Джерела до вивчення історії

Про матеріал
ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела», «музей»; розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з’ясовувати роль речових джерел у вивченні історії; виховувати шанобливе ставлення до історичних пам’яток.
Перегляд файлу

 

 

Тема: Історичні джерела. Археологія .

Мета:

  • ознайомити учнів із історичними джерелами та їх видами; подати початкові відомості про допоміжну для історії науку – археологію, дати визначення понять «археологія», «історичні джерела», «музей»;
  • розвивати вміння свідомо читати історичний текст, переповідати його основний зміст; з’ясовувати  роль  речових джерел  у вивченні  історії;
  • виховувати  шанобливе  ставлення  до  історичних  пам’яток.

 

Обладнання: дошка, підручник.

Тип уроку: комбінований.

Основні поняття: «історичні джерела», «археологія», «музей», «речові джерела».

Основні дати: 1893, 1971.

Історичні особистості: Вікентій Хвойка, Борис Мозолевський.

 

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Перевірка домашнього завдання

 

Фронтальне опитування:

Що таке «хронологія»?

Скільки років у столітті?

 Скільки років у тисячолітті?

Як лічать час в історії?

 

Учням даються картки із завданням

Співвіднесіть рік і століття:

  1. 125 рік - … століття;
  2. 1254 р. - … століття;
  3. 1300 р. - … століття;
  4. 444 р. - … століття;
  5. 900 р. - … століття;
  6. 987р. - … століття;
  7. 1605 р. - … століття;
  8. 1901 р. - … століття;
  9. 2003р. - …століття;
  10.                    300р. - …століття.

 

III. Мотивація навчальної діяльності учнів

Метод «Мікрофон»

  1. Яким чином історики дізнаються про життя людей від найдавніших часів до наших днів?
  2. Що допомагає історикам отримати інформацію про події, що відбулися в давнину?

 

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

 

  1. Історичні джерела.

     Завданням  історика  є  відтворення  картини  минулого.  Щоб дізнатися  про  події  минулого, історики звертаються до  історичних джерел.  Учені досліджують, порівнюють їх, роблять висновки.  Адже саме історичні джерела є відображенням минулого, без яких це минуле неможливо відтворити.

 

Історичне джерело – це  письмові  документи,  предмети,  будівлі та  інші  пам’ятки,  які  відображають  історичні  події  та  явища .

Запис у зошит

Види історичних джерел

 

 

 Речові Усні

Писемні

 

 

 

Пояснення історичних джерел

  • Речові джерела - пам'ятки матеріальної культури – археологічні знахідки (знаряддя виробництва, предмети побуту, монети тощо), архітектурні пам'ятники;
  • Писемні джерела –  записи на папірусі, на папері, письмові документи, малюнки;
  • Усні джерела – народні пісні, перекази, казки, легенди, народні прислів'я, приказки та ін.

 

Про що історикам можуть розповісти зброя, глечик, одяг, легенда?

 

  1. Археологія

Ми з вами визначили, що  завдяки речовим джерела можна дізнатися про життя минулого. Але, як саме історики знаходять речові джерела ? В знаходженні речей, які відтворюють картину минулого, допомагає археолог. Хто ж такий археолог?

Археолог – людина, яка займається археологією.

 

Запис у зошит

Археологія – наука, що займається вивченням речових джерел.

Робота з підручником

Ст. 16-17 підручника – прочитайте текст, дайте відповіді на питання:

  1. Як відбуваються археологічні розкопки?
  2. Чому праця археологів потребує великої уваги та акуратності?

 

Археологічні відкриття ХІХ-ХХстоліття

 

 

 

                                  1893р 1971

           

                   Вікентій Хвойка                         Борис Мозолевський

                                

 

Відкрив трипільську культуру               Знайшов золоту пектораль

 

 

 

  1. Музей

А яка ж подальша доля чекає речові памятки після їх вивчення? Вони передаються в музей.

Запис в зошит

Музей – установа, в якій збирають, вивчають і виставляють для огляду знаряддя праці, предмети побуту, книги, монети, документи, картини тощо.

Які ж бувають музеї і що вони збирають?

Музеї бувають різних напрямків : краєзнавчі, художні, книгодрукування, Великої Вітчизняної війни, природничі, археологічні, літературні, технічні та інші. (Вчитель пояснює напрямки)

Чому музеї називають скарбницями історії?

 

V. Закріплення нових знань і вмінь учнів

 

Бесіда за питаннями:

  1. Що таке історичні джерела? Які ви знаєте види історичних джерел? Поясніть їх.
  2. Що таке археологія? Які відкриття ХІХ-ХХстоліття було здійснено завдяки археологам?

 

VI. Підсумки уроку

 

VII. Домашнє завдання

 

Прочитати та опрацювати § 8

1

 

docx
Додано
28 жовтня 2020
Переглядів
2094
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку