"Гірські породи і мінерали. Корисні копалини".(Урок). Презентація https://sway.office.com/JYE6fUc340X9UQD3?ref=Link

Про матеріал
Розробка уроку та презентація Sway з предмету Географія 6 клас. Тема уроку: "Гірські породи і мінерали. Корисні копалини". Розділ III. Оболонки Землі. Тема 1. Літосфера. Сформувати в учнів поняття про мінерали та гірські породи, із яких складені внутрішні шари Землі, формувати в учнів науковий погляд на будову Землі, формувати у школярів уміння розрізняти за зовнішніми ознаками різні за походженням гірські породи та мінерали, розвивати інтерес до географічних знань, розвиток географічної мови, мислення, виховувати почуття дбайливого ставлення до надр Землі, виховування навичок самостійності у здобутті знань.
Перегляд файлу

 

C:\Users\Наталочка\Downloads\qr-code (4).gif

Предмет: Географія     клас 6         Урок №  22  Дата:  ___________

Вчитель географії ЗОШ №22, м. Кропивницький Алішкевич Наталія Вікторівна

Тема 3. Гірські породи і мінерали. Корисні копалини.

Мета:

Навчальна - сформувати в учнів поняття про мінерали та гірські породи, із яких складені внутрішні шари Землі, формувати в учнів науковий погляд на будову Землі.

Розвиваюча - формувати у школярів уміння розрізняти за зовнішніми ознаками різні за походженням гірські породи та мінерали, розвивати інтерес до географічних знань, розвиток географічної мови, мислення.

Виховна - виховувати почуття дбайливого ставлення до надр Землі, виховування навичок самостійності у здобутті знань.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання : фізична карта півкуль, атласи, колекції гірських порід, картки для роботи в групах, тестові завдання, інтерактивна дошка, презентація https://sway.office.com/JYE6fUc340X9UQD3?ref=Link

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

          Психологічна хвилинка

Добрий ранок (день) діти, давайте привітаємося один до одного, посміхнемось один одному.

  •                   -Діти з яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок?
  •                   -Чому він (настрій) такий ?
  •                   -Що ви чекаєте від уроку ?
  •                   -Що ж я надіюсь що всі ваші сподівання здійсняться і хочу вам побажати гарного настрою та успіхів

Девізом нашого уроку сьогодні будуть слова:

Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх.

Генрі Форд

II. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Географічна мозаїка»

Учні з набору букв на дошці «ТРАФЕЛІОС» відгадують слово «ЛІТОСФЕРА». Дають визначення поняття.

     Прийом «Бесіда»

Який розділ географії ми почали вивчати?

  •                   1. Які оболонки Землі ви знаєте ?
  •                   2. Як називається повітряна оболонка Землі?
  •                   3. Як називається водна оболонка Землі?
  •                   4. Як називається тверда оболонка Землі?
  •                   5. Яку оболонку ми почали вивчати ?
  •                   6. З яких частин складається внутрішня будова землі ?
  •                   7. Як називається верхня тверда оболонка Землі, що складається з гірських порід та мінералів ?
  •                   8. Як називають в'язкий шар мантії?
  •                   9. Яка середня товщина літосфери?
  •                   10. Яка частина нашої планети найважча?

Прийом «Сигнальна загадка»

 

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/geo25.jpg

 

Гра «Вірю не вірю»

1.Водна оболонка Землі називається літосфера.

2. Земля складається з кількох шарів, найменшим з яких є земна кора.

3.Всі нерівності земної кори називають рельєфом.

4. Найбільшими нерівностями планети є гори та рівнини.

5. Рівнини, висота яких сягає за 500 м над рівнем моря називають низовинами.

6. Високі гори мають висоту вищу за 2000 м.

7. Найвищими горами у світі є Українські Карпати.

8. Повітряна оболонка Землі називається атмосфера.

9. Рельєф поверхні Землі постійно змінюється під впливом зовнішніх та внутрішніх сил.

10. Внутрішніми силами, які змінюють рельєф Землі є вода, вітер та живі організми.

11.Тверда оболонка Землі називається літосфера.

12. У процесі життєдіяльності людина змінює рельєф Землі.

                   Гра «Третє зайве».

1. Річка, море, озеро.

2. Стратосфера, гідросфера, тропосфера.

3. Низовина, гора, плоскогір’я.

4. Гори, хребти, височина.

5. Вода, вітер, землетрус.

6. Землетрус, вулкан, людина.

III. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя

На думку дослідників, земля приховує незліченні багатства, вартість яких важко оцінити. Як ви думаєте, які це скарби? Це скарби, залишені або загублені в давнину, які чекають своїх відкривачів: спадок тамплієрів та інків, копальні царя Соломона... Та сьогодні на уроці мова піде не про них. Ми з вами довідаємося про інші скарби, які науковці називають мінералами та гірськими породами. Із них складена земна кора нашої планети. Вони мають для людства куди більшу цінність.

А чому їх називають гірськими? Вони бувають лише у горах? Ось про це та багато іншого цікавого ми дізнаємось на уроці.

Отже тема нашого уроку: Мінерали, гірські породи та корисні копалини.

Наше завдання:

1.Визначити що таке мінерали, що таке гірські породи.

2.Яка різниця між мінералами та гір. породами.

3.Визначити яке походження мінералів та гірських порід.

4.Розглянути колекцію гірських порід та мінералів.

5.Визначити що таке корисні копалини та на які групи вони поділяються?

Проблемне питання. У чому причина різноманітності гірських порід у природі?

IV. Вивчення нової теми

         Вступне слово вчителя

Озирніться навколо: нас всюди оточує каміння, а правильно сказати – гірські породи, з яких складається кора – верхня оболонка літосфери. Вивчає гірські породи та мінерали наука - геологія, а точніше один із її розділів «Петрографія», «петра» означає «камінь», «графо» - «пишу». У шарах земної кори, як на величезних сторінках кам'яної книги, відбита історія планети. Мільйони років її створювали хвилі океанів і вітри, вулкани і льодовики, потоки річок і землетруси, тепло і тиск у глибинах надр, найдрібніші бактерії і велетні тваринного світу. Недарма А. Сент Екзюпері казав: «Земля дає нам більше знань, ніж всі книги».

      Отже, пропоную вам мандрівку в царство гірських порід та мінералів. Дійсно, чому ми називаємо їх гірськими породами? Термін «гірська порода» залишився нам у спадок від часів, коли геологія тільки зароджувалася і була невіддільна від рудної справи, а руду, як правило, видобували в горах. З того часу наука давно пішла вперед, а всі скарби Землі все одно називають «гірськими породами», хоча частина з них знаходиться на рівнинах.

Цікаві факти (показ колекції, демонстрація презентації).

Земна кора складається з майже 3 тис. мінералів і більш як 1,5 тис. гірських порід. За станом речовини мінерали бувають твердими, рідкими, газоподібними.

До мінералів відносяться всім нам відомі: кухонна сіль (галіт), графіт в олівцях, гіпс, який використовують скульптори та лікарі. Кристалами мінералів є також усі коштовні камені. Сіркою вкриті кінчики сірників, а наждачний папір — дрібними кристалами корунду. Найпоширенішим на Землі мінералом є вода.

Мінерали в чистому вигляді бувають рідко, найчастіше вони зустрічаються в гірських породах.

Наприклад, граніт складається з кварцу, слюди, польового шпату.

Магматичні утворюються внаслідок магматизму. Магматизм — складний процес утворення та руху магми від астеносфери до поверхні Землі.

Від швидкості охолодження і затвердіння магми, глибини процесу залежить будова магматичних порід. У глибині земної кори магма охолоджується і твердне повільно. Тому з її речовини утворюються великі кристали. Магматичні породи, що виникають на глибині, називають глибинними кристалічними, наприклад граніт.

Граніт — від лат. «гранум» — зерно, колір сірий, рожевий, твердість значна.

З граніту споруджують пам’ятники, він служить облицювальним матеріалом.

Магма, що вилилась на поверхню, застигає швидше, тому кристали таких магматичних порід набагато дрібніші, їх важко побачити неозброєним оком. Базальт — від грец. «базанос» — пробний камінь, темно-сіра, тверда порода, важко дряпається стальною голкою, важка. Використовується для базальтового лиття під час виготовлення кислототривких труб, хімічного посуду та ін.

Кварц — мінерал; колір молочний білий, димчастий, має значну твердість.

Гірські породи і мінерали, які утворилися з магми, звичайно тверді, важкі і щільні.

Коли з вилитої на земну поверхню магми виділяється багато газів, то вона спінюється і з неї утворюється пемза. У цій породі багато пустот, тому вона така легка, що не тоне у воді.

          У словник-довідник (Робота з термінами, записати в зошиті)

Мінерали - однорідні за властивостями природні утворення, кожен з яких складається з  однієї речовини(  вода, золото, польовий шпат, слюда, алмаз). За агрегатним станом вони бувають твердими, рідкими і газуватими. Мінерали в чистому вигляді трапляються порівняно дуже рідко.

Гірські породи - суцільні природні маси, що складаються з декількох мінералів утворені за певних географічних умов у земній корі або на її поверхні. Наприклад до складу гірської породи граніту входить три мінерали: кварц, слюда, польовий шпат.. Нагромадження мінералу кальциту у великій кількості утворює гірську породу вапняк.

 Мінерали і гірські породи мають різні властивості, за якими вони відрізняються один від одного: колір, блиск, твердість, наявність кристалів.

За походженням гірські породи поділяються? на магматичні, осадові і метаморфічні.

Отже, запам`ятайте, магматичні гірські породи народжуються в полум'ї, їх прародителька - розпечена магма, яка міститься в глибинах планети.

Основні магматичні вогнища знаходяться у верхній мантії, на глибинах близько 60 км. Учені припускають, що в земній корі виникають тріщини, котрі досягають мантії. Через різке зменшення тиску речовина мантії стає рідкою і тріщинами проникає до поверхні Землі або твердіє на глибині.

Що ж таке магма? Це розплав величезної кількості різних речовин. Магму, яка вилилась на поверхню Землі, називають лавою. При її застиганні на поверхні утворюються магматичні породи (наприклад, граніт, базальт, пемза, руди металів, лабрадорит, туф).

У центральній частині нашої країни на поверхню виходять одні з найдавніших магматичних порід - кристалічний фундамент Східноєвропейської платформи (Український кристалічний щит).

Шар за шаром, піщинка до піщинки, галька (обточений водою камінь) до гальки лежать мінерали, зберігаються мільйони років у морських і океанічних коморах. І назвали такі породи осадовими, за те, що утворюються вони в процесах осідання (уламки гірських порід, скелети відмерлих організмів, солі з перенасичених розчинів падають-осідають). Перша група період – уламкові (утворюються внаслідок руйнування інших  гірських порід -  пісок, глина, галька, гравій, валуни), друга – органічні ( скам`янілі рештки давніх і сучасних організмів – вугілля  крейда), а третя – хімічні ( є наслідком відкладання розчинених  речовин на дні океанів, морів, озер. – кам`яна і калійна сіль, вапняк та інші. ) До  осадових ми відносимо: гнейси, мармур, пісковик, кварцит, графіт.

Осадові породи утворились під дією температури повітря, води, живих організмів та інших процесів на поверхні Землі. Вони поділяються на уламкові, хімічні, органічні.

Робота з підручником

Як утворюється кожна з цих груп гірських порід?

Робота з колекцією гірських порід і мінералів

Вапняк — гірська порода; колір білий, жовтуватий, твердість незначна, складається з кальциту. Якщо на нього капнути трохи оцту, то на місці попадання краплини він укривається пухирцями і чути шипіння. Вапняк використовується в будівництві. Його вносять у ґрунт для підвищення родючості.

Глина. З водою утворює в’язку речовину. Це будівельний вогнетривкий матеріал, сировина для виготовлення фарфору, гончарних виробів.

Гіпс утворюється в результаті хімічного надходження в осолоне- них водних басейнах. Використовується в будівництві, для виробництва сірчаної кислоти.

Сіль — мінерал; колір білий, твердість незначна, крихкий, на смак солоний, розчинний у воді. Калійна сіль використовується для виробництва добрив, кам’яна — продукт харчування.

Під впливом різних процесів у глибинах земної кори осадові й магматичні породи і мінерали дуже нагріваються і стискаються. Внаслідок цього вони змінюються і набувають нових властивостей, перетворюючись на інші породи і мінерали.

Вапняк → мармур.

Граніт → гнейс.

Вугілля → графіт.

Пісковик → кварцит.

За високих температур породи змінюються і набувають інших властивостей. Так, якщо глину нагріти до + 1 500 °С, дістанемо масу, що нагадує цеглу. Вона вже не буде пластичною, скільки б часу її не тримали у воді.

Робота зі словником.

Гірські породи, які зазнали змін на глибині, називаються метаморфічними (метаморфоза — від грец. «перетворення»).

Робота з колекцією гірських порід і мінералів

Мармур — гірська порода; колір білий, сірий, рожевий, зеленуватий, синій, твердість значна. Це один з найкращих облицювальних і декоративних матеріалів, гарно полірується. Це скульптурний камінь, електроізолятор.

Сланець — мінерал темно-зеленого, світло-зеленого кольору, блискучий. Характеризується сланцюватістю, тобто під час удару він легко розколюється з утвореннями рівних поверхонь. Деякі види сланцю в разі нагрівання горять. Горючі сланці — цінна сировина для хімічної промисловості.

Робота зі словником. Усі мінерали і гірські породи, які використовуються людиною, називаються корисними копалинами.

      Цікаво!

Ви щодня вживаєте кухонну сіль. А чи знаєте, що людині на рік необхідно вживати 10 кг солі? Ще в давнину люди говорили, що «без солі стіл кривий».

Розвиток логічного мислення

Нові потоки магми, розбиваючи земну кору, надходять через тріщини в гірські породи, розміщені вище. Дорогою потік магми впливає на сусідні пласти, збагачуючи їх новими речовинами і змінюючи їх структуру. Тому нові маси прориваються з великою динамічною силою, створюючи тиск і несучи в собі високу температуру (понад 100 °С).

Ці породи  називають метаморфічними. Тільки у деяких метаморфічних порід можна з упевненістю встановити вихідну породу Наприклад, мармур утворився з вапняку, які утворився в процесі метаморфізму – зміна гірських порід на великих глибинах під дією високого тиску й температури.

Ось так на нашій планеті з'явилися й існують три типи гірських порід: магматичні, осадові, метаморфічні.

У процесі розповіді учні креслять схему «Послідовність утворення різних типів гірських порід» .

 

image015

         Метаморфічні породи (кварцит, мармур, сланці)

Учитель. Багато диковин і сюрпризів зберігають у собі підземні комори кримської землі. На поверхню землі виходять гірські породи різного віку та складу, а також різні за своїм походженням. Так, наприклад, на горі Демерджі поблизу Алушти зустрічаються гранітні валуни і галька, вік яких становить більше мільярда років, а вивчивши донні відкладення Сивашу, вчені встановили, що їм всього 800 років. Поверхня Кримського півострова складена переважно осадочними гірськими породами – вапняками, глинами, пісками, мергелем. Навіть залізна руда Керченського родовища (коричнева, ікряна, тютюнова) осадочного походження.

Гірські породи та мінерали, що зустрічаються тільки на невеликій території, називаються ендемічними (грец. ендемос - місцевий). У Криму ендемічними вважають курцит, керченіт, азовськіт, мітрідатит, камишбуруніт, алуштит.

Практичні навички

А тепер нам належить з'ясувати, як походження гірських порід впливає на їх властивості. Спробуємо виявити відмітні ознаки цих трьох груп.

Прийом «Творча лабораторія».

Перед вами на партах лежать зразки гірських порід. Уважно розгляньте їх і користуючись визначником, установіть їх генетичний тип.

Визначник гірських порід

План опису

Магматичні

Метаморфічні

Осадові

  1. Щільна чи рихла гірська порода?

 

1. Щільна

1. Щільна

1. Щільна

2. Кристалічна чи землиста?

2. Кристалічна (на сонячному світлі блищить)

2. Кристалічна (іноді кристали у  вигляді пластин, як у слюди, або у вигляді волокон, як в азбесту)

 

 2. Кристалічна (іноді    кристали у вигляді пластин, як у слюди, або у вигляді волокон, як в азбесту)

3. Структура (розміри мінеральних зерен чи уламків, які складають породу)

• грубозерниста - понад 2 мм;

• середньозерн. 1-2 мм;

• дрібнозерн. - менше 1 мм (пил)

3. Може бути будь-якою: крупнозернистою, середньозернистою, дрібнозернистою

3. Окремі зерна побачити буває важко (але у грубозернистого мармуру та кварциту можна); частіше - дрібнозерниста

3. Окремі зерна побачити буває важко (але у грубозернистого мармуру та кварциту можна);

Частіше - дрібнозерниста

4. Текстура: масивна;

• шарувата;

• зі слідами течії;

• волокниста

 

4. Масивна

4. Особливо характерна: шарувата, зі слідами течії, волокниста

4. Зустрічаються усі, особливо характерні: шарувата, зі слідами течії, волокниста

5. Твердість - тверда чи м’яка?

 

5. Тверда

5. Тверда

5. Тверда

6. Маса - легка чи важка?

6. Важка, якщо є рудні мінерали

6. За масою – важка

 

6. За масою - важка

7. Чи спостерігаються залишки організмів?

7. Ні

7. Іноді спостерігаються в    мармурованих вапняках

7. Іноді спостерігаються в   мармурованих вапняках

 Типи земної кори

Пояснення вчителя з елементами бесіди

Різні за походженням гірські породи залягають шарами, утворюючи поверхи земної кори. Однак їх співвідношення в земній корі неоднакове. Розрізняють два типи земної кори: материкову і океанічну.

Прийом «Проблемне завдання»

Відобразіть схожі і відмінні ознаки материкової й океанічної земної кори за допомогою діаграми Вена.

Земна кора

 

 

https://academia.in.ua/sites/default/files/field/image/geo27.jpg

 

 Гірські породи і мінерали, що використовує людина називають корисними копалинами, залежно від галузі застосування їх поділяють на три групи паливні рудні (металічні чорні- чавун, сталь, кольорові – мідь, алюміній, олово свинець )   і нерудні (неметалічні) – сировина для хімічної промисловості (кам`яна і калійна сіль, фосфорити, сірка) будівельні матеріали ( граніт базальт, глина.) Майже всі гірські породи є мінеральними багатствами. Наша країна багата на корисні копалини. Але добуваючи їх, людина не повинна забувати про те, що все в природі необхідно привести в порядок.

Здавна цікавилися люди красою і силою каменю. Будь-який майстер-каменеріз повинен уміти пізнати його приховані властивості. Камені - це німі свідки минулого, але вони можуть розповісти багато про що, треба тільки вивчити і зрозуміти їх «мовчазну мову».

Здійснимо віртуальну екскурсію у Геологічний музей Києва (відділ геології). Для цього перейдемо за посиланням https://museum-portal.com/ua/museum/nmnh---geological-museum

V. Закріплення вивчених знань

Дайте відповіді на тестові питання:

https://learningapps.org/display?v=pnzd9jegc18

1.Однорідні тіла, які складаються з однієї речовини називають:

А) камінням Б) мінералами В)гірськими породами

2.Сполучення кількох мінералів, або скупчення у великій кількості

одного в земній корі називають:

А) гірськими породами; Б) мінералами.

3.Гірські породи за походженням бувають:

А) магматичні Б) кристалічні В) прозорі.

4.Гірські породи, що утворились при застиганні магми:

А) осадові Б) магматичні В) метаморфічні.

5. Граніти та лабродарити належать до гірських порід:

А) осадових Б) метаморфічних В) магматичних.

6. Гірські породи що утворились під дією повітря, води, живих

організмів називають:

А) осадовими Б) магматичними В) метаморфічними

7. Гірські породи, що утворились в результаті метаморфізму:

А) осадові Б) магматичні В) метаморфічні

8. Мармур належить до гірських порід :

А) осадових Б) метаморфічних В) магматичних

9.Вапняк належить до гірських порід:

А) осадових Б) магматичних В) метаморфічних

10.Мінерали та гірські породи , які використовує людина називають:

А) корисними копалинами Б) мінералами В) камінням

11.Корисні копалини поділяють на групи:

А) рудні Б) паливні В) нерудні

12 У земній корі налічується мінералів близько:

А) 3000 Б) 5000 В) 1500

1.Б 2.А 3.А 4.Б 5.В 6. А 7.В 8.Б 9.А 10.А 11.АБВ 12.А

Кожне вірно визначене питання має один бал, хто відповів на всі

12, 11,10, 9, 8, 7, 6, і.т.д., поставте собі оцінку.

А які на вашу думку гірські породи та мінерали зустрічаються на нашій місцевості: піски , глини , вапняки, солі

Прийом скринька

Діти ланцюжком зі скриньки дістають опорні поняття і пояснюють їх:

гірські породи, мінерали, магма, магматичні гірські породи, глибинні магматичні гірські породи, магматичні породи, що вилилися, осадочні гірські породи, уламкові гірські породи, органічні гірські породи, хімічні гірські породи, метаморфічні гірські породи, корисні копалини

VI. Підсумок уроку. Рефлексія. Оцінювання.

Хвилинка відпочинку

Учитель. Сьогодні був напружений урок, ви добре попрацювали, тому відпочинемо і розслабимося, для цього пропоную прийом аутогенного тренування для зняття втоми і психічної напруженості.

Діти закривають очі. Учитель неголосно каже:

«Я абсолютно спокійний, права (ліва) рука розслаблена, вона наливається теплом, важчає. Серце б'ється рівно і спокійно. Дихання рівне, спокійне, дихається легко, сонячне сплетіння випромінює тепло. Чоло холодне».

Підсумок уроку:

- визначить найактивніших працівників.

- чи сподобався вам урок?

- Як на вашу думку, чи досягли ми мети нашого уроку?

  Ну що ж працювали ви всі …….

Прийом «Враження»

Учитель. А тепер я хочу дізнатися ваші відгуки та враження про урок. Якщо вам сподобався урок, ви прикріплюєте промінчики сонечка до сонечка, якщо ні – то крапельки дощу до хмаринки.

Оцінювання учнів.

VII. Домашнє завдання

  • Опрацювати § 23;

Для допитливих

  • Підготувати  повідомлення: «Використання гірських порід та мінералів»

 

 Використана література:

Інтернет ресурси:

https://naurok.com.ua/crok-budova-litosferi-litosferni-pliti-52614.html

https://urok-ua.com/category/heohrafiya/page/9/

http://alla-moroz.com/publ/geografija/geografija/2-1-0-11

https://museum-portal.com/ua/museum/nmnh---geological-museum

          Підручник Географія 6 клас;  В.М. Бойко, С. В. Міхелі; Харків «Сиция» 2014.

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
30 липня 2019
Переглядів
2904
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку