Мета : підвищити рівень знань здобувачів освіти про особливості статі, ранні статеві стосунки та їх наслідки, особливості перехідного віку, формувати відповідальне відношення до власного здоров’я; навчитися виявляти почуття симпатії без статевих стосунків.
Гра « Чарівна скринька» (5хв.)
Хід гри : кожен учасник підходить до скриньки, дивиться всередину її та каже щось хороше про ту людину, зображення якої бачить. Коли учасник заглядає всередину, він бачить своє зображення, бо там дзеркало. (Учасники про це не знають).
Підсумовуємо, що всі названі риси допоможуть плідно працювати.
Інформаційне повідомлення
Усе життя людей побудоване на взаємовідносинах. Міжстатеві стосунки – стосунки між чоловіками та жінками – найскладніші в людській природі. За змістом вони можуть бути різними – діловими , дружніми, статевими і проявлятися у таких формах ,як дружба , закоханість, кохання. Ці поняття досить близькі, але в той же час кожне з них має свої особливості.
Із розвитком особистості збагачується і внутрішній світ людини, виникає бажання поділитися з іншим своїми думками, почуттями, відчути спорідненість душ. Взаємопроникнення у внутрішній світ одне одного дозволяє розкрити та вдосконалювати себе. Глибина таких стосунків і визначає вічні поняття – дружби, закоханості ,кохання.
Кохання ж передбачає наявність одного партнера та гармонію трьох потягів – душі, розуму ,тіла. Але це в ідеалі. Буває й так , що до однієї людини людина відчуває статевий потяг,а до іншої - прагнення до духовної близькості.
Окрім кохання існує і закоханість. Дехто вважає закоханість короткочасним і несерйозним почуттям, але це не завжди так. Бо закоханість – це перший крок до кохання. Так само і дружба : починається з симпатії, а потім перевіряється на міцність часом.
У коханні одним з головних моментів є освічення коханій людині у своїх почуттях. Зробити цей крок не завжди просто. Страх отримати відмову спонукає приховувати свої почуття або не завжди бути відвертим.
Доросле життя — це вміння брати на себе відповідальність за власні рішення, за долю іншої людини. Але поки що ви не можете цього зробити. Ви на шляху до соціальної зрілості. Недостатньо бути фізично здоровим. Потрібна ще й зрілість розуму, а також економічна можливість забезпечити гідне життя собі й майбутнім дітям.
Часом підлітки вважають, що вони вже дорослі, тому можуть чинити, як захочуть. Але, попри удавану зрілість, їхній організм ще не готовий до народження дітей. Варто пам’ятати, що ранні статеві стосунки можуть призвести до негативних наслідків: психологічних травм, нерозуміння з боку оточуючих, зараження хворобами, що передаються статевим шляхом, чи небажаної вагітності. Ті, хто часто змінює партнерів, вступає в інтимні стосунки в стані алкогольного сп’яніння, ризикують власним здоров’ям. Крім того, зазвичай перші статеві контакти підлітків бувають випадковими. Найчастіше починають раннє статеве життя ті, хто не вміє відповідально приймати рішення. Або ж підлітки не знають про можливі негативні наслідки. Та варто пам’ятати, що ні вмовляння, ні тиск однолітків, ні прагнення нових відчуттів — це не причина для того, щоб зважитися на ранні інтимні стосунки. Дбайте про власне здоров’я повсякчас.
Якщо важко переживаєте невдачу, відмову, слід поговорити з близькою для вас людиною, що має досвід, авторитет для вас, або ж з спеціалістом (психологом), який дасть поради, як справитись з ситуацією. Кохання, хай і не взаємне, це вже щастя, яке буває не у всіх. Адже чим більше людина віддає , тим більше отримує. Любов, кохання вважаються вищим ступенем людських стосунків і мають такий месседж : мені добре тому, що добре тобі.
Нікуди не поспішайте. Статеве життя буде щасливим, коли прийде вчасно, коли ви до нього готові. А зараз, у підлітковому віці, шукайте інші прояви кохання Пишіть смс любовні, спілкуйтеся, розкривайте свою любов в її яскравому різноманітті. Розвивайте в собі талант та кохання, відчуйте свою відповідальність за нього. Це і є відповідні кроки до майбутньої зрілості, це і є справжня доросла поведінка.
Причини ранніх статевих стосунків підлітків
Причина. Прагнення відчути себе дорослими.
Протидія. Щоб подорослішати, слід розвивати інтелектуальні здібності, уміти приймати зважені рішення, набувати навичок упевненої поведінки, адекватної самооцінки. Бути відповідальним.
Причина. Бажання не відрізнятися від інших.
Протидія. Не піддаватися тиску. Уміти спокійно, але переконливо відмовитися від небезпечної пропозиції. Розвивати навички критичного мислення. Приймати рішення самостійно і відповідально.
Причина. Не знають або не замислюються про можливі наслідки.
Протидія. Знайти інформацію в підручнику та інших джерелах, обговорити проблему з дорослою людиною. Пам’ятати, що кожен сам відповідає за власне здоров’я.
Причина. Вживання психоактивних речовин.
Протидія. Набувати корисних навичок. Ризикована поведінка не розв’язує проблем, а може спричинити нові, пов’язані зі здоров’ям.
Причина. Щоб довести своє кохання, зберегти стосунки, утримати кохану людину.
Протидія. Стосунки опираються на відданість, вірність, довіру, спільні інтереси та вподобання. Існують багато інших способів виявити почуття симпатії, закоханості, крім статевих стосунків. Наприклад, разом слухати музику, переглядати кінофільми, займатися танцями чи туризмом, гуляти на природі. Говорити одне одному гарні слова, писати листи і повідомлення. Радіти успіхам одне одного, допомагати долати труднощі. Робити одне одному маленькі сюрпризи.
Серед наслідків раннього статевого життя — рання вагітність. Неочікувана вагітність здебільшого призводить до стресу і закінчується абортом (штучним перериванням вагітності). Хірургічна операція часто спричиняє негативні наслідки для репродуктивного здоров’я.
Статистика невблаганно свідчить про те, що кожна четверта дівчинка, що перенесла ранній аборт, страждає серйозними гінекологічними захворюваннями. Наслідком інфекцій, що виникають внаслідок проведення аборту, є такі хвороби як метрит, параметрит, тромбофлебіт стінки матки, тазовий перитоніт та інші захворювання. Через перший аборт жінка може стати безплідною.
А якщо все-таки вагітність зберегли, то дівчинка, як правило, сама не здатна народити, і їй призначають кесарів розтин, а це вже операція. Народжена у підлітків дитина має маленьку вагу і часто страждає вродженими аномаліями. Здоров’я дівчинки-підлітка підірвано, психіка грубо травмована на все життя, імунітет порушений.
Вагітність в ранньому віці
упроводжується багатьма негативними факторами:
-не повністю дозрілий організм повинен нести велике фізичне навантаження;
-моральне навантаження за рахунок нових обовязків та відповідальності перед майбутньою дитиною;
-підліткова вагітність супроводжується більшими ускладненнями;
-в багатьох випадках відсутня підтримка, як моральна, так і фінансова, з боку батьків, друзів, партнера;
-багато дівчат змушені припинити навчання;
-вагітні підлітки стикаються з насильством, як словесним, так і фізичним, зі сторони найближчих людей частіше, ніж інші жінки.
Підлітки мають малий життєвий досвід, тому їм ще важко зробити правильний вибір щодо початку статевого життя. За будь-якої складної ситуації звертайтеся за порадою і по допомогу до досвідчених людей — батьків, близьких дорослих, психолога, майстра, класного керівника, лікаря. Зателефонуйте безкоштовно на Всеукраїнську лінію довіри для дітей і молоді за номером: 8-800-500-21-80.
Пам’ятайте, що здоров’я ваших майбутніх дітей залежить від вашої поведінки зараз.
Психологічні негативні наслідки ранніх статевих стосунків
Секс до 18 років – це величезний стрес для психіки і нервової системи.
Для боротьби зі стресом підлітки можуть почати вживати алкоголь і наркотики. І , як наслідок, страждати від депресій, неврозів, афектів, що можуть призвести навіть до суїциду. Тож молоді люди, які рано розпочали статеве життя, часто надалі мають особистісні конфлікти, погані стосунки тощо.
Захищатися, захищатися і ще раз захищатися. Лише так можна свідомо визначитися, коли стати батьками. Лише так можна зберегти репродуктивне здоров’я, уникаючи хвороб, які передаються статевим шляхом. І лише так не доведеться приймати складне рішення: робити аборт чи ні.
Ідеальним засобом контрацепції для молодих людей підліткового віку вважається презерватив. Простий і зручний у застосуванні, його завжди можна покласти в сумочку чи навіть до кишені джинсів і скористатися у потрібний момент. Він захищає не лише від небажаної вагітності, але й від захворювань, що передаються статевим шляхом.
Особливо небезпечними є інфекції, що передаються статевим шляхом, найчастіше вони упродовж тривалого часу перебігають латентно, тобто без клінічних проявів, уражаючи статевий апарат юних жінок та юних чоловіків.
Найбільш поширені серед них — урогенітальний трихомоноз, гонорея, хламідіоз, уреоплазмоз, бактеріальний вагіноз, генітальний герпес, кандидоз, ВІЛ та інші.
Ураження статевого апарату, поза всяким сумнівом, впливає на репродуктивну функцію, а відтак — і на демографічну ситуацію в кожному регіоні та в державі.
Кохання приходить до юних у пору формування сексуальних орієнтацій, активного міжстатевого спілкування, у пору найінтенсивнішого розвитку особистості. Статева близькість ще не робить юнака справжнім чоловіком, а дівчину — справжньою жінкою. Не варто прискорювати прекрасних миттєвостей весни людини, адже здавна відомо, що все приходить вчасно до тих, хто вміє чекати.
Робота в групі
1.Як би ви висловили почуття симпатії до людини, яка вам подобається без статевих стосунків?
2.Які життєві навички і риси характеру слід формувати підліткам, щоб убезпечити здоров’я?
3. Якими можуть бути наслідки ранніх статевих стосунків підлітків?
Висновок:
Ранні статеві стосунки підлітків небезпечні для їхнього здоров’я. Щоб уникнути небажаних наслідків, слід приймати зважені відповідальні рішення. Уміти виявляти почуття симпатії без статевих стосунків та дбати про власне здоров’я повсякчас.
Бажаю всім відчути прекрасне почуття закоханості та справжнього кохання!
Державний навчальний заклад
«Олевський професійний ліцей»
Година спілкування на тему:
«Ранні статеві стосунки.
Психологічні і соціальні наслідки ранніх статевих стосунків та підліткової вагітності»
Підготувала практична психологиня
Ірина КЛОЧКОВА