Формування початкових уявлень про частини мови; про те, що слова поділяються на групи, залежно від того, на яке питання вони відповідають

Про матеріал
Урок української мови для 2 класу на осінню тематику з теми "Формування початкових уявлень про частини мови; про те, що слова поділяються на групи, залежно від того, на яке питання вони відповідають".
Перегляд файлу

                                                                                                                                    

Тема уроку : Формування початкових уявлень про частини мови; про те, що слова поділяються на групи, залежно від того, на яке питання вони відповідають.

Мета: ознайомити учнів з іменником, прикметником, дієсловом не називаючи термінів; формувати початкове уявлення про частини мови , а також формувати уміння ставити питання до них.Збагачувати словниковий запас учнів і вдосконалювати навички грамотного письма. Формувати лінгвістичні компетентності.

Розвивати зв’язне мовлення дітей, кмітливість, пам’ять, увагу, розвивати навички парної роботи.

 Виховувати працелюбність, бережливе ставлення до природи.

Обладнання: презентація, пакунок з осінніми листочками, осіннє дерево, картки для  роботи в парі, ножиці, клей, картки для домашнього завдання.

Тип уроку : формування умінь і навичок.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1.Емоційний настрій на урок. 
             Продзвенів дзвінок, 
             Починається урок .
             Учитель посміхається, 
             Школярики стараються. 
             Будем працювать завзято, 
             Щоб побачити в кінці, 
             Що у нашім другім класі 
             Діти просто молодці. 
Вчитель:
- А тепер пригадаємо  правила роботи на уроці. 
- Сидимо – (учні доповнюють) - рівно.  
-Працюємо – старанно.  
-Відповідаємо – чітко.

- Пишемо – каліграфічно.
 

II. Повідомлення теми і мети уроку.  (слайд 1 )

Тема нашого уроку: Формування початкових уявлень про частини мови; про те, що слова поділяються на групи, залежно від того, на яке питання вони відповідають.

Сьогодні на уроці  ми будемо розділяти слова на групи за значенням та питаннями.

- Діти що ви очікуєте від уроку?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя

-Подивіться, діти, уважно навколо себе і скажіть, що змінилося у класі?

     -Діти , послухайте загадку і ви дізнаєтесь, хто прийшов до нас на урок.

 

Прийшла дівчина до хати,

 узялась хазяйнувати:

 вправно скриню відімкнула,

в жовту свитку ліс вдягнула. (Осінь)       (слайд 2 )

   Дівчинка  Осінь

Осінь  :

 Добрий день!  У добрий час!         

Рада, друзі, бачить вас.
Я — Осінь золота.
Прийшла до вас на свято
І всім вам принесла завдань багато.
Вам треба ці завдання всі зробити

І деревце сумне , осіннє прикрасити.

Ану, поглянемо, що там за завдання такі? У пакунку цьому осінні листочки, але зовсім вони не прості. Треба виконати всі завдання і ви будете молодці. А за правильні відповіді я буду  давати листочки.

ІV. Актуалізація опорних знань

Листочок – каліграфічна хвилинка (слайд 3 )

 

4.1. Вступне слово вчителя

  • Отже, сіли всі рівненько і дістанемо перший листочок. Відгадайте загадку:          Якось вітер пустотливий

      Залетів у сад.

      Позривав барвисте листя,

      Так почався… (листопад)                              ( слайд4)

  • Який перший звук чуємо в цьому слові?
  • Що ви знаєте про звук – л - . Який він? (Приголосний, дзвінкий)
  • Якою буквою позначається?  (ел)

4.2. Пояснення написання букви.

  • Пригадаймо написання букви «Л».                ( слайд 5)

               Алгоритм написання великої букви Л («ел»)

1. Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії.

2. Ведемо вниз до нижньої лінії робочого рядка.

3. Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо.

4. Ведемо довгу пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії.

5. Не відриваючи руки, ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка.

6. Заокруглюємо вправо.

     Алгоритм написання рядкової букви л ("ел")

1. Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії.

2. Заокруглюємо вниз праворуч.

 3. Торкаючись нижньої рядкової, ведемо вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії робочого рядочка.

 4. Не відриваючи руки, ведемо вниз на себе по писаному майже до середини робочого рядка.

 5. Продовжуємо вести вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка.

 6. Заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії.

 7. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

  • Напишіть рядок буки Л :  Лл Лл Лл Лл
  • З нового рядка напишіть назву третього осіннього місяця. Поділіть це слово на склади:  листопад, лис-то-пад.
  • 4.3. Складання речення.
  • Давайте складемо речення про листопад.                    (слайд 6 )
  •  Листопад – місяць опалого листя
  • 4. 4.  Вправа « Дощик»
  • Діти, яка погода восени?( погода дощова, вітряна, прохолодна)
  •  Ось і у  нас в класі почав накрапати дощик.( Вправа дощик: спочатку дощик накрапає – дітки по черзі пальчиками торкаються долоньки; потім дощ стає сильніший – дітки плескають в долоні; дощ перетворюється на зливу- діти плескають в долоні з більшою силою; після цього дощик поступово вщухає – зменшується сила оплесків і перестає. )

 

V.  Вивчення нового матеріалу

5.1. Ознайомлення зі словами назвами предметів.

Листочок – гостинка назва предмета (слайд 7)

  • Діти, що це означає? Мабуть, до нас завітає гість  - назва предмета .(Виходить  хлопчик. У нього на грудях надпис:  Хто? Що?)

Мама, мир і Україна,              
Сонце, небо, світ, людина. 
Звуки, букви, слово, мова – 
Всі оці слова чудові! 
ХТО?Сестричка, ненька, батько, 
Пташка, білочка, зайчатко. 
ЩО?Земля, ріка, діброва, 
Книжка, зошит, ручка, школа. 
Вивчи ці слова чудові! 

Діти, наш гість приніс завдання.  Потрібно розгадати кросворд(слайд 8)

1. Зимою в білому, як сніг,

А літом в сірому гуляє. (Заєць)

2. Хоч у нього шуба є,

Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п'є,
І не ходить, не гуляє,

А у лігво залягає. (Ведмідь)

3. Виводить букви і слова
Ота цікава штучка.

В руці виблискує здаля

Нова, гарненька... (ручка).

4.Білий, як сніг, в пошані у всіх.
До рота попав, там і пропав. (Цукор)

5.     Я падаю на ваші хати,

Я білий, білий, волохатий.

Я прилипаю вам до ніг

І називаюсь просто... (сніг).

6.Хто у ліс приходить рано,

Кожне дерево догляне,

Всякий звір до цього звик?

Ну, звичайно ж, це... (лісник).

Вчитель. Діти, подивіться на кросворд. Які питання можна поставити до слів? (По черзі розбираємо кожне слово)

Діти. -Хто? Що?

Вчитель. А що ви можете сказати про ці слова?

Діти. Назви людей і тварин відповідають на питання хто?. Назви всіх інших слів на питання що?.

Вчитель. Діти, наш гість нам допоможе записати ці слова у дві колонки

(Слайд 9)

                   Хто?                           Що?

               Заєць                             ручка

               Ведмідь                          цукор

               Лісник                            сніг

Ой! Щось ми зовсім забулися про наш пакунок, а у ньому ще багато листочків.

5.2.Ознайомлення зі словами назвами ознак предметів.

Листочок – гостинка ознака предмета (слайд 10)

А зараз , дітки ,я беру ще один листочок – це гостинка – ознака предмета.  І наш другий гість.

Земля – ЯКА? – ласкава, люба, рідна,  
А сонце – щире, золоте, 
А небо – лагідне, погідне, 
Життя – прекрасне, золоте. 
А очі в мами – добрі, ніжні, 
А голос – чистий і дзвінкий, 
А руки – теплі і надійні, 
А погляд – сонячний, ясний. 
Квітки у полі – білі, сині, 
Червоні, жовті, голубі. 
Хмарки у небі – бистрокрилі, 
Весняні, літні й зимові. 

Усі ознаки називають
І жодної  не оминають .

 

  • Вчитель:  Наш гість  дуже допитливий і завжди запитує: Який?  Яка ? Яке?

Осінь  подарувала нам свої плоди. Та я не знаю який горіх? Допоможіть , підберіть необхідні слова.

(Діти записують у зошити по рядах)

 Горіх  (який?)-  міцний, маленький, корисний.   І – ряд   (слайд 11)

 Груша (яка? ) -  жовта, велика, солодка.              ІІ - ряд

 Яблуко (яке?)-   червоне, соковите, кругле.         ІІІ ряд

5.3. Фізкультхвилинка

Листочок – відпочивайко (слайд 12)

(Дівчинка Осінь проводить фізкультхвилинку під пісню « Осінь, осінь»)

 

5.4. Ознайомлення зі словами назвами дій предметів.

Листочок – гостинка дія предмета (слайд 13)

Це слово діє:                                  
Ходить, робить, носить, сіє,    
Співає, плаче і радіє, 
Усміхається і мріє. 
Це   слово діє: 
Вірить, любить і жаліє, 
Не злословить, не лукавить, 
Серця ближнього не ранить. 
Це слово діє: 
Народилось і зоріє, 
Розвивається і квітне. 
Слово любе, слово рідне!

Вчитель:

 Цей гість нас запитує про місяць листопад: що робить листя в листопаді?

( Листя опадає, кружляє,шарудить під ногами.)  (слайд 14)

 ( Діти записують в зошит речення)

VІ . Закріплення нового матеріалу

6.1. Розподіл слів на три групи за питаннями ( робота в парах)

Листочок – кмітливчик (15 слайд)

 

  • Ой, дітоньки, це вже останній листочок із завданнями .
  • На ваших столах є аркуш паперу, на якому зображено 3 дерева.
  • Подув сильний вітер, листочки опали на землю і всі перемішалися. А листочки не прості, а  зі словами. Вам необхідно листочок зі словом приклеїти на відповідне дерево.
  • Як називається перше дерево? (Хто? Що?)
  • Як називається друге дерево?(Який, Яка? Яке? Які?)
  • Як називається третє дерево? (що робить?)

6.2. Перевірка правильності виконання завдання , що виконали діти.

VІI . Підсумок уроку ( слайд 19)

7.1.Метод « Мікрофон»                      

  •      Діти, ось і закінчується наш урок.
  •      Чи справдились ваші очікування?
  •      Що вам запам’яталось?
  •      Які гості приходили до нас?
  •      Які види роботи ми  виконували?
  •      Сьогодні на уроці із нами була Осінь. Нам дуже сумно , тому, що ми прощаємось із чарівним , різнобарвним листячком. Воно опадає з дерев.

     7.2.Метод  « Проблемне питання»

  •        Діти, давайте поміркуємо, що робити із листям , яке опало,щоб не нашкодити природі, адже його дуже багато? ( Вивозити на смітник або прикопувати, щоб утворювався перегній).

 

VIІІ . Диференційоване домашнє завдання. (слайд 16).

      Інструкція до виконання домашнього завдання.

- Діти, у ваших зошитах є картка із домашнім завданням.

-У кого картка зеленого кольору, вам потрібно розподілити слова на 2  колонки за  питаннями: Хто? Що?

-У кого картка жовтого кольору, вам потрібно буде вдома розподілити слова на 3 колонки за питаннями :  І колонка  - Хто? Що?,   ІІ колонка - Який? Яка? Яке?     ІІІ колонка  - Що робить?

 

ІХ . Рефлексія. Самооцінювання.

  •      Діти, ви сьогодні гарно працювали і отримували листочки  від Осені протягом уроку.  
  •      Якщо ви гарно працювали,  усе зрозуміли – покажіть кленовий листочок.
  •      Якщо частково матеріал не зрозуміли – дубовий листочок.
  •      Якщо навчальний матеріал був заважким – листочок берези.

 

 

 

 

 

 

 

     

 

1

 

doc
Пов’язані теми
Українська мова, Розробки уроків
НУШ
Додано
17 листопада 2022
Переглядів
291
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку