Тема: Джерела українських фразеологізмів. Прислів'я, приказки, крилаті вислови, афоризми як різновиди фразеологізмів.
Мета: з'ясувати джерела українських фразеологізмів; удосконалювати навички доречного вживання прислів'їв, приказок, крилатих висловів та афоризмів в усному та писемному мовленні; розвивати образне мислення, пам'ять; виховувати любов і повагу до усної народної творчості.
Обладнання: підручник, словники, дидактичний матеріал, таблиця.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Епіграф до уроку: Прислів’я йде з розуму, а розум за прислів’ям.
Правду в приказках шукають і до себе приміряють.
Хід уроку
1. Бесіда:
- Що вивчає фразеологія?
2. Гра «Хто швидше закінчить прислів’я»:
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Інтелектуальна розминка. Вчитель називає тварину або річ, а діти називають фразеологізми із цим словом:
Баран – як баран на нові ворота.
Свиня – у свинячий голос.
Кіт – як кіт наплакав.
Рак – як рак свисне.
Муха – як муха в окропі.
Губи – надути губи.
Зуби – покласти зуби на полицю.
Заєць – за двома зайцями
Вода – водою не розлити.
Шия – сидіти на шиї.
Язик – тримати язик за зубами.
Ніс – задирати носа.
V.Опрацювання навчального матеріалу.
Робота з підручником.
Опрацювання теоретичного матеріалу підручника
Робота з таблицею.
Джерела української фразеології
3 народних джерел |
3 голови до п'ят, водити за носа, теревені правити. |
3 професійно-технічних висловів |
3 іншої опери, на ловця і звір біжить, де тонко, там і рветься. |
3 релігійних висловів |
Співати Лазаря, Хома невіруючий, терновий вінок. |
Вислови античних часів |
Прокрустове ложе, Сізіфова праця, крокодилячі сльози. |
Прислів'я і приказки |
Любиш кататися - люби й саночки возити, лінивому все ніколи. |
Крилаті вислови видатних осіб, філософів, учених, політичних діячів, письменників |
Послухали Лисичку і Щуку кинули у річку (Л. Глібов). Бути чи не бути (Шекспір). Пропаща сила (Панас Мирний). |
Переклади іншомовних фразеологізмів |
Дивитися крізь пальці (з нім.), се ля ві ( таке життя) - ( з франц.) |
VІ.Виконання вправ на закріплення вивченого.
Записати фразеологізми, розподіливши їх за джерелами походження.
Зразок
Спостереження людей |
Античні міфи і література |
Біблія та Євангеліє |
Висловлювання видатних осіб |
дістати гарбуза |
дамоклів меч |
блудний син |
бути чи не бути |
Вусом не моргнути; передати куті меду; герой нашого часу; золоте руно; долина печалі; Ноїв ковчег; езопівська мова; де тонко, там і рветься; перейти Рубікон; дамоклів меч; позичити в сірка очей; прийшов, побачив, переміг; гомеричний сміх; іти на Голгофу; розбити глека; нове життя нового прагне слова.
Записати подані фразеологізми за лексичним значенням у такому порядку:
Довідка. Ні в казці сказати, ні пером описати; карбувати в своїй пам’яті; у вічі лис, а за очі, як біс; аршин проковтнув; а щуку кинули у річку; їсти очима; рвати волосся на голові.
Ключ: з перших букв прочитаєте назву нашої країни.
Назвіть, з якої професії прийшов у життя поданий фразеологічний зворот.
Не святі горшки ліплять. Куй залізо поки гаряче. Міряти на свій аршин. Брати в лещата. Створити зелену вулицю. Влучити в ціль. Намилити шию. Підносити на щит. Під одну гребінку. Залишити поле бою. Видавати на-гора. Не нюхати пороху. Грати першу скрипку. На два фронти. Підвищувати тон. Брати на буксир. Вставляти палки в колеса. Пливти за течією. Прясти тонку. На всіх парах. Розмотати клубок. Кинути якір. Як нитка за голкою. Викинути за борт. Білими нитками шито.
Відповіді: 1) з мови гончарів, 2) крамарів, 3) залізничників, 4) перукарів, 5) шахтарів, 6) музикантів, 7) стельмахів, 8) ткачів, 9) кравців, 10) ковалів, 11) з військової справи, 12) з мови моряків.
Користуючись фразеологічним словником (або з пам'яті), доберіть і запишіть власні приклади фразеологізмів:
I група – прислів'я про риси характеру та вади людей;
II група – фразеологізми біблійного походження;
III група – фразеологізми античного походження;
IV група – влучні вислови видатних людей.
Чи буває душа в п'ятах?
Чи є ноги у книжки?
У якому фразеологізмі згадується таблиця множення?
Що можна ламати без рук і без усякого знаряддя?
Коли беруть ноги на руки?
Чи можна сказати: майстер на обидві руки?
Чи можна вийти сухим з води?
Кому може бути море по коліна?
Чи можна носити воду в решеті?
Хто може зробити з мухи слона?
Коли енциклопедія може бути ходячою?
Відповіді: 1) Буває, особливо коли дуже злякатися. 2) Напевно, є, бо говорять, що взяв книгу догори ногами. 3) Зрозуміло, як два на два чотири. 4) Ламати голову. 5) Коли втікають. 6) Можна, бо у людини дві руки. 7) Качка і гуска можуть вийти сухими з води. 8) П'яному може бути море по коліна. 9) Можна, якщо під нього підставити якусь посудину. 10) Фантазер. 11) Коли голова на плечах.
Вибрати правильну відповідь
1. Фразеологія – це…
А) вільні сполучення слів;
Б) стійкі сполучення слів;
В) сполучення слів, якими користуються жителі певної місцевості;
Г) застарілі слова.
2. Тримати камінь за:
А) спиною; В) душею;
Б) пазухою Г) будинком.
3. Брати на кпини:
А) критично висловлюватися В) допомагати кому-небудь;
Б) примушувати щось виконувати; Г) насміхатися, глузувати.
4. У якому стилі фразеологізми вживаються найчастіше:
А) розмовному; В) офіційно-діловому;
Б) науковому; Г) публіцистичному.
5. Мокрий, як: А) нитка; В) відро;
Б) хлющ; Г) діжа.
6. До фразеологічних сполучень належать:
А) прислів’я, приказки, крилаті вислови; В) пісні, думи, казки;
Б) загадки, казки, легенди; Г) архаїзми, історизми.
7. Особливостями народних прислів’їв є:
А) невеликий обсяг, прихована форма опису предмета чи явища;
Б) повчальність, стислість, влучність, закінчена думка;
В) натяк на висновок, дотепна оцінка людини чи події, незакінчена думка.
8. Особливістю народних приказок є:
А) повчальність, стислість, влучність, закінчена думка;
Б) натяк на висновок, дотепна оцінка людини чи події, незакінчена думка;
В) невеликий обсяг, прихована форма опису предмета чи явища.
9. До крилатих висловів належать:
А) прислів’я, приказки;
Б) казки, загадки;
В) вислови видатних історичних і політичних діячів, цитати з художніх творів.
10. Розбити глека – це…
А) критикувати; В) обдурювати;
Б) посваритися; Г) нашкодити.
11. Америку відкривати –це…
А) подорожувати; В) говорити зайве;
Б) оголосити щось давно відоме; Г) знущатись з кого-небудь.
12. Йти по п’ятах – це…
А) слідом, не відстаючи; В) абсолютно тихо;
Б) давно зник; Г) дуже злякатись.
VIІ. Підсумок уроку.
- Яку мету ставили перед собою?
- Чого досягли?
- Що нового дізналися?
- Що найбільш здивувало, зацікавило?
- Що сподобалося, а що — ні?
- Які враження від уроку?
- Які форми роботи вам сподобалися?
VIIІ. Домашнє завдання.
- Випишіть із фразеологічного словника 10 стійких словосполучень, складіть з ними речення