8 клас.
Тема. Генетичний зв'язок між класами неорганічних сполук. Розв`язування розрахункових завдань.
Мета: узагальнити знання про неорганічні речовини та їхні властивості; класифікувати речовини, встановити генетичний зв'язок між класами неорганічних речовин; розвивати вміння розв’язувати розрахункові завдання.
Обладнання: таблиця «Неорганічні речовини», картки, таблиця «Кухоль хіміка»
Хід уроку
І Організаційний етап
ІІ Актуалізація опорних знань.
1.Перегляд відео (утворення новорічної гілочки 10.04 – 45с.)
2.Бесіда:
- хімія – наука про…
- речовини бувають неорганічні і…
ІІІ Повторення матеріалу.
2. Бліц-турнір
Тема «Оксиди»
1.Які речовини називаються оксидами?
2. Як класифікуються оксиди?
3. Які оксиди називаються основними?
4. Вода – це основа, оксид чи кислота?
5. Назвіть формулу ферум (ІІІ) оксиду.
6. Які оксиди називаються амфотерними?
Тема «Основи»
Тема «Кислоти»
Тема « Солі»
VІ. Вивчення нового матеріалу.
Ознайомлення з хімічними властивостями основних класів неорганічних сполук показує, що між ними існує взаємозв’язок. Під генетичним зв’язком розуміється взаємоперетворення речовин різних класі неорганічних сполук, можливість одержання одних речовин з інших.
Утворення схеми:
Неметал – кислотний оксид – кислота – сіль.(навести приклад).
Метал – основний оксид – основа – сіль.
Розглянути таблицю в підручнику (ст.92).
«Кухоль хіміка.»
Кислотні оксиди |
Основні оксиди |
Основи |
Кислоти |
Солі |
V. Узагальнення й систематизація знань
Гра «Перекладач»
Робота з картками
1.Який ряд формул утворений лише з формул оксидів:
А) H2O, BaO, HNO3, Б) Al2O3, CO, MgO, В) KNO3, NO2, NaOH.
2. Який ряд формул утворений лише з формул кислот:
А) H2O, HCI, H2S; Б) HCI, HNO3, H2SiO3; B) Ca(OH)2, BaO, HNO3?
3. Здійснити перетворення
Al – Al2O3 – Al(OH)3 – Na3AlO3
СuSO4 – Cu(OH)2 – CuCl2
CuO – CuSO4 (09.24(1,2); 09.25(1))
4. Розв`язати задачу.
Яка кількість речовини солі утвориться, якщо нейтралізувати калій гідроксид сульфатною кислотою, маса якої 9,8г.
9,8 г ---- х
98г ---- 174г
х=17,4
Скласти сенкан до слова «кислота»
Дешифрувальник
1 АБВ |
2 ГДЕ |
3 ЄЖЗ |
4 ИІЙК |
5 ЛМНО |
6 ПРСТ |
7 УФХЦ |
8 ЧШЩ |
9 ЬЮЯ |
54624 (оксиди)
5724 (луги)
5655154 (основні)
52615 (метал)
5246615431749 (нейтралізація)
242654645651 (гідроксильна)
54661651 (нітратна)
74549 (хімія)
455 (йон)
55524751(молекула)
|
Солі |
кислоти |
основи |
оксиди |
CuO |
Р |
Е |
Т |
М |
HCl |
І |
О |
Ш |
И |
NaCl |
Л |
Г |
А |
Ф |
KOH |
Н |
Л |
О |
Х |
HNO3 |
І |
Д |
Т |
Ь |
H2O |
Д |
У |
Ч |
Ц |
Na2CO3 |
І |
Щ |
І |
М |
Домашнє завдання: параграф 16, завдання в зошиті,
скласти сенкан до слова солі.
Дешифрувальник
1 АБВ |
2 ГДЕ |
3 ЄЖЗ |
4 ИІЙК |
5 ЛМНО |
6 ПРСТ |
7 УФХЦ |
8 ЧШЩ |
9 ЬЮЯ |
Робота з картками
1.Який ряд формул утворений лише з формул оксидів:
А) H2O, BaO, HNO3, Б) Al2O3, CO, MgO, В) KNO3, NO2, NaOH.
2. Який ряд формул утворений лише з формул кислот:
А) H2O, HCI, H2S; Б) HCI, HNO3, H2SiO3; B) Ca(OH)2, BaO, HNO3?
3. Здійснити перетворення
Al – Al2O3 – Al(OH)3 – Na3AlO3
СuSO4 – Cu(OH)2 – CuCl2
CuO – CuSO4
4. Розв`язати задачу.
Яка кількість речовини солі утвориться, якщо нейтралізувати калій гідроксид сульфатною кислотою, маса якої 9,8г.
«Кухоль хіміка»
Кислотні оксиди |
Основні оксиди |
Основи |
Кислоти |
Солі |
|
солі |
кислоти |
основи |
оксиди |
CuO |
Р |
Е |
Т |
М |
HCl |
І |
О |
Ш |
И |
NaCl |
Л |
Г |
А |
Ф |
KOH |
Н |
Л |
О |
Х |
HNO3 |
І |
Д |
Т |
Ь |
H2O |
Д |
У |
Ч |
Ц |
Na2CO3 |
І |
Щ |
І |
М |