.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Усний рахунок
Дидактична гра «Розсипані цифри»
- Діти, давайте пригадаємо, яка тема нашого тижня? (Ми підприємливі).
- Яких людей можна назвати підприємливими?
- Що треба робити, щоб досягти успіху?
- Якщо прикладати багато зусиль, можна дійти до вершин, до зірок. А починати треба уже зараз.
- Діти, у вас щойно була перерва. Ви всі бігали, веселились. Але коли пролунав дзвоник, то ви всі зайшли в клас, знайшли свою парту і сіли за неї. А у наших цифр теж була перерва. Ось, погляньте на дошку. (На дошці розсипані цифри). І вони так веселились, що аж заблукали, не знають де чиє місце. Тож давайте допоможемо їм і розставимо їх у потрібному порядку. (Діти по черзі виходять до дошки і розставляють цифри у потрібному порядку)
2) Дидактична гра «Полічи»
3) Гра «Супермаркет»
- Як люди скупляються у супермаркеті?(Обирають товар, кладуть у кошик, розраховуються на касі)
Фізхвилинка з ЛЕГО
Всі стомились працювати,
Будемо з «LEGO» відпочивати.
Жовта – тупаєм, кружляєм,
Від роботи спочиваєм.
А зелена – присідаєм,
Й руки вгору піднімаєм.
Голубу тримаю я – плескає вся дітвора.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1) Постановка проблемного питання.
- З яким числом ми познайомилися на попередньому уроці? (7)
- Як утворилося число ?
- Розв’яжіть задачу.
У Максимка було 7 гривень. Він хотів поділитися порівну з своєю сестричкою. Але ніяк не міг зрозуміти як це зробити?
Тема нашого уроку «Склад числа 7».
IV. Вивчення нового матеріалу
1)Дослідження складу числа 7.
Робота з роздатковим матеріалом.
Робота в парах.
Зараз ми попрацюємо в парах.
- У вас на партах є монети. Яким номіналом?
- Порахуйте монетки? (7 монет=7 гривень)
- Якщо одну монету ми відсунемо вліво , то можна сказати, що 7 складається з 1 і 6.
- Відсуньте ще одну монету. Скільки монет справа? Зліва?
Отже, 7 складається з 2 і 5.
Отже, 7 складається з 3 і 4 .
2)Складання виразів на основі складу числа
- Діти, то як же Максимкові поділити 7 гривень між собою і сестрою?
- На що використати зайву гривню? Заощадити чи віддати на доброчинність?
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Складання виразів на основі знання складу числа, використовуючи схематичне зображення
Робота з підручником ст. 31, завдання 4.
Фізхвилинка «Написання цифр тілом»
2.Додавання та віднімання числа 1. Самостійна робота .
Робота в зошиті з друкованою основою ст.28. завдання 3
3. Наведи та допиши. Каліграфічне написання цифр.
4. Чарівне число 7.
- А ви знаєте, що число 7 магічне? Це пов’язувано з тим, що людина сприймає навколишній світ через 7 отворів в голові. Давайте порахуємо:
- Тиждень складається із семи днів,
- у яскравому вбранні веселки виграють 7 кольорів,
- азбука музики також має 7 нот.
- Число 7 чарівне. Воно використовується в казках.
- Скажіть, а в назвах яких казок зустрічається число 7?
5. Робота з геометричним матеріалом.
- З яких геоетичних фігур складена фігура?
- На що вона вам схожа?
- Побудуйте за допомогою цеглинок ЛЕГО цифру ?
V. Підсумок уроку. Рефлексія.
— Про що дізналися на уроці?
— З яких чисел складається число 7?
— Де у житті ви можете використати здобуті на уроці знання?
- Порахуйте гроші.