Фермерство як бізнес ідея
Бадюк Л.А.
Викладач,
ВП НУБіП України
«Немішаївський агротехнічний коледж»
В Україні аграрний сектор може стати локомотивом розвитку економіки і наповнення бюджету. Сьогодні він забезпечує 12% ВВП і близько 40% валютних надходжень від експорту. І найбільший потенціал для його розвитку міститься саме у сфері малого та середнього бізнесу в селі. Фермерський бізнес досить актуальний в сучасних ринкових умовах: у населення зростає інтерес до здорового способу життя і якісних свіжих продуктів. Але у нього є і свої «підводні камені». Необхідно ретельно розрахувати всі витрати, подумати про ринки збуту, проаналізувати конкурентів. Грамотний підхід допоможе оцінити свої сили, сформувати кращу стратегію розвитку. Вивчивши ситуацію на регіональному ринку і склавши докладний бізнес-план можна зайняти порожню нішу і забезпечити організації успішний старт.
Насамперед необхідно вирішити наступні актуальні питання:
Головним питанням для фермера є вибір напрямку і продукту для ведення господарства. Наприклад, можна займатися рослинництвом або тваринництвом. Тут багато що залежить від того, який прибуток планується в майбутньому - сезонний або всесезонний, від фінансових можливостей, досвіду, ситуації на ринку. Наприклад, якщо рослинництвом, то де знаходиться сучасне овочесховище.
Скласти детальний бізнес-план. У ньому потрібно детально підрахувати витрати і передбачуваний дохід, визначитися з термінами окупності вкладень. Важливо враховувати особливості ситуації на регіональному ринку.
Для початку варто виписати і оцінити такі показники:
Бізнес-план доцільно складати за наступною схемою:
Складений бізнес-план необхідний підприємцю, оскільки саме за цими документами майбутні інвестори або держава зможуть зробити висновок про доцільність взаємодії з даним бізнесом.
Визначитись з системою оподаткування. Фермерські господарства мають право працювати на загальній системі оподаткування зі сплатою податку на прибуток або як платники єдиного податку. Фермерські господарства без статусу юридичної особи, які організовуються на основі діяльності фізичних осіб-підприємців (ФОП), теж можуть бути як загальносистемниками (зі сплатою ПДФО), так і спрощенцями.
Пройти процедуру державної реєстрації. [1] Щоб зареєструвати власне фермерське господарство необхідно:
Звернутися за державною підтримкою. Держава пропонує вигідні умови сільськогосподарським підприємствам [2], [4].
На сьогодні існують наступні напрями державної підтримки:
Визначитись з необхідністю страхування. Страхування є одним з інструментів для зменшення фінансових втрат від природних катаклізмів. Виробництво сільськогосподарської продукції є одним із найбільш ризикованих видів діяльності. Пов’язано це з великим впливом на процес вирощування продукції природних умов та різних природних катаклізмів (повеней, посух, граду тощо), які практично щороку спричиняють загибель значної частини урожаю і завдають великих збитків аграріям. Мінімізувати наслідки настання цих несприятливих подій можна, застрахувавши урожай. На сьогодні страхування сільськогосподарської продукції є добровільною справою. Приймати рішення про доцільність страхування повинен сам фермер, спираючись на свої можливості.
В якості висновка. Фермерство - вигідний вид бізнесу, оскільки задовольняє найважливішу потреба людини: в їжі. Попит на продукти харчування є завжди, незалежно від економічних умов, що робить фермерство стабільним і стійким бізнесом. Такий вид бізнесу може бути привабливий і для інвесторів, і для різних видів співробітництва. Якщо врахувати всі нюанси і ретельно підготуватися, то фермерство може стати відмінним бізнесом і приносити регулярний дохід своєму власнику.
ЛІТЕРАТУРА: