Економічне життя українських земель у XVI ст.

Про матеріал
Презентація створена для проведення уроку у 8 класі за підручником "Історія України". Автор: Хлібовська Г. М., О.В. Наумчук, М.Є. Крижанівська. Видавництво: «Астон» Презентація містить основні відомості з теми, портрети історичних діячів, cхеми, ілюстрації.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Економічне життя українських земель у XVI ст.

Номер слайду 2

Домашнє завдання. Опрацювати § 4, презентацію та відео по темі уроку. Поняття вивчити. Повторити §6 - §7 курсу Всесвітньої історії.

Номер слайду 3

Розвиток сільського господарства на українських землях у складі Литви і ПольщіНа українських землях у складі Великого князівства Литовського сільське господарство мало переважно натуральний характер. Сільськогосподарські продукти вироблялися переважно для власних потреб. Торгівля ними, особливо з іншими країнами, майже не велася. У той же час сільське господарство українських земель у складі Польського королівства поступово переорієнтовувалося на потреби європейського ринку, де зростав попит на продукцію промислів і сільського господарства. У володіннях короля і шляхти почали створювати фільварки, збільшувати панщину й відбирати землю в селян.

Номер слайду 4

належала. ЗЕМЛЯДЕРЖАВІЦЕРКВИ ШЛЯХТІПустиня – незаселена земля Селище – залишені людьми поселення. ПОХОЖІ – особисто вільніНЕПОХОЖІ – особисто залежні СЕЛЯНИ

Номер слайду 5

Похожі селяни сплачували РЕНТУ – натуральний податок, і кілька днів на рік відпрацьовували із своїм реманентом на користь землевласника

Номер слайду 6

Селянська община, як правило, утворювалася з окремих селянських дворищ (5–11 «димів» – окремих господарств селянських сімей-родин). Населення дворищ складали як повноправні общинники так і залежні селяни. Дворище було суспільним господарчим комплексом із садибами, орними землями, сіножатями, лісами, водами. Певний час територіальними громадами були волості із центрами як правило в містах. Волосний устрій мав сотенно-десяткову систему. Проте у середині – другій половині XV ст. волості руйнуються, а основним осередком територіального самоврядування сільського населення постають сільські громади.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Копа (збори громади) – орган самоврядування. Компетенція

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Сигизмуд ІІ Август. Великий князь литовський і польський король Сигізмунд II Август з метою збільшення доходів державної скарбниці вирішив організувати фільварки в королівських володіннях. У такий спосіб було започатковано першу відому на українських землях аграрну реформу.

Номер слайду 12

Фільварок – хутір, маєток, велике шляхетське господарство, орієнтоване на ринок. Був багатопрофільним господарством, у якому вся земля належала панові і яке базувалося на праці залежних селян. Фільварок. Малюнок-реконструкція. 1 - панський ліс; 2 - панський будинок; 3 - перше поле; 4 - друге поле; 5 - пасовисько; 6 - панська піч; 7 - панський млин; 8 - сади й городи; 9 - третє поле. ПРИГАДАЙТЕ , що таке ФІЛЬВАРОК ?

Номер слайду 13

Із середини XVI ст. система фільваркового господарства поширилася на більшості територій, що перебували у складі Великого князівства Литовського. У 1557 р. було прийнято правовий документ — «Устава на волоки», згідно з яким усі землі Великого князівства Литовського поділялися на ділянки площею 19,5 га кожна — волоки. Найкращими орними землями володіли держава та шляхта. Решту земель віддавали у користування селянам (переважно тягловим). За користування волокою селяни зобов’язувалися відпрацьовувати два дні на тиждень на панщині (в основному у фільварку). Фільварок став найбільш економічно вигідною організаційною формою господарювання. Тому магнати і шляхта активно створювали їх у своїх маєтках. Усередині огороджених фільварків розміщували житлові приміщення, будівлі господарського призначення (для великої рогатої худоби, свинарники, комори для збіжжя тощо).

Номер слайду 14

Аграрна реформа передбачала єдині повинності для селян. Головними з них були панщина і грошовий оброк (чинш). Додатковою повинністю вважалися згони — строкові сільськогосподарські роботи, пов’язані зі жнивами, косовицею, переорюванням землі. Додатковою повинністю вважався продуктовий оброк — дякло.

Номер слайду 15

Відбувалося закріпачення селян, пани на власний розсуд визначали їм панщину, повинності й податки, розпоряджалися їх майном і життям.

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Розвиток міст у XVI cт. Залежно від підпорядкування міста на українських землях Речі Посполитої поділялися на: королівські (Польща) або великокнязівські (Литва) - до цієї групи належали здебільшого найдавніші міста; приватновласницькі або магнатські (найчисленніша група міст); церковні. Відмінність між містом і містечком: Населення міста займалося ремеслом, промислом та торгівлею. Населення містечка – землеробством.

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Прочитайте текст джерела, дайте відповіді на запитання .1. Що вражало чужинців у повсякденному житті Києва?2. Які товари продавали на базарах?3. Як розвиток торгівлі позначався на добробуті мешканців міст?4. Які фактори впливали на особливий розвиток Києва?

Номер слайду 21

XV - перша половина XVI ст. – час появи та бурхливого розвитку міст. Поява нових міст була зумовлена утвердженням великої земельної власності князів-магнатів. Князь отримував привілей на спорудження замку та осадження міста з дозволом на торгівлю в ньому в певні дні. Магдебурзьке право — середньовічне право, за яким міста звільнялися від управління й суду великих землевласників та дарування права на створення органів місцевого самоуправління. Перше в Україні – Санок (1339 р.), згодом Львів (1356), Кременець (1374), Київ (1494–1497) тощо. 

Номер слайду 22

Міське самоврядування здійснював виборний магістрат

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Позитиви магдебурзького права:створювало юридичне підґрунтя для відносно незалежного розвитку міст (захист міського населення від сваволі королівських намісників та великих землевласників); створення сприятливих умов для розвитку ремесла та торгівлі (регламентувало діяльність купецьких об'єднань і цехів, регулювало питання торгівлі); певна «європеїзація» міського життя (демократизм, менша орієнтація на центральну владу, бажання будувати суспільне життя на основі правових норм тощо);введення міста в чіткі правові норми (встановлювало виборну систему органів міського самоуправління та суду, визначало їхні функції, опіки, спадкування, визначало покарання за злочини тощо).

Номер слайду 25

Негативи:посилення іноземної колонізації;релігійні обмеження; витіснення з органів міського самоврядування корінних жителів, місце яких зайняли поляки та німці;загострення проблем в економічній сфері, де серйозними конкурентами русинів стали вірмени та євреї більше, ніж у Західній Європі, втручання центральної влади в життя міст (зокрема призначення війта литовським князем).

Номер слайду 26

Поширення цехової системи в українських містах. Цех – самоврядна громада вільних ремісників одного чи кількох фахів, сформована на основі взаємної допомоги та опіки для підтримки їхніх професійних інтересів. Порівняйте: Львів - 1425р -10 цехів 1579р -20 цехів. XVIІ ст. – понад 30цехів. Цех - об’єднання ремісників однієї професії. Цеховий статут- збірка прав та обов’язків ремісників, вимог до продукції, оплати праці тощо. Очолював цех - обраний цехмайстер. У сер - XVІ ст. В Україні налічувалося 130 спеціальностей у містах з них 80 ремісничі. Цехи об’єднували ремісників однієї професії та діяли відповідно Статутів.

Номер слайду 27

РОЗВИВИТОК ВНУТРІШНЬОЇ І МІЖНАРОДНОЇ ТОРГІВЛІВнутрішня торгівля. ЯРМАРКИ(Київ, Львів, Луцьк, Кам’янець (Подільський) Держава давала дозвіл містам на проведення двічі або тричі на рік . Внутрішня торгівля сприяла об’єднанню українських земель в єдиний економічний простір. Зовнішня торгівля велась на всіх напрямах. Зі СХОДУ ввозили прянощі, коштовності, зброю, з ПІВНОЧІ- хутро, шкіру, вироби.Із ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ- тканини/атлас, сукно, оксамит. Вина, залізо. ВИВОЗИЛИ: зерно, мед, солону рибу, деревину, худобу тощо. ДРІБНА ТОРГІВЛЯ цехові майстри та дрібні торговці, майже щоденно у власних ятках (крамничках). Зазвичай щотижня був ТОРГ, де селяни продавали товари сільського виробництва, а містяни — ремісничі вироби.

pptx
Додано
5 січня
Переглядів
21
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку