9 березня о 18:00Вебінар: Навчаємося не тільки за партою, або рухливі ігри з інтелектуальним навантаженням на уроках суспільного і гуманітарного циклу

Екологічна година "Зимуючі птахи нашої місцевості"

Про матеріал
Екологічна година в рамках акції "Годівничка". Учням пропонується відгадати загадки,голоси птахів.а також скласти пташине меню.
Перегляд файлу

 

        Зимуючі птахи нашої місцевості

                  Екологічна година

Мета:

  • ознайомити учнів із зимуючими птахами своєї місцевості;
  • розширити уявлення про заходи по охороні птахів взимку;
  • формувати в дітей науковий світогляд; розвивати уважність, пізнавальний інтерес, логічне мислення, формувати уміння працювати з додатковою літературою, навички роботи в групі, опановувати методи раціонального навчання;
  • виховувати любов до природи, бажання допомагати птахам, екологічну культуру.

Обладнання: зображення птахів, дитячі малюнки, вироби зроблені власними руками, конверти із картками-завданнями для проведення конкурсів, плакати

                                            Хід заходу

Ведуча.Прийшла зима. Сніг вкрив землю білою ковдрою. На вулиці зимно, морозно. Люди щонайшвидше намагаються потрапити до своїх теплих осель. Поспішають… Тільки він нікуди не поспішає, сидить на гілці, розпушивши своє пір’ячко (так тепліше), мріє. Мріє про весняне тепле сонечко, про ясне блакитне небо…

Чи задумувалися ми – як братам нашим меншим взимку живеться? За своїми повсякденними клопотами люди навіть не помічають труднощів, з якими стикаються в зимову пору пернаті друзі. Так, багато з них відлетіли в теплі краї і ми з нетерпінням чекаємо їх повернення, бажаючи знову почути дзвінкий спів. Адже зі пташиним співом приходить весна. Та як бути тим птахам, які залишаються поряд з нами взимку?Запитаймо про це у матінки-природи.

               Матінка - Природа.

З лісосмуг, де свищуть сніговиці,
Де не стало корму і тепла,
Перебрались лагідні синиці
У садки до нашого села.

В завірюху, ожеледь, морози
Стукають синиці у вікно,
З горобцями ділять на дорозі
Крихту хліба мерзлу і зерно.

Пригощав пташок я з годівниці
І почав нарешті відчувать,
Що для когось крихта — це дрібниця,
А для пташки — жить чи замерзать.

 

 

                Вгадай зимуючого птаха

Ведуча. Друзі, ви вже, мабуть, знаєте, що деякі птахи відлітають на зиму у теплі краї, а  інші, найсміливіші, залишаються зимувати. Зараз ми довідаємося, які це птахи, але для цього нам потрібно відгадати кілька  загадок від Матінки-Природи.

                    Загадки від Матінки - Природи

                                      (Підготувала учениця 6 класу примак Надія)

1.  Сіра шубка із пірїн,
На морозі жвавий він.
Не орел цей стрибунець.
Хто це,  діти? - …
(Горобець)

 

2.Вірно людям я служу,

Їм дерева стережу,

Дзьоб міцний і гострий маю,

Шкідників ним  добуваю.   (дятел)

 

3.   Біло-чорна скрекотуха                                                                                                                            забалакала нам вуха,                                                                                                                                        Бо новини непрості                                                                                                                                                  є у неї на хвості…                                                                                                                                         Хто ж ця пташка білобока                                                                                                              Здогадалися …(сорока)

 

4.Понад хмарами літає,
пильно здобич виглядає.
Як побачить її — вмить
камінцем униз летить.                                                                                                                                      Птах зверху налітає

І курчат внизу хапає. (Яструб)

 

5.Жовтогруді щебетушки, 
Мають чорні капелюшки, 
Сірі лапки, білі щічки, 
Називаються…(Синички)
 

6.  Крізь зимові заметілі                                                                                                                        Пташенята прилетіли.                                                                                                                                     В них червоні гарні груди –                                                                                                                      Ніби яблука усюди                                                                                                                                   Хтось розвісив у дворі.                                                                                                                          Звуться пташки…(снігурі)

 

7. 

7.В хвойнім лісі я  живу,

Там пісні  співаю.

Шишки дуже я  люблю,

З них зернятка виймаю.

В лісі я  ще  санітар,

А зовуть мене…     (шишкар).                                                                         

 

8.Хто це каже:»Кар-кар-кар»                                                                                                                      Хто літає поміж хмар                                                                                                                                    Це дзьобата горда пані                                                                                                                          Ходить в сірому жупані.                                                                                                                                Як зоветься ця матрона                                                                                                                           Знають всі,що це…    (ворона)                                                                     

 

9.Вранці вийду я із хати,                                                                                                                               Щоб пташок нагодувати,                                                                                                                                Як матуся вони ніжні,                                                                                                                           чорні, сірі, білосніжні,                                                                                                                             Сиві,світло-голубі…                                                                                                                                  Це туркочуть…     (голуби)

 

 10. Пір’я – вбраннячко розкішне:
Золоте, барвисте, пишне.
Ходить гордо, наче пан,
Дивний красень, птах - …(Фазан)
 

11. Птах удень в дуплі проспить,
А вночі – як ненасить.
Ой, вухаста голова!
Тихо, мишки! Це ж - …(Сова)
                                      Голоси  птахів

Ведуча. Молодці! Ви всі  загадки відгадали! Тепер всіх зимуючих птахів  знаєте. Їхні  голоси  ми чуємо вдень і вночі. Часто ми можемо заслухатися чарівним  пташиним співом. А чи в змозі ви їх розпізнати, друзі! Давайте пограємо в  гру «Впізнай голоси птахів». Прослухавши уважно спів, спробуйте  назвати птаха.

 

Гра «Впізнай голоси птахів»

 

 

 

 

 

 

 

Користь від птахів

конкурс « На пташиному базарі».

Ведуча.Мабуть усі ви чули про пташині базари, але побувати там не пощастило. Через те ми спробуємо організувати свій пташиний базар. На малюнках вам будуть показані птахи, яких вам треба назвати. Допомогти вам зможе коротка інформація про того чи іншого птаха.

             (Кожен учасник має відгадати птаха, зашифрованого на картці.)

             Картка 1.
     Живуть на деревах. Мають міцний дзьоб, довгий язик і міцний хвіст, завдяки якому можна спертися на кору дерева. (Дятли)
            Картка 2.
    Належать до хижих. Вони мають велику голову і дуже великі очі з розширеними зіницями. У них гачкоподібний дзьоб, гострі кігті на лапах. Ведуть нічний спосіб життя. Живляться гризунами, невеликими пташками, комахами.(Сови)
           Картка 3.
   
           Картка 4.

          Картка 5
    Ці птахи схожі на горобців, але вони обережніші і водночас допитливіші за горобців. Люблять їсти насіння соняшника і ласувати несолоним салом. Ми можемо упізнати їх серед інших птахів по жовтенькому «фартушку» (Синиці)
          Картка 6.
    Прилітають до нас з Півночі. У них є чорна шапочка і червона грудка. Дзьоб товстий і короткий. Живляться ягодами, насінням, частково комахами. (Снігурі)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                               Бережливе ставлення до птахів

                             Інсценізація віршів

                                                         (Підготували учні 6 класу)

Ведуча.А чи знаєте ви, що у птахів є своя мова. Давайте підслухаємо про що ж розмовляють  птахи взимку.

Синиця
Скільки тут пташок співало,
веселилося щодня,
коли сонце пригрівало і водилась комашня,
кожний кущик, кожну гілку
обсідали залюбки,
щоб не шкодили ні скільки їм
зажерливі жуки.
Сили в крильцях не жаліла
кожна пташка на землі,
і комах, і гусінь їла на зеленому гіллі.
Я одна тоді, бувало, не хвалюся задарма,
За добу комах з'їдала,
Скільки важила сама,
А тепер кругом зима, ні комашечки нема.
Голуб
Ой, як холодно,як зябко,
Дуже змерзли в мене лапки,
Скрізь глибокий сніг лежить.
Що нам їсти, що нам пить?
Як нам літечко вернуть?
Сорока
Вам пора про все забути,
Скре-ке-ке!
Чим сидіти й сумувати,
Краще лісом політати,
Може щось смачне знайдеться,
А за тим й зима минеться.(Виходить зі сцени)
Дятел
Ох вже ця мені сорока,
Невсидюча білобока,
Завжди всюди облітає,
Все почує і все знає.
               (Знову з'являється сорока )

Сорока
Скре-ке-ке!
Поки ви отут журились
Я смачненько поживилась,
Там пшениця і пшонце,
 

І свіженькеє сальце.
Там щодня змітають сніг,
Їжі вистачить на всіх.
Там прекрасні годівнички.
Хтось з вас хоче подивиться?
Дятел
То чого ми сидимо,
Швидше до них летимо!
Гей, сороко, не спіши,
Нам дорогу покажи!

 

 

Автор. Ой, мороз! Який мороз!

              Всіх пташок проймає дрож.

              Скачуть – плачуть горобці:

Горобці

Дайте  нам  зерна, ців – ців!

Ми  все  літо  працювали                                                                                                       Сади  від  червів  очищали

Автор

А синички – невеличкі просять:

Синички.

      Дайте  рукавички!                                                                                                                       На сніданочок для пташки                                                                                          Киньте зерен,киньте кашки

Автор.

Снігурі сидять вгорі,

заздрять дуже  дітворі.

Снігурі.

Вам, дівчатка і хлоп’ятка,

Тепло, бо у вас  є хатка.

А у  нас  нема  хатинки,

Й на  обід – ані  зернинки.

Автор.

                   Як почув Василь  пташок,

                   Одягнувся в кожушок,

                   Взяв пшона і хліба скибку,

                   На подвір’я вибіг швидко,

                   Всіх пташок  нагодував,

                   І здалось, мороз – пропав:

                   Горобці  защебетали,

                   І синичкам тепло стало.

Всі птахи:

Ти зима нас не лякай                                                                                                     Не покинем рідний край!

 

           Створення плакату «Пташине меню»

Ведуча. Тож птахам найважче взимку без корму. Зараз для вас завдання: створити меню для пташиної їдальні.

(на столі лежать ілюстрації харчів для птахів та неїстівних речей, що птахи не їдять. Учні повинні вибрати правильні ілюстрації та наклеїти на плакат.)

                                            Гра «Горобці – стрибунці».

Креслимо велике коло (місце, де  розсипане насіння, діаметром 5 м). Гравці – горобці розташовуються поза колом. У середині кола великий птах. Яструб  стає в  середину кола. Горобці повинні скакати на  одній  нозі. Вони то заскакують у коло, то вискакують з нього. Яструб, бігаючи по колу, не  дає горобцям  збирати  зерно і «клює їх», доторкуючись рукою до гравців, які  заскочили в коло.

                                                    Гра «Збери зерно»

Ведуча.Мабуть кожному з нас доводилось спостерігати як швидко і вправно птахи збирають зерно. Нам здається, що це дуже легко,та не все так просто.

 

(Спробувати зібрати розсипане зерно кукурудзи  пінцетом. Хто більше збере.)

                                 Читання віршів

                                       (підготували учні 5 класу)

Ведуча. А знаєте, діти, що про птахів не  тільки  загадки, а й  багато віршів складали та пісень співали. Давайте подивимося, що  ви нам підготували.

1-й учень

Любі друзі, підсобіть,
Нашим мешканцям угідь,
Насипайте в годівнички
Крихти  хліба  чи  пшона,
І пташина  кожна  вдячно
Борг  поверне  вам сповна.

 

2 – й  у ч е н ь

 Бо пташки — це наші друзі.
Як настануть теплі дні,
Цілі дні вони працюють
Без спочинку, в вихідні.

 

3 – й  у ч е н ь

 Шкідників, комах з'їдають,
Щоб не шкодили землі,
Чи деревам, чи кущам.
То ж, птахи, спасибі вам!

 

4-й учень

Ми зробили годівнички
Для горобчика й синички.
 

Корму також принесли,
Щоб голодні не були.

 

5 – й  у ч е н ь

 Крихти хліба і жовток,
Ще насіннячка й сирок,
Ще пшонця їм повну жменьку
І горішків чималенько.

 

1 - й  у ч е н ь

 От пташки як налетіли,
Мабуть, дуже зголодніли!
Вже склювали і наїлись,
Та на кущиках розсілись.
З радості защебетали —
Так «спасибі» нам сказали.

                                         ПІСНЯ  НА  МЕЛОДІЮ  «СМУГЛЯНКА».

Якось вранці ми у школі

Засмутилися усі.

Потрібна пташкам допомога,

Тож зберемося ми всі.

Побудуймо годівнички

І насиплемо харчів.

Будуть прилітати наші друзі з відусіль.

Пташка мила,

Вільно, вільно ти літай,

В годівничку, в годівничку завітай!

Хай морози вже не лякають,

Співом душу звеселяй.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

             

 

 

 

 

 

 

                       Екологічна година

                 В рамках акції «Годівничка»

Зимуючі птахи нашої місцевості

 

 

 

                                                      Підготувала та провела

Вчитель біології Григор Оксана Геннадіївна

Жовтнева загальноосвітня школа І –ІІ ступенів

Устинівський район

Кіровоградська область

2017р

docx
Додав(-ла)
григор оксана
Додано
24 лютого 2019
Переглядів
288
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку