Другорядні члени речення (урок-подорож).

Про матеріал
ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками;
Перегляд файлу

Тема: Другорядні члени речення (урок-подорож)

Мета: закріпити знання, уміння, навички учнів про другорядні члени речення, навчити учнів розрізняти і визначати другорядні члени речення, розвивати навички використання другорядних членів речення у реченнях, орфографічну пам’ять, мовленнєві навички, виховувати любов до мови, дбайливе ставлення до природи

Тип уроку: засвоєння навичок і вмінь

Обладнання: мультимедійна система, роздавальні картки, ілюстративний матеріал «Планети сонячної системи»

 

 

Хід уроку

І. Організація початку уроку

ІІ. Визначення теми й мети уроку

  1. Вправа «Дотягнутися до зірок»

Учитель: Заплющте очі й тричі глибоко вдихніть. Уявіть, що над вами нічне небо, повне зірок. Кожному треба відшукати особливо яскраву зірку, яка б асоціювалася з вашою мрією. Далі поволі піднімайте руки, наче тягнучись до неба і своєї зірки.

Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож у великий Всесвіт, до далеких планет і повторити все, що ми знаємо про другорядні члени речення, зробити ще один крок до своєї мрії, до свого успіху. Як казав перший космонавт Ю.О.Гагарін: «Далекий і важкий шлях до інших світів і він починається зі шкільної парти».

Візьміть ці маленькі планети – зірочки і зберігайте протягом усього уроку, зігрівайте своєю енергією, що допоможе вам досягти успіху. Я вірю, що серед вас є майбутні підкорювачі космосу. Але тільки сумлінна праця наблизиться до своєї мети.

Отже, розпочинаємо нашу подорож…

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

А почнемо ми з мовної хвилинки…

  1. Мовна хвилинка (слайд)

Промовляємо, запам’ятовуємо, на які планети ми здійснимо політ

Ера-ера-ера-яскрава-це Венера.

Арс-арс-арс-червоний Марс.

Ун-ун-ун-із ремінцем Сатурн.

Он-он-он-віддалений Плутон.

Ан-ан-ан-Нептун є і Уран.

Урій-урій-урій-найшвидший це Меркурій.

Ітер-ітер-ітер-гроза планет-Юпітер.

Ля-ля-ля- улюблена Земля.

Підсумок. Які планети ви запам’ятали?

Гра «Додай словечко» (Венера) (слайд)

Доповнити речення другорядними членами

Той, хто змалку любить труд,

Батьківщину милу, –

Дасть тому трудящий … (люд)

Богатирську... (силу).

Той полине у політ, в далі неозорі,

У іще незнаний … (світ) –

На далекі … (зорі)

  1. Орфографічна хвилинка

Сядьмо, діти, у ракети,

Полетимо до планети.

А планета та високо,

Що не бачить око.

А хто спізниться із вас,

Полетить у інший раз.

Прочитайте й запишіть ребуси. Підкресліть орфограми. (слайд)

Ви3мка, 3вога, при5, ак3са, пі2вал, 40а, смор1а, нами100, і100рія, 100рінка. Підсумок виконаної роботи.

Подорожуємо до іншої планети

ІV. Засвоєння набутих знань (Меркурій)

  1. Тестування
  1. Що становить граматичну основу речення?

а) підмет і додаток;

б) підмет і присудок;

в) присудок і обставина;

г)означення і додаток.

  1. Усі члени речення, крім головних мають назву:

а) другорядні;

б) поширені;

в) непоширені;

г) розповідні.

  1. Обставина – це другорядний член речення, який відповідає на запитання:

а) який? чий?

б) кого? Чого? Кому? Чому? Кого? Що? Ким? Чи?

в)де? Куди? Звідки? Як? Навіщо?

  1. Укажіть речення, яке має другорядні члени речення:

а) Хлопчик побіг.

б) Зацвіли абрикоси і персики.

в) Повільно походжають гордовиті лелеки.

  1. Другорядний член речення, який означає предмет і відповідає на питання всіх відмінків, крім називного та кличного це:

а) обставина;

б) додаток;

в) означення.

  1. Означення – другорядний член речення, який вказує на ознаку предмета і відповідає на питання:

а)який?котрий?чий?

б)де?коли?як?

в) ким?чим?(на)кому?(на) чому?

1

2

3

4

5

6

б

а

в

в

б

а

  1. Взаємоперевірка (слайд)

 

Подорожуємо до іншої планети

 

Космонавти на ракету!

Час до іншої планети!

Ми літати не боїмося!

На Нептуні ми опинимося!

  1. Вправа «Доповніть речення!». Робота в групах. (слайд)

Доповніть речення другорядними членами, які відповідають на поставлені запитання.

  1. (Зимове сонце піднялося над землею)

сонце    піднялось

 

яке?   над чим?

 

  1.  (На небі з’явились білі хмаринки)

з’явились  хмаринки

 

де?   які?

  1. (Скоро випаде перший сніг)

випаде   сніг

 

коли?   який?

Записати речення, визначити головні та другорядні члени речення.

  1. Фізкультхвилинка
  • Подорожуючи Всесвітом, давайте згадаємо про рідну Україну і трохи відпочинемо

Сплески два і три притопи,

На носок, на каблучок.

Руку вліво, руку вправо, –

Потанцюєм гопачок!

Раз – присіли, два – присіли!

Настрій гарний – добре всім

Покружляли, повертілись

І тихенько всі усілись

Сядьмо, діти, у ракети!

Полетімо на планети!

А планета та – Сатурн.

  1. Вибірковий диктант

Працюємо по варіантах (І,ІІ, ІІІ). Записати речення. І в. підкреслюють додатки, ІІ в. – означення, ІІІ в. – обставини.

І в. Без діла слабшає сила.

Правда суду не боїться.

ІІ в. Під лежачий камінь вода не тече.

Сумління – найкращий порадник.

ІІІ в. Працюй ударно – житимеш гарно.

Не кидай слова на вітер.

(перевірка, підсумок)Час до іншої планети!

  1. Лінгвістична гра «Складіть схему» (Уран) (слайд)

На цій планеті вам потрібно зіграти роль того чи іншого члена речення, прикріпивши до одягу відповідну емблему. Працюємо у групах по рядах.

 

 

І ряд. Перші спогади починаються із зірок.

ІІ ряд. Вітер пісню співа стоголосо.

ІІІ ряд. На далекі зорі хлопець задивився.

(підсумок)

  • Час повертатися додому. Але треба пройти останнє випробування. Виконати самостійну роботу.
  1. Самостійна робота (Земля) (слайд)

Виконати синтаксичний аналіз речення.

І в. І блідний місяць над Дніпром поволі сплив. (Розповідне, неокличне, просте, поширене, двоскладне)

ІІ в. Мерехтить роса навколо на земній траві. (Розповідне, неокличне, просте, поширене, двоскладне)

IV. Підсумок уроку

Мовна хвилинка (слайд)

Ля-ля-ля-улюблена Земля.

Тя-тя-тя- є тільки тут життя.

Іть–іть-іть - планету бережіть.

Ем-ем-ем- планету збережем.

  • Дійсно, тільки на Землі є життя, і ми повинні берегти те, що маємо, і наш дім, нашу чарівну блакитну Землю зберегти для наступних поколінь.

Рефлексія. Вправа «Чарівний глобус».

  • Передавайте глобус один одному і скажіть: що для вас цікавого було на уроці, що ви запам’ятали, чого навчилися.

Виконання вправи.

  • Настав час повернути мені зірочки. Вони були з вами протягом уроку, допомагали зосередитись та досягти успіху. Вони ще довго зберігатимуть тепло ваших рук. Підпишіть їх. А тепер я хочу, щоб кожен з вас прикріпив свою зірочку навколо планет і нехай вони сяють вашим теплом та добротою і в майбутньому допоможуть вам досягти своєї мрії.

Оцінювання.

V. Домашнє завдання

Повторити правило §8, виконати вправу 148 (скласти й записати речення за поданими схемами).

 

 

 

doc
Додано
30 березня 2020
Переглядів
1235
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку