Урок хімії в 8класі (ПРОДОВЖЕННЯ)
Тема. Фізичні та хімічні властивості основних, кислотних та амфотерних оксидів (взаємодія , кислотами, лугами, іншими оксидами)
Мета:
- навчальна: повторити фізичними властивості оксидів і розширити знання про хімічні властивості оксидів, розглянути реакцію обміну;
- розвивальна: формувати навички складання хімічних рівнянь на прикладі хімічних властивостей оксидів; розширити поняття індикаторів, пояснити їх використання для визначення кислот та основ.
- виховна: виховувати пізнавальний інтерес до вивчення хімії, виховувати екологічне мислення, здоровий спосіб життя, розвивати самостійність на уроці, увагу, пам'ять.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва; на демонстраційному столі: кальцій оксид, купрум (II) оксид, ферум (ІІІ) оксид, вода, хлоридна кислота, штатив, пробірки
Тип уроку: комбінований урок
Очікувані результати:
Учень/учениця:
Знаннєвий компонент
- називає оксиди, основи, кислоти, амфотерні гідроксиди, середні солі за сучасною науковою українською номенклатурою;
- наводить приклади основних, кислотних і амфотерних оксидів.
Діяльнісний компонент
- складає рівняння реакцій, які характеризують хімічні властивості основних, кислотних оксидів (взаємодія з водою, кислотами, лугами, іншими оксидами);
- порівнює за хімічними властивостями основні, кислотні оксиди;
- характеризує фізичні та хімічні властивості оксидів;
Ціннісний компонент
- робить висновки на основі спостережень
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання вчителя. Перевірка присутніх та готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Сьогодні ми продовжуємо вивчати хімічні властивості оксидів.
Але перед цим повторимо:
Na2О - ?
СО2 - ?
N2O5 - ?
SO2 - ?
SO3 - ?
Al2O3 - ?
P2O5 - ?
CaO - ?
Na2O +H2O =
CaO +H2O =
SiO2+H2O =
N2O5+H2O =
а) Nа —* Nа2О —* NаОН; б) S —* SО2 —* Н2SО3.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми продовжуємо вивчати хімічні властивості для кислотних і основних оксидів. Зробимо висновки, чим їх властивості подібні, а чим вони відрізняються.
Розповідь про «Собачу печеру» . Запитання:
(взаємодія основних і кислотних оксидів з водою)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Друга властивість оксидів характерна тільки для основних оксидів.
Основні оксиди взаємодіють з кислотами з утворенням солі та води.
МgO + Н2SO4 = МgSO4 + Н2О
Відбулася реакція, у результаті якої атоми Магнію з магній (ІІ) оксиду та атоми Гідрогену з сульфатної кислоти обмінялися місцями. Такі реакції називаються реакціями обміну.
Реакції обміну – це реакції між двома складними речовинами, в процесі яких вони обмінюються своїми складовими,утворюючи дві нові складні речовини
2К2О + 2Н3РО4= 2К3РО4 + 3Н2О
Третя властивість оксидів характерна тільки для кислотних оксидів.
Кислотні оксиди взаємодіють з основами з утворенням солі та води (кислотним залишком у солі буде залишок кислоти, яка відповідає кислотному оксиду).
2NaOH + СО2 = Nа2СО3 + Н2О
(оксиду СО2 відповідає кислота Н2СО3)
Четверта властивість оксидів характерна для основних і кислотних оксидів.
Основні оксиди і кислотні оксиди взаємодіють між собою з утворенням солі (кислотним залишком у солі буде залишок кислоти, яка відповідає кислотному оксиду).
Nа2О + SО3 = Nа2SО4 (оксиду SО3 відповідає кислота Н2SO4)
СаО + SО2 = СаSО3 (оксиду SО2 відповідає кислота Н2SO3)
Завдання. Дописати рівняння реакцій:
ZnO +H2SO4 =
MgO + HCl =
ZnO +SO3 =
MgO + CO2=
ІV. Узагальнення знань , умінь і навичок
V. Зробити висновки
VІ. Домашнє завдання
Прочитати параграф 36 ст. 186-191, зап. 1-3, ст.185, зап.5,6 (схема на ст. 191), завдання 130(а,б,г,е,є,ж,і, к), ст.192
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ОКСИДИ: ЗНАХОДЖЕННЯ В ПРИРОДІ, ЗАСТОСУВАННЯ
VІІ. Підсумки
Виставлення оцінок