Матеріал допоможе вчителю провести урок з курсу "Фінансова грамотність". Учні навчаться розрараховувати бюджет літнього відпочинку. Дізнаються яким чином можна економити сімейний бюджет
Фінансова грамотність
Тема: Ціна, кількість, вартість товару як трійка взаємопов’язаних величин. (Ціна, кількість і вартість товару як взаємозв’язані величини в економіці і в математиці).
Мета: ознайомити учнів з основними математичними поняттями: ціна, кількість, вартість, їх зв’язком; розрахувати бюджет літнього відпочинку на основі застосування розглянутих математичних понять; пояснити важливіть розуміння ціни на різні групи товарів на основі казок.
Обладнання: презентація до уроку.
Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Робота над казкою.
Була в однієї матері дочка. Шила вона якось на ганку і загубила голку.
Злякалася дочка, що матінка лаятися стане, взяла гривню і пішла до
чаклуна, щоб той допоміг їй голку знайти.
Чаклун рубль взяв і сказав: "Візьми сито і просій крізь нього землю
з того місця, де шила ".
Побігла дочка швидше додому і зробила, як чаклун велів. Голка знайшлася.
Увечері похвалилася вона матінці, а та каже:
- Та це ж голка, донечко, дві копійки коштує. На гривню можна було купу
голок купити. Порахуй, скільки ми втратили, і більше так не роби.
100 – 2 = 98
Іншим разом пішла дочка корову пасти, та й заснула на лузі. Прокинулась, корови ніде немає. Стала вона бігати, шукати. Бачить, на коні вершник скаче і питає його:
- Чи не бачили ви, дядьку, корову мою білу з коричневим вухом?
- Бачив, - відповідає вершник, - вона до чужого стада прибилася, яке
пастухи ведуть в місто продавати. Та тільки вони вже пішли, тобі не наздогнати.
- Дядьку, ви на коні, доженете їх, приведіть мою корову, - просить
дівчинка.
- Якщо заплатиш мені гривню, так і бути, приведу тобі корову, - каже вершник.
- Який хитрий, - відповідає дівчинка, - за гривню, я багато корів куплю.
Вершник знизав плечима і поскакав.
Увечері дівчинка розповіла матінці, як вона мудро вчинила, а матінка каже:
- Корова, донечко, тридцять гривень коштує, ось і порахуй, скільки ми
втратили.
Бесіда за змістом прослуханого.
- Чому дівчинка потрапила у таку ситуацію? (Вона не знала цін на товар)
- Як ви думаєте, чому так сталося? (Дівчинка ніколи не ходила за покупками мама не довіряла їй робити покупки)
- Чи траплялося вам ходити самостійно за покупками в магазин?
- Що ви переважно купуєте?
- Які поради дають вам батьки, відправляючи вас в магазин?
Батьківські поради:
- Бути уважними.
- Перераховувати здачу.
- Не купувати непотрібні речі.
2. Давайте пригадаємо основні поняття сьогоднішнього заняття
Річ призначена для обміну (купівлі-продажу)… товар.
Вартість одиниці товару - .. ціна.
Той, хто щось купує. (покупець)
Особа, що безпосередньо контактує з покупцями і здійснює продаж товару. (Продавець)
Товар, який не є придатним для використання або споживання. (Неякісний товар)
- Що потрібно робити. Щоб не придбати неякісний товар?
1. Оглядати товар перед покупкою.
2. Звертати увагу на темін придатності.
3. Не поспішати.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми будемо говорити про ціну, кількість і вартість як трійку взаємоповязаних компонентів. У повсякденному житті людина щодня використовує ці терміни у практиці, оскільки ходить за покупками досить часто, особливо в продуктові магазини.
IV. Робота над темою уроку.
1.Робота над казкою про Ціну, Кількість і Вартість.
В одному магазині після того, як останній покупець зачинив двері,
зав’язалася суперечка між трьома рідними сестрами: Ціною, Кількістю
і Вартістю.
- Я важливіша від вас! - кричала Ціна. - Про мене частіше запитують.
Мене завжди шукають на цінниках. І я номер один. Я - це гроші, які
платять за один товар.
- Та скільки там тих грошей! - втрутилася Вартість. - Люди часто
купують декілька товарів. Я - це гроші, які платять за декілька товарів
або за всю покупку. А це значно більше, ніж якась там ціна.
Кількість намагалася їх помирити. Вона знала підхід до кожної із
сестер. Кількість підходила до Ціни з множенням і до них зразу ж підбігала
Вартість.
Ціна х Кількість = Вартість.
А до Вартості приходила з діленням, тоді мирилася Ціна.
Вартість : Кількість = Ціна.
А що буде, коли вартість поділити на ціну? То хто із сестер важливі-
ший? Як думаєте ви?
Отже, якщо Вартість : Ціна = Кількість
1. Заповнити таблицю.
Продукти харчування
Назва товару |
Ціна |
Кількість |
Віртість |
Булочка «Здоров’я» |
2 грн. |
6 |
12 грн. |
Молоко |
18 грн. |
2 |
32 грн. |
Йогурт |
8 грн. |
5 |
40 грн. |
Соломка |
3 грн. |
7 |
21 грн. |
Шоколадка |
15 грн. |
3 |
45 грн. |
Морозиво |
9 грн. |
4 |
36 грн. |
Канцелярські товари
Назва товару |
Ціна |
Кількість |
Віртість |
Кулькова ручка |
5 грн. |
3 |
15 грн. |
Простий олівець |
4 грн. |
2 |
8 грн. |
Гумка |
3 грн. |
2 |
6 грн. |
Блокнот |
6 грн. |
4 |
24 грн. |
Ножиці |
10 грн. |
3 |
30 грн. |
2. Розв’язування задач.
Новорічний шоколадний Дід Мороз коштує 8 грн. Мама вирішила купити 7 таких солодощів. Скільки мама заплатила за всю покупку?
8 * 7 = 56 грн.
Відповідь: 56 грн. мама витратила на покупку.
Але раптом матуся побачила у магазині ще шоколадні новорічні кульки, якими можна прикрасити ялинку. На всю покупку солодощів у мами було 100грн., але вона вже витратила 56 грн. на покупку Дідів Морозів. Скільки мама зможе купити шоколадних кульок, якщо ціна однієї кільки 4 грн.?
1) 100 – 56 = 44 (грн.) залишилось у мами після покупки Дідів Морозів.
2) 44 : 4 = 11 (шт.)
Відповідь: 11 шоколадних кульок зможе купити мама.
3. Гра «Вітрина магазину».
Перед дітьми вітрина магазину із вказаними цінами на певні групи товарів. Знайти помилку у цінах.
V. Фізкультхвилинка.
VІ. Продовження роботи над темою уроку.
1. Практичнее завдання.. Складання бюджету літнього пікнику.
На літній пікнік, орієнтовно на 8 – 10 осіб, потрібно взяти із собою:
Мяса потрібно 2 кг, ціна за 1 кг 130 грн.
Овочі:
Напої:
Хліб: 3 буханки хліба по 10 грн. кожна
Фрукти:
Обчислюємо:
Вартість м’яса 130* 2= 260 грн.
130 + 130 = 260 грн.
Овочі:
Вартість усіх овочів становить:
20 грн.+20 грн.+12 грн.+15 грн. = 67 грн.
Напої:
10 грн. * 6 = 60 грн.
20 грн. * 3 = 60 грн.
Разом 60 + 60=120 грн.
Хліб:
10 грн. * 3 = 30 грн.
Фрукти:
30 * 2 = 60 грн.
50 * 2 = 100 грн.
40 * 2 = 80 грн.
60 + 100 + 80 = 240 грн.
Вартість літнього пікніку становить:
Разом – 717 грн.
А ще можна докупити безліч смаколиків, якщо дозволяє бюджет – солодощі для дітей, запекти картопельку з салком, запекти рибу на грилі або зробит смачні грибочки, додати ще фруктів.
VІІ. Підсумок уроку.
1