Географічна оболонка Землі.Особливості географічної оболонки

Про матеріал
Презентація до уроку з географії за темою "Географічна оболонка Землі.Особливості географічної оболонки" для 11 класу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Географічна оболонка Землі. Особливості географічної оболонки Географія 11 клас Пушкар Анастасія Вікторівна

Номер слайду 2

Мета уроку: актуалізувати, закріпити й поглибити знання про склад, межі, будову й закономірності географічної оболонки; дати уявлення про сучасний етап розвитку географічної оболонки, розкрити зміст і сутність поняття антропосфера; розвивати світоглядне, логічне мислення, уміння  систематизувати та аналізувати інформацію;  виховувати відповідальне ставлення та поведінку до довкілля;

Номер слайду 3

Актуалізація опорних знань. Пригадаємо. Що таке географічна оболонка? Назвіть її складові.

Номер слайду 4

Прийом «Проблемне питання» Чому географічна оболонка є єдиним цілісним комплексом?Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

Номер слайду 5

Поняття про географічну оболонку. Географiчна оболонка — оболонка, в межах якої взаємодiють верхня частина лiтосфери, нижня частина атмосфери, гiдросфера та бiосфера. Межі географічної оболонки. Вивчення нового матеріалу. Прийом: словничок»

Номер слайду 6

Літосфера – тверда оболонка ЗемліАтмосфера – газова (повітряна) оболонка ЗемліГідросфера – водна оболонка ЗемліБіосфера – жива оболонка Землі

Номер слайду 7

Взаємозв'язок компонентівгеографічної оболонки

Номер слайду 8

Географічна оболонка- це величезний природний комплекс, що складається із літосфери, гідросфери, атмосфери та біосфери. Їхне поєднання можна побачити в будь-якому місці на Землі, оскільки географічна оболонка є суцільною. Але вона не всюди має рівномірне розташування. Все це зумовлене нерівномірним розподілом сонячної енергії, тепла, різними формами рельєфу, кулястістю планети. embedded1

Номер слайду 9

Географічній оболонці властиві закономірності: цілісність ритмічність зональність

Номер слайду 10

Цілісність Єднiсть географiчної оболонки, зумовлена взаємозв’язком i взаємозалежнiстю її складових частин. Завдяки їй зміна одного компонента природи спричинює зміну інших. Всі колообіги взаємопов’язані і входять до загального великого колообігу:космос — географічна оболонка — глибинні шари Землі. Найважливіші з них — це колообіги вуглецю, кисню, азоту, енергії, води.

Номер слайду 11

Ритмічність Ритмічними називають явища, які повторюються з певною періодичністю. За тривалістю розрізняють ритми добові, річні, внутрішньовікові (від кількох років до десятиліть), багатовікові, геологічні (коли явища повторюються через мільйони років). Ритми можна спостерігати як у живій, так і в неживій природі. Важливо відзначити, що ритми живої природи стали можливі лише завдяки ритмічності неживої природи.

Номер слайду 12

Зональність Закономірна зміна у просторі будови компонентів географічної оболонки. Розрізняють широтну (горизонтальну) і висотну (вертикальну) зональність. Перша зумовлена неоднаковою кількістю тепла, що надходить у різних широтах, — наслідок кулеподібної форми Землі. Інший вид зональності — висотна поясність — виявляється лише в горах і зумовлена зміною клімату з висотою.

Номер слайду 13

Етапи розвитку географічної оболонки Перший етап — геологічний (добіогенний) тривав 3 млрд років. У цей час існували тільки найпростіші організми. Їхня участь у її розвитку та формуванні була незначною. Атмосфера вирізнялась низьким вмістом вільного кисню й високим — вуглекислого газу.

Номер слайду 14

Біологічний етап — другий етап - тривав близько 600 млн років. Його характеризує провідна роль живих істот у розвитку й формуванні географічної оболонки. Живі істоти чинили величезний вплив на всі її компоненти. Відбувалось накопичення гірських порід органічного походження, змінювався склад води й атмосфери (підвищився вміст кисню, оскільки відбувався фотосинтез у зелених рослин, зменшився вміст вуглекислого газу).

Номер слайду 15

Третій етап — сучасний (антропогенний). Він розпочався 40 тис. років тому. З появою людського суспільства розпочалось активне перетворення географічної оболонки. Виникла нова сфера — ноосфера — сфера розуму. Тому саме від людини залежить, чи буде вона існувати взагалі, оскільки людина на Землі не може жити й розвиватися ізольовано.

Номер слайду 16

Як результат втручання людини у діяльність природи виникла нова сфера існування – антропосфера.

Номер слайду 17

Науки, що вивчають антропосферу. Антропосфера — це особлива сфера, яка формується в географічнійоболонці шляхом зміни її складових. Вона розвивається головним чином убіосфері (у її широкому розумінні) за активного впливу людини.

Номер слайду 18

Які негативні наслідки антропосфери? зменшення біорізноманіття;забруднення географічної оболонки, як комплексу;порушення кругообігу речовин у довкіллі; видобування корисних копалин, утворення териконів на родючих грунтах; відбувається антропогенне потепління клімату; зміна природних ландшафтів, у зв’язку із господарською діяльністю. Прийом «Георгафічна лабораторія»

Номер слайду 19

Прийом «Генерую ідеї» Яку географічну закономірність описав Ч. Дарвін, коли сказав, що морський флот Англії тримається на старих дівах, маючи на увазі географічний ланцюжок: ≪Старі діви люблять кішок — кішки ловлять мишей — миші не розорюють гнізд джмелів — тільки джмелі опилюють конюшину — конюшина є найкращою пашею для тварин — завжди свіжий біфштекс на флоті — ситі й здорові матроси — основа могутнього флоту країни≫?Узагальнення та систематизація знань

Номер слайду 20

Висновок. Географічна оболонка – це природний планетарний комплекс, яка складається із усих існуючих оболонок Землі. Головними закономірностями географічної оболонки є цілісність, циклічність та ритмічність. На сучасному етапі розвитку ГО виникає нова сфера – антропосфера, що пов’язана із людською діяльністю. Сьогодні людина повинна усвідомити те, що вона не є володарем природи, а навпаки – вона і є сама природа. Тому ставлення до довкілля повинно бути розумним.

Номер слайду 21

Перевіримо набуті знання. Перейти за посиланням та виконати тест https://wordwall.net/ru/resource/62256046

Номер слайду 22

Самооцінюваннявсе ОК!50 Х50 Перезавантаження...

Номер слайду 23

Домашне завдання. Опрацювати парагаф 8 ст. 45 «Працюємо самостійно»Підготувати на наступний урок коротке повідомлення про ноосферу та її автора»

Номер слайду 24

pptx
Пов’язані теми
Географія, 11 клас, Презентації
Додано
17 грудня 2023
Переглядів
1149
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку