Назва роботи
Номінація «Загальна середня освіта»
Урок із світової літератури за новою програмою для 5 класу: Ганс Крістіан Андерсен. «Соловей». Протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці.
Анотація
Запропоновано власний доробок конспекту уроку в 5 класі за оновленою програмою, в котрому простежуються змістові лінії літературної освіти:
Актуальність
Доробок спрямований на розвиток творчої особистості (читача), формування в неї гуманістичного світогляду, високої моралі, мотивує школярів до діалогу на партнерських засадах. Є зразком для вчителів світової літератури, котрі творчо адаптують власні пошуки методичного оновлення.
Інноваційність
Конспект уроку
Тема Ганс Крістіан Андерсен. «Соловей». Протиставлення «справжнього» і «штучного» в казці
Мета:
Тип урока: урок вивчення нового матеріалу.
Ключові поняття: антитеза, оригінал, переклад, літературна казка, конфлікт.
Наочні засоби навчання: портрет письменника, виставка творів; презентація, аудіозапис «Спів соловейка"; буктрейлер; фрагмент із м/ф«Соловей» (1991р.).
Змістові лінії літературної освіти:
Очікуванні результати:
засвоєння теми відповідно програми, емоційно-комфортне насичення уроку.
Учень (учениця):
Структура уроку
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
ІІІ. Основний зміст уроку
ІV. Закріплення вивченого матеріалу.
VІ. Домашнє завдання
VІІ. Підсумок.
Не все те золото, що блищить.
Прислів’я
Життя коротке — мистецтво вічне.
О. Уайльд
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент. Мотивація навчальної діяльності
1.Психологічне налаштування.
Кожний із вас повинен пам’ятати:
Я — учень.
Я — хочу знати.
Я — думаю.
Я — вмію.
Я — знаю.
Я — особистість творча.
2. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
Передбачення.
Постановка проблемних запитань.
За що народ любить казки Андерсена?
За що ми йому так вдячні?
Спробуємо відповісти на ці питання, доторкнувшись до чарівного світу його казок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Назвати за 1 хв. якомога більше казок Андерсена («Принцеса на горошині», «Кресало», «Дюймовочка», «Русалонька», «Соловей», «Гидке каченя», «Дикі лебеді», «Снігова королева», «Нове вбрання короля», «Стійкий олов’яний солдатик» та ін..).
2.Прийом «Пелюстки квітки».
Андерсена по праву можна назвати «казкарем із трояндою в серці». Він захоплювався цими квітами, вважав їх довершеним ідеалом краси. Троянда є емблемою його творчості, адже він намагався пробуджувати прекрасне в людських серцях. Його казки ставали дороговказом у житті. Тож давайте створимо «квітку» «Світ казок Андерсена», на пелюстках якої запишемо основні питання, які піднімав казкар у своїх творах.
ІІІ. Основний зміст уроку
1. «Коло думок».
2. Перегляд освітнього відеороліка Андерсен Г. К.
3. Створення «Інформаційного грона».
4. Бесіда.
( перегляд та обговорення епізодів мультфільму)
Перший епізод
Другий епізод
Третій епізод
Четвертий епізод
8. Самостійні спостереження та висновки.
9. Робота з порівняльною таблицею
|
|
Справжній соловей |
|
Штучний соловей |
|
Зовнішній вигляд |
|
|
|
|
|
Спів |
|
|
|
|
|
Реагування на хворобу імператора |
|
|
|
|
|
10. Бесіда
11. Теоретична скарбничка
Антитеза – різке протиставлення героїв, ситуацій, характерів, душевних або природних станів тощо.
ІV. Підбиття підсумків уроку
1. Узагальнююча бесіда.
2. Робота над епіграфом .
3. «Суд Феміди».
Питання, порушені у казці Андерсена, актуальні і в наш час. Учням пропонується виразити своє ставлення («так» чи «ні») стосовно даної думки.
V. Домашнє завдання
1. Підручник: ст. 82 – 91, запитання 1 – 5.
2.* Ст. 92, запитання 6 (усно).
3. ** «Створи рекламу» .
Створити рекламу за казкою Андерсена «Соловей». Створюючи рекламний
ролик, слід продумати мету, адресата, вид ролика.
Висновки
1.Очікування щодо засвоєння теми відповідно програми справдилися.
2.Використання інтерактивних форм і видів робіт допомогли розвивитку навчально-пізнавальної, пошукової та творчої діяльністі учнів, викликали загальну зацікавленість учнів.
3.Переконалася в ефективності використання мультимедійних технологій , які дають помітні результати.
Посилання на використані джерела